×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ishulli ‘plot’ me shqiptarë, ekzekutohet biznesmeni i njohur grek/ Policia: E dinim që ai do të ishte shënjestra

Vrasja tronditi shoqërinë e Zakynthos. Është vrarë një nga sipërmarrësit e famshëm të ishullit, Dimi Korfiati në një zonë të zënë tregtare të qytetit. Aty madje banojnë edhe shumë shqiptar.

Sipas informacioneve, biznesmeni 54-vjeçar nga Agios Sostis, i cili disa muaj më parë kishte shpëtuar nga një pritë vrastare kundër tij, në të cilën gruaja e tij humbi jetën, ishte brenda një zyre kontabël, kur të huajt e qëlluan atë dhe u plagosën për vdekje atij.

Bazuar në atë që është bërë e njohur, biznesmeni kishte shkuar në zyrën e kontabilitetit për të diskutuar përfshirjen e tij në një program financimi. Ndërsa ishte brenda, u shfaq një burrë i panjohur dhe filloi të qëllojë jashtë dritares së zyrës drejt Korfiatis.

Rezultati ishte që 54-vjeçari ishte plagosur për vdekje. Një nga pronarët e zyrës u plagos lehtë nga zjarri, i cili shkoi në Spitalin Zakynthos pa rrezikuar jetën e tij.

Shikoni videon nga vendi i sulmit:

Policia dhe një ambulancë nxituan në vendin ku u gjetën 20 plumba, ndërsa qendra e Zakynthos ishte bllokuar.

Kujtojmë se qershorin e kaluar, të panjohur duke hipur në një motor qëlluan 54-vjeçarin dhe gruan e tij, duke e vrarë atë. Viktima ishte Christina Kloutsinioti, një biznesmen i njohur nga Zakynthos (sipas informacionit ajo kishte një hotel në Laganas), i cili ishte gjithashtu një kandidat për këshilltar komunale në zgjedhjet e mëparshme komunale.

54-vjeçari kishte arritur të largohej dhe të ndalonte disa metra, në shtëpinë e mikut të tij, poshtë për ndihmë dhe u thirr një ambulancë. Ai u dërgua në spital ku u zbulua se kishte marrë 3 plumba në trup. Ai u shtrua në spital në një gjendje shumë të rëndë, megjithatë më në fund arriti të mbijetojë.

“Ata ndaluan, qëlluan derën, e vranë dhe ikën”

“Unë jam xhaxhai i Dimis, çfarë të të them … Nuk është një kohë e mirë sepse jam në skenën e sulmit vrasës. Incidenti tragjik ndodhi disa orë më parë. Nipi im ishte afër një qendër tregtare në Zakynthos, i cili ka shumë dyqane atje dhe është një vend i zënë. Hynë në një firmë kontabiliteti, vrasësit kaluan pranë me një makinë Fiat Panda. Ata ndaluan, qëlluan në derën e zyrës, hynë, e vranë atë dhe u ngritën dhe u larguan. Kjo ishte e gjitha. Tani tre mbesat e mia do të mbeten jetime nga babai i tyre pasi nëna e tyre u vra verën e kaluar”, tha xhaxhai i Stefanos Strouzas.

Ku u gjet automjeti dhe arma e përdorur nga autorët e krimit

Në një zonë të shkretë midis pemëve të ullirit, prapa varrezave të Ampelokipi në Zakynthos, u gjet makina e përdorur nga autorët për vrasjen e Dimis Korfiatis.

Sipas burimeve të policisë, të cituar nga ErmisNews, makina ishte djegur dhe nga atje autorët përdorën një automjet tjetër për të shpëtuar. Kalashnikovi i përdorur në vrasje u gjet brenda.

Zona ka qenë e përjashtuar oficerë policie të cilët janë duke kërkuar të dhëna për identitetin e autorëve të veprës, dhe aktorët thonë se autorët kanë lënë tashmë brigjet jugore të ishullit me një anije inflatable.

Biznesmeni me të kaluar “të rëndë”

Problemet e vjetra apo edhe kontrata e paguar e parë nga policia sesa vrasja e biznesmenit Dimi Korfiati Zakynthos, i cili pas pritës vrasëse vitin e kaluar në qershor në St. Sostis, ku viktimë mbeti gruaja 37-vjeçare, e konsideroi të sigurt se në çdo kohë dhe në moment ai ishte shënjestra tjetër.

Që nga momenti i parë i sulmit të vitit të kaluar, hetimet e policisë ishin përqendruar në të kaluarën e biznesmenit, pasi ishte zbuluar se emri i tij ishte i përfshirë në çështje shumë të rënda penale në ishull.

Biznesmeni, siç ishte bërë i njohur në atë kohë, vitet e fundit kishte bërë ankesa në udhëheqjen e ELAS, për veprimin e qarqeve të natës, të cilat për shumë vite, dominuan në Zakynthos, me mbrojtjen e dyqaneve, shantazhet, sulmet me zjarr dhe trafiku i drogës.

Disa vite më parë, në fakt, ai ishte një dëshmitar kryesor i prokurorisë në një gjyq të zhvilluar në Patras, për një grabitje kundër një biznesmeni të njohur të ishullit me një plaçkë prej 550,000 eurosh. Në këtë çështje të diskutueshme, një i huaj u dënua me 19 vjet burg si një autor natyral dhe një ish oficer i ELAS me 20 vjet burg si një dënim moral i cili dyshohet se ka organizuar grabitjen.

Zbulimi i çështjes, thuhet të ketë filluar nga ankesat që 54-vjeçari kishte bërë në letrën e tij, ndërsa dëshmia që ai kishte bërë në gjykatë ishte gjithashtu vendimtare.

Rreth dy vjet më parë, 54-vjeçari dyshohet se informoi shërbimin anti-terrorist në lidhje me një qark të kriminelëve të huaj, të cilët do të vazhdonin me bombardimet me ATM në Zakynthos, diçka që u konfirmua më vonë kur ndodhën këto sulme.

Biznesmeni 54-vjeçar mbante një hotel dhe një varkë turistike “nën ujë” në zonën e Laganas dhe u dënua disa vjet më parë nga Gjykata e Apelit me tre Anëtarë të Patras, në të. Ai u dënua me katër vjet burg sepse armët dhe materiale të tjera të paligjshme në lidhje me aktivitetet e kriminelëve shqiptarë të akuzuar për grabitje në ishullin e Zakynthos u gjetën në strehimin e tij.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Turqia i propozon SHBA-së instalimin e raketave ruse S-400 në territoret e okupuara, në të kundërt ato do vendosen në kufi me Azerbajxhanin

Turqia i propozon SHBA-së instalimin e raketave ruse S-400 në territoret e okupuara, në të kundërt ato do vendosen në kufi me Azerbajxhanin

Publikuar më 12.06.2021
Pak para takimit të Joe Biden me homologun e tij turk, Erdog...

Pak para takimit të Joe Biden me homologun e tij turk, Erdogan, të hënën, gjatë një periudhe marrëdhëniesh të acaruara midis Uashingtonit dhe Ankarasë, doli informacioni se qeveria turke u kishte propozuar Shteteve të Bashkuara vendosjen e raketave ruse në territoret e okupuara, sipas gazetës opozitare Jumhuriyet. Sipas “Kathimerini” të Qipros, kolumnisti i Cumhuriyet, Mehmet […]

Lexo më shumë

Ulje drastike e infektimeve me COVID-19 në Greqi: 591 raste të reja, 360 të intubuar dhe 21 vdekje

Ulje drastike e infektimeve me COVID-19 në Greqi: 591 raste të reja, 360 të intubuar dhe 21 vdekje

Publikuar më 12.06.2021
Rastet e reja të koronavirusit në Greqi arritën në 591, sipa...

Rastet e reja të koronavirusit në Greqi arritën në 591, sipas raportit të EODY. Numri i njerëzve të intubuar ra në 360, ndërsa vdekjet në 24 orët e fundit janë 21. Nga rastet e fundit, dy u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 414.636 (ndryshim ditor + 0.2%), […]

Lexo më shumë

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me COVID-19

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 12.06.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK)...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të shtunën (12 qershor) një rast të vdekjes nga koronavirusi i ri që e shkakton sëmundjen COVID-19. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit të IKSHPK-së gjatë 24 orëve janë testuar 1.774 mostra dhe janë shënuar edhe 17 raste të reja me COVID-19. Nga sëmundja janë […]

Lexo më shumë

Kosova kërkon ndihmë nga Facebook, ja për çfarë bëhet fjalë

Kosova kërkon ndihmë nga Facebook, ja për çfarë bëhet fjalë

Publikuar më 12.06.2021
Institucionet e Kosovës vazhdimisht kanë kërkuar informacion...

Institucionet e Kosovës vazhdimisht kanë kërkuar informacione nga kompania Facebook për llogari të qytetarëve të Kosovës, kryesisht në kuadër të hetimeve për vepra penale. Nga janari i vitit 2013 e deri në muajin maj 2021, Kosova ka kërkuar plot 228 herë ndihmë nga Facebook-u. Njëzet kërkesa për qasje në informacione të llogarive, janë dërguar vetëm […]

Lexo më shumë

Zyra e BE jep detaje: Kurti dhe Vuçiç, 3 orë përballë njëri – tjetrit

Zyra e BE jep detaje: Kurti dhe Vuçiç, 3 orë përballë njëri – tjetrit

Publikuar më 11.06.2021
Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka bërë të ditur detaje ...

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka bërë të ditur detaje për takimin mes Kosovës e Serbisë, i cili pritet të mbahet të martën më 15 qershor në Bruksel. Në këtë takim për herë të parë për çështjen e dialogut do të marrin pjesë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç. Përmes […]

Lexo më shumë

Raportuesja e Kosovës në PE, Von Cramon: “Non-paper” u draftuan në Moskë e Beograd, krijojnë frikë e trauma

Raportuesja e Kosovës në PE, Von Cramon: “Non-paper” u draftuan në Moskë e Beograd, krijojnë frikë e trauma

Publikuar më 11.06.2021
Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cr...

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, ka folur për dokumentet “non-paper” për ridefinim të kufijve në Ballkan, që rrodhën në media kohët e fundit, për të cilët tha se janë draftuar në Moskë e Beograd. Ajo komentoi liturgjinë e djeshme fetare nga klerikët serbë në Kishën ortodokse në oborrin e kampusit të […]

Lexo më shumë

Greqia drejt suksesi në luftën ndaj virusit: 791 raste të reja, 375 të intubuar dhe 11 vdekje

Greqia drejt suksesi në luftën ndaj virusit: 791 raste të reja, 375 të intubuar dhe 11 vdekje

Publikuar më 11.06.2021
Greqia njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike ...

Greqia njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 791, nga të cilat 1 u zbulua pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 413.954 (ndryshimi ditor + 0.2%), nga të cilat 51.2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara të […]

Lexo më shumë

Rekord infektimesh nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Rekord infektimesh nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Publikuar më 11.06.2021
Maqedonia e Veriut ka publikuar shifrat zyrtare të COVID-19 ...

Maqedonia e Veriut ka publikuar shifrat zyrtare të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit. Sipas të dhënave, rezulton se kanë humbur jetën 2 persona ndërsa që nga fillimi i pandemisë janë shënuar 5, 470 viktima. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se nga 2.885 teste të realizuara, 20 persona kanë rezultuar pozitivë për Covid. Gjithashtu […]

Lexo më shumë