×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Italia shtrëngon rregullat para pushimeve për personat e pavaksinuar

Italianët së shpejti do të duhet të tregojnë prova të vaksinimit ose rikuperimit nga COVID-19 për të hyrë në shumicën e ambienteve publike, me testet negative të koronavirusit që nuk llogariten më si një bazë e vlefshme për të mbajtur një leje digjitale “të gjelbër”, njoftoi qeveria të mërkurën.

Vendimi i Romës për të rritur kufizimet e shëndetit publik vjen përpara sezonit të festave të fundvitit, pasi Austria fqinje është detyruar të mbyllet për të përmirësuar valën e fundit pandemike.

“Ne shohim një situatë shumë të vështirë jashtë Italisë”, tha kryeministri Mario Draghi në një konferencë për shtyp. Masat e reja synojnë si shmangien e rrezikut ashtu edhe për të “ruajtur atë që kemi fituar gjatë vitit të kaluar”, tha Draghi.

Italia është një nga vendet më të vaksinuara në BE, me rreth 73 për qind të popullsisë së saj të goditur plotësisht. Por gjithashtu ka parë rritje të rasteve të reja, me vendin mesatarisht mbi 9,500 raste të reja në ditë gjatë një periudhe shtatë ditore.

Numri i spitaleve është rritur gjithashtu gjatë muajit të kaluar, por më ngadalë, me 68 shtrime në spital për COVID-19 për milion, sipas të dhënave më të fundit, kundrejt 45 për milion kur ishin në nivelet më të ulëta të fundit në mes të tetorit.

Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza tha se sipas rregullave të reja, të cilat do të hyjnë në fuqi më 6 dhjetor dhe do të zgjasin deri më 15 janar, shumë vende publike do të jenë të aksesueshme vetëm sipas të ashtuquajturave rregulla 2G – që do të thotë se vizitorët duhet të kenë prova të vaksinimit ose shërimit. Një test negativ PCR ose antigjeni do të nevojitet për të shkuar në punë ose për të përdorur transportin publik.

Italia tashmë kërkon që disa punëtorë të vaksinohen, duke përfshirë punonjësit e kujdesit në shtëpi, mjekët dhe infermierët. Kërkesa do të shtrihet për forcat e policisë, ushtrinë dhe stafin e shkollës, si dhe punonjësit e spitalit jo-mjekësor. Të gjitha kategoritë do të kërkojnë injeksione përforcuese, tha ministri.

Rregullat e reja gjithashtu shkurtojnë vlefshmërinë e certifikatës së vaksinës në 9 muaj nga 12, që do të thotë se ata që janë jashtë periudhës së vlefshmërisë do të duhet të marrin një vaksinë përforcuese për ta zgjatur atë. Speranza tha se data e fillimit kur dikush mund të kërkonte një përforcues do të shkurtohej nga 6 muaj në 5 muaj.

Speranza tha se qëllimi i rregullave të reja ishte të parandalonte mbylljet. Ai shtoi se, sipas masave të reja, mbajtësit e një certifikate të vlefshme vaksine do të përjashtohen nga kufizimet rajonale nëse rritja e shtrimeve në spital i shkakton ato.

Vendi – një nga të parët në Evropë që prezantoi kërkesat e certifikatës së vaksinave – është përballur me protesta në rrugë kundër masave të shëndetit publik në të kaluarën. Demonstruesit u përleshën me policinë në Holandë dhe Belgjikë fundjavën e kaluar për shkak të kufizimeve të shtrënguara.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

Publikuar më 05.12.2021
Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madj...

Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madje bekoi njerëzit dhe makinat e tij në fabrikë. Për vizitën e tij, zyrtarët e Ferrarit duhej të gjenin një automjet. Për shkak se nuk kishin një makinë në dispozicion, morën një prototip të Ferrari Mondial-it të hapur dhe hoqën sediljen e pasagjerit. Kështu Papa […]

Lexo më shumë

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Publikuar më 05.12.2021
Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, n...

Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, nga fotograf i ‘National Geographic’, Charles O’Rear, duke vozitur përgjatë Avenue 121 në Kaliforni, duke u nisur për në San Francisko, ku do të takonte partneren e tij. Në provincën e Sonomës ai vuri re nga dritarja e tij një pamje veçanërisht spektakolare: një livadh […]

Lexo më shumë

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Publikuar më 05.12.2021
Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar...

Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar ne Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten, por është publikuar sot. Ai po transportohej nga spitali i Amfisës drejt burgut te Malandrinos, ku ka ndërmarrë aktin tragjik, sipas medieve greke. 38-vjeçari mësohet se ka varur veten me lidhëset e këpucëve ne dritaren e furgonit […]

Lexo më shumë

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e...

Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e saj, në mënyrë që djemtë të dinë se ajo do të “bëhet gjithashtu një MILF” kur të rritet. Trajnerja personale Julia Perfetto, 22 vjeçe, ngarkoi një video të mamasë së saj dhe shumë njerëz komentuan se ato mund të ishin motra. Ajo shkroi: “Duke […]

Lexo më shumë

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Publikuar më 05.12.2021
Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive...

Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive në parandalimin e COVID-19, dhe në veçanti sëmundjet e rënda. Megjithatë, shfaqja e “shtresave të reja të shqetësimit”, siç karakterizohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, mutacionet e SARS-CoV-2 me potencial të lartë transmetimi, ngre shqetësime për kohëzgjatjen dhe shkallën e mbrojtjes pas vaksinimit. Mjekët e Klinikës […]

Lexo më shumë