×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ish-Presidenti i SHBA-së, Barack Obama është gati ta bëjë vaksinën live në televizion

Kush më mirë do të promovojë një produkt sesa një ish-president? Po tre?

Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton janë të gatshëm të japin hua fuqinë e tyre për një qëllim të mirë, duke thënë këtë javë që ata do të marrin publikisht një vaksinë koronavirus, pasi të jetë në dispozicion në SHBA, për të inkurajuar amerikanët skeptikë të bëjnë të njëjtën gjë.

Obama tha se nëse Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive të vendit, do të mendonte se vaksina ishte e sigurt dhe efektive, atëherë ai do të vaksinohej.

“Unë ju premtoj që kur të jetë bërë për njerëzit që janë më pak të rrezikuar, unë do ta marr atë. Unë mund të përfundoj duke e bërë atë në TV ose ta filmoj, vetëm në mënyrë që njerëzit të dinë që unë i besoj kësaj shkence”, tha Obama në një intervistë në SiriusXM Show Joe Madison Show që do të transmetohet të enjten, audio nga e cila u postua në YouTube të mërkurën.

Pas komenteve të Obamës, përfaqësuesit e Bush dhe Clinton thanë se edhe ata do të ishin gati për një vaksinim publik.

CNN njoftoi se Freddy Ford, shefi i stafit të Bush, tha se presidenti u takua me Fauci dhe Dr. Deborah Birx, koordinatori i përgjigjes për koronavirusin në Shtëpinë e Bardhë, për të parë nëse ai mund të ndihmonte në promovimin e vaksinimit.

“Së pari, vaksinat duhet të konsiderohen të sigurta dhe të administrohen në popullatat prioritare”, i tha Ford CNN. “Pastaj, Presidenti Bush do të jetë në përputhje me të tijin dhe me kënaqësi do ta bëjë këtë në kamera”.

Sekretari i shtypit i Klintonit, Angel Urena, gjithashtu i tha rrjetit të lajmeve se presidenti i 42-të do të ishte i gatshëm të merrte një vaksinë në publik në TV nëse kjo do t’i nxiste amerikanët të bënin të njëjtën gjë.

Komentet e ish-presidentëve vijnë ndërsa kompanitë farmaceutike po punojnë për të marrë një vaksinë të vlefshme të koronavirusit të miratuar nga rregullatorët amerikanë para fundit të vitit.

Zhvillimi i shpejtë i vaksinave nga Pfizer dhe Moderna ka tërhequr skepticizëm nga anëtarët e publikut të cilët shqetësohen për rreziqet e shkrepjeve, si dhe efektivitetin e tyre. Të dy kompanitë thonë se vaksinat e tyre janë rreth 95% të efektshme.

Ky skepticizëm dhe hezitim është edhe më shumë brenda komunitetit zezak, tha Obama gjatë intervistës së tij për SiriusXM. Sondazhet e fundit sugjerojnë se Afrikano-Amerikanët janë më hezitues për të bërë një vaksinë sesa grupet e tjera racore dhe etnike në ShBA.

“E kuptoj që ju e dini historikisht – gjithçka që daton deri në eksperimentet e Tuskegee dhe kështu me radhë – pse komuniteti Afrikano-Amerikan do të kishte një farë skepticizmi”, tha Obama. “Por fakti i çështjes është, është se vaksinat janë pse ne nuk kemi më poliomielit, arsyeja pse nuk kemi një numër të tërë fëmijësh që vdesin nga fruthi dhe lisë dhe sëmundjeve që përdornin për të përcaktuar popullatat dhe komunitetet e tëra”.

Mbretëria e Bashkuar njoftoi një hap të madh në garën e saj për të zhvilluar imunizime ndaj koronavirusit të mërkurën. Kombi miratoi zyrtarisht vaksinën e Pfizer dhe kompanisë gjermane BioNTech për përdorim emergjent me planet për të filluar imunizimet që nga java e ardhshme. Pfizer dhe BioNTech thanë këtë javë ata besojnë se miratimi në SHBA po vjen më vonë këtë muaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Paraljmëron qeveria franceze: Masat aktuale kufizuese nuk mjaftojnë, duhet bllokim më i fortë i vendit

Paraljmëron qeveria franceze: Masat aktuale kufizuese nuk mjaftojnë, duhet bllokim më i fortë i vendit

Publikuar më 27.01.2021
Zëdhënësi i qeverisë franceze, Gabriel Attal tha të mërkurën...

Zëdhënësi i qeverisë franceze, Gabriel Attal tha të mërkurën se kufizimet kombëtare aktuale deri në 6 pasdite është i pamjaftueshëm për të ngadalësuar përhapjen aktuale të COVID-19, duke theksuar se kufizime të tjera mund të jenë në horizont. Shtetrrethimi ka një “efikasitet relativ”, por “nuk ngadalëson mjaftueshëm” përhapjen e virusit, tha Attal. Attal shtoi se […]

Lexo më shumë

Prishtinë/ Babai qëllon për vdekje djalin me armë zjarri

Prishtinë/ Babai qëllon për vdekje djalin me armë zjarri

Publikuar më 27.01.2021
Një rast i rëndë ka ndodhur në një familje në Prishtinë, bab...

Një rast i rëndë ka ndodhur në një familje në Prishtinë, babi ka vrarë djalin e tij në rrugën “Ndue Perlleshi”. Rastin për Gazetën Online Insajderi e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, e cila tha se vrasja ka ndodhur rreth orës 17:00 në rrugën “Ndue Përlleshi” në kryeqytet. Ajo […]

Lexo më shumë

BE shpërthen në kritika dhe kërcënime: Duam shpjegime, kemi një kontratë për vaksinat, duhet ta zbatoni sepse keni përgjegjësi ligjore

BE shpërthen në kritika dhe kërcënime: Duam shpjegime, kemi një kontratë për vaksinat, duhet ta zbatoni sepse keni përgjegjësi ligjore

Publikuar më 27.01.2021
Përpjekjet e BE-së për të zgjidhur çështjen që ka lindur me ...

Përpjekjet e BE-së për të zgjidhur çështjen që ka lindur me AstraZeneca u theksuan nga Komisionerja e Shëndetësisë, Stella Kyriakidou, në një konferencë për shtyp, ndërsa ajo foli për “shpjegime të pamjaftueshme nga kompania” e cila shkaktoi “pakënaqësi të thellë në vendet anëtare”. “27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian janë të bashkuar në faktin se […]

Lexo më shumë

Mediat serbe citojnë dokumentin sekret të SHBA-së: Ka tre skenare për Kosovën, mes tyre edhe shkëmbimi i territoreve!

Mediat serbe citojnë dokumentin sekret të SHBA-së: Ka tre skenare për Kosovën, mes tyre edhe shkëmbimi i territoreve!

Publikuar më 27.01.2021
Ekzistojnë tre mundësi për një marrëveshje midis Kosovës dhe...

Ekzistojnë tre mundësi për një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë: e para është përdorimi i “stimujve” për Serbinë, mbështetja e donatorëve dhe anëtarësimi i përshpejtuar në BE për të rënë dakord për njohjen e Kosovës, e dyta është që Serbia të miratojë formimin e rretheve të reja autonome për serbët e Kosovës dhe shqiptarët në […]

Lexo më shumë

Policia angleze vihet në aksion, kap shqiptarin me 100 mijë paund, ja ku i kishte fshehur

Policia angleze vihet në aksion, kap shqiptarin me 100 mijë paund, ja ku i kishte fshehur

Publikuar më 27.01.2021
Një person është akuzuar si pjesë e një hetimi të Agjencisë ...

Një person është akuzuar si pjesë e një hetimi të Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) për zbulimin e parave të dyshuara kriminale në Angli. Ajet Balesi, 29 vjeç, një shtetas shqiptar që jeton në Ramsbottom, u arrestua së bashku me dy persona të tjerë me të cilët po udhëtonte më 24 janar në terminalin e […]

Lexo më shumë

Greqi/ 858 raste të reja me COVID-19, 274 të intubuar, 32 vdekje

Greqi/ 858 raste të reja me COVID-19, 274 të intubuar, 32 vdekje

Publikuar më 27.01.2021
Greqi njoftoi sot 858 raste të reja të infeksionit me korona...

Greqi njoftoi sot 858 raste të reja të infeksionit me koronavirus (COVID-19), nga të cilat 11 u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 154083, nga të cilat 52.1% janë burra. Gjatë gjurmimit u zbulua se 5893 (3.8%) konsiderohen të lidhura me udhëtimet nga jashtë dhe 47802 (62.8%) kanë […]

Lexo më shumë

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

“Dëgjuam një shpërthim të madh”/ Një pako e dyshimtë shkaktoi frikë pranë fabrikës së vaksinave, AstraZeneca

Publikuar më 27.01.2021
Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të Astr...

Një fabrikë ku prodhohen dhe ruhen dozat e vaksinave të AstraZeneca, është evakuuar pasi u vu re një pako të dyshimtë. Policia e Uellsit tha se oficerët ishin në zonën industriale Wrexham. “Ne morëm një pako të dyshimtë këtë mëngjes. Të gjithë autoritetet përkatëse u informuan menjëherë”. Duke ndjekur këshillat e ekspertëve, ne evakuuam pjesërisht […]

Lexo më shumë

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

“Europa është fatkeqe”/ Shefi i AstraZeneca: Dërgesa e vaksinave në BE do të jetë larg parashikimeve, ja pse Anglia ka marrë më shumë doza

Publikuar më 27.01.2021
Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pran...

Shefi i kompanisë së vaksinave, AstraZeneca ka mbrojtur pranimin tronditës të kompanisë, se dërgesat e para të vaksinave të koronavirusit në BE do të jenë shumë larg parashikimeve, duke pretenduar se numri që do të dorëzohet nuk është “aq i keq” dhe kompania e tij u angazhua vetëm për të përmbushur kërkesën për “përpjekjen e […]

Lexo më shumë