×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit.

Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj të vitit 1990 që e bën shitjen e barërave të dënueshme me dy deri në gjashtë muaj burg dhe pronësinë e barërave të këqija për përdorim personal të dënueshme me pezullimin e patentës së shoferit.

“Ky sukses shpjegohet me faktorët”, tha Giuseppe Civati, themeluesi i Possibile, një parti përparimtare që po promovon referendumin së bashku me shumë shoqata dhe lëvizje të tjera, për EURACTIV.

“Nga pikëpamja teknike, ngritja dhe nënshkrimi i referendumit është bërë shumë më e lehtë falë futjes së nënshkrimeve dixhitale, të cilat ulën seriozisht kostot e organizimit”, tha ai.

Nga pikëpamja politike, shtoi ai, çështja e kanabisit tani është e pjekur.

“Ka rreth një milion konsumues të kanabisit në Itali. Njerëzit që e përdorin atë nuk janë lloji i anëtarëve të margjinalizuar të shoqërisë siç i përshkruajnë partitë e krahut të djathtë, dhe shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara e kanë bërë atë të ligjshëm edhe përmes referendumeve”.

Sipas Civatit, përparimi i fundit në shtyrjen e referendumeve është rrënjosur thellë në qetësinë famëkeqe të politikës italiane kur bëhet fjalë për çështje që sfidojnë normat rreth moralit.

“Politika kombëtare ka qenë prej kohësh plotësisht statike për tema që konsiderohen tabu në një logjikë thjesht elektorale, dhe qeveria aktuale – përfshirë të gjithë nga e majta në të djathtë – nuk ndihmon”, tha ai. “Prandaj, qytetarët lihen të kujdesen për veten e tyre”.

Italia ka bërë disa nga hapat e saj më përparimtarë, të tillë si legalizimi i divorcit dhe abortit, falë referendumeve. Qytetarët italianë tani po rizbulojnë referendumin si një mjet për të vënë në axhendën politike çështjet që parlamenti rrallë arrin t’i trajtojë.

Në gusht, një referendum i shumëpritur për ta bërë eutanazinë të ligjshme në vend arriti pragun prej 500,000 nënshkrimesh, dhe tani është mbi 700,000.

Procesi u thjeshtësua ndjeshëm nga prezantimi i fundit i nënshkrimeve dixhitale, një lloj nënshkrimi elektronik i kualifikuar që garanton vërtetësinë dhe veçantinë e tij. Referendumi për legalizimin e kanabisit, për shembull, mund të nënshkruhet vetëm në mënyrë dixhitale për momentin.

Ndër vendet anëtare të BE -së, Portugalia, Republika Çeke dhe Estonia kanë dekriminalizuar përdorimin e kanabisit. Dekriminalizimi i kanabisit u propozua gjithashtu në fillim të kësaj jave nga partia e Gjelbër e Finlandës, duke shkaktuar reagimin e fortë të partive të tjera kryesore.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U solidarizua me Kosovën, por anuloi bojkotimin pas presioneve, ekipi shqiptar pritet me fishkëllima dhe shishe në garën e boksit në Beograd

U solidarizua me Kosovën, por anuloi bojkotimin pas presioneve, ekipi shqiptar pritet me fishkëllima dhe shishe në garën e boksit në Beograd

Publikuar më 25.10.2021
Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 2...

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak moslejimit të autoriteteve serbe që sportistët të hyjnë në teritorin e Serbisë me simbole shtetërore. Megjithatë, edhe pse Federata e Boksit të Shqipërisë, ka paralajmëruar se do të tërhiqet nga gara për […]

Lexo më shumë

Masat anti-COVID/ Nga nesër Italia ‘mbyll’ kufirin me Shqipërinë për vizitat turistike, lejohen vetëm udhëtimet e domosdoshme

Masat anti-COVID/ Nga nesër Italia ‘mbyll’ kufirin me Shqipërinë për vizitat turistike, lejohen vetëm udhëtimet e domosdoshme

Publikuar më 25.10.2021
Situata e pandemisë së COVID ka bërë që Italia të marra masa...

Situata e pandemisë së COVID ka bërë që Italia të marra masa shtesë, të cilat prekin edhe Shqipërinë. Në një vendim të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë atje është mësuar se Italia ka mbyllur kufijtë me Shqipërinë për udhëtime jo esenciale. Pra, nga dita e nesërme askush nuk mund të udhëtojë më për turizëm apo për […]

Lexo më shumë

Kryeministri slloven dhe ministri i Mbrojtjes marrin kërcënime me vdekje në zarfe me plumba

Kryeministri slloven dhe ministri i Mbrojtjes marrin kërcënime me vdekje në zarfe me plumba

Publikuar më 25.10.2021
Kryeministri slloven, Janez Jansha ka pranuar një zarf në të...

Kryeministri slloven, Janez Jansha ka pranuar një zarf në të cilin ai dhe familja e tij janë kërcënuar me vdekje dhe një kërcënim të ngjashëm e ka marrë edhe Matej Tonin, ministri i Mbrojtjes dhe një partner i vogël i koalicionit në qeverinë e Janshës, njoftuan mediat sllovene. Sipas televizionit “Slovenska”, kryeministri slloven ka marrë kërcënime […]

Lexo më shumë

Lajthit analistja franceze: Kosova është vend historikisht ortodoks serb, por që është “kolonizuar” nga shqiptarët myslimanë

Lajthit analistja franceze: Kosova është vend historikisht ortodoks serb, por që është “kolonizuar” nga shqiptarët myslimanë

Publikuar më 25.10.2021
Analistja franceze Marion Marechal që drejton Institutin e S...

Analistja franceze Marion Marechal që drejton Institutin e Shkencave Sociale, Ekonomike dhe Politike në Lyon, ka dhënë disa komente të pabaza në një televizion francez. Duke komentuar ardhjen e madhe të myslimanëve në Francë, nga shtetet që dikur ishin të pushtuara dhe sunduara nga vetë Franca, Marechal ka thënë se kjo mund të ndryshojë historinë […]

Lexo më shumë

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Publikuar më 24.10.2021
Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një na...

Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate, tregon përvojën e saj. Louise është në mesin e të 30-ave, ajo punon me kohë të pjesshme, është e martuar lumturisht me dy fëmijë dhe jeton në Western Sydney, jo shumë larg vendit ku u rrit në një familje fetare të lidhur […]

Lexo më shumë

Përplasen 2 anije ndërkombëtare në detin Marmara në Turqi

Përplasen 2 anije ndërkombëtare në detin Marmara në Turqi

Publikuar më 24.10.2021
Dy anije mallrash me flamuj të huaj u përplasën të dielën në...

Dy anije mallrash me flamuj të huaj u përplasën të dielën në detin Marmara, në provincën veriperëndimore të Çanakalasë të Turqisë, duke shkaktuar dëme, por jo të lënduar, njoftuan mediat lokale. Benitamou, një anije 299 metra e gjatë që transportonte mineral gize në Kinë nga Ukraina, thuhet se u përplas me BC Vanessa, një anije […]

Lexo më shumë

Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen Barça dhe Reali për “Klasiken”

Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen Barça dhe Reali për “Klasiken”

Publikuar më 24.10.2021
Barcelona dhe Reali do të zbresin sot në ‘Camp Nou’ për një ...

Barcelona dhe Reali do të zbresin sot në ‘Camp Nou’ për një ndër sfidat më të ndjekura në botë. Të dyja skuadrat vijnë pas fitoreve respektive ne Ligën e Kampionëve dhe duan të konfirmojnë formën e mirë dhe në kampionat. Katalanasit ndodhen në vendin e 8-ë, në kuotën e 15-të pikëve, me vetëm 2 pikë më […]

Lexo më shumë

Turqia shpall 10 ambasadorë perëndimorë “persona non grata” për shkak të kritikave për të drejtat civile

Turqia shpall 10 ambasadorë perëndimorë “persona non grata” për shkak të kritikave për të drejtat civile

Publikuar më 24.10.2021
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se kisht...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se kishte urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallte 10 persona ambasadorë nga vendet perëndimore “persona non grata” pasi diplomatët bënë thirrje për lirimin e një udhëheqësi të burgosur të shoqërisë civile. Ambasadorët publikuan të hënën një deklaratë të përbashkët duke shënuar përvjetorin e katërt të ndalimit të […]

Lexo më shumë