×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

INTERVISTA/ Emmanuel Macron prezanton doktrinën franceze: Më shumë sovranitet për Europën, problemet themelore, terrorizmi dhe pandemia

Ndërsa viti 2020 po mbyllet, me kriza që janë grumbulluar në Francë dhe Evropë, Presidenti Francez, në një nga intervistat e tij më të gjata, përshkroi elementet kryesore të doktrinës së tij të re për çështjet ndërkombëtare me Kontinentin e Madh.

Pjesë nga intervista

2020-ta po mbyllet. Midis menaxhimit të menjëhershëm të emergjencave dhe vizionit afatgjatë, cili është drejtimi aktual për ju sot?

Siç e thatë, viti 2020 është shënuar nga kriza. Padyshim, pandemia Covid-19 por edhe terrorizmi, i cili është rikthyer me forcë të madhe muajt e fundit në të gjithë Evropën dhe Afrikën. Unë i referohem në veçanti këtij terrorizmi, të quajtur Islamist, por që është në emër të një ideologjie që shtrembëron një fe.

Këto kriza vijnë përveç të gjitha sfidave që kemi pasur tashmë, dhe të cilat ishin, unë do të thoja, strukturore: ndryshimi i klimës, biodiversiteti, lufta kundër pabarazive – dhe për këtë arsye paqëndrueshmëria e pabarazive midis shoqërive tona dhe brenda shoqërive tona – si dhe transformimi i madh dixhital. Jemi në një kohë në historinë e njerëzimit kur rrallë kemi parë një grumbullim të tillë krizash afatshkurtra, siç është pandemia dhe terrorizmi, dhe tranzicione të thella, transformuese, të cilat po ndryshojnë jetën ndërkombëtare dhe madje kanë ndikime antropologjike: Unë jam duke iu referuar ndryshimit të klimës, si dhe tranzicionit teknologjik që po ndryshon mënyrën e shikimit të botës, siç e kemi parë përsëri kohët e fundit, e cila po lëkund plotësisht marrëdhënien midis brendësisë, së jashtmes dhe përfaqësimeve tona të botës.

Përballë kësaj, dhe ju keni të drejtë të flisni për drejtim, ekziston, besoj, shumë thellë, një fije udhëzuese, e cila është se ne duhet të rikrijojmë format e bashkëpunimit ndërkombëtar. Një nga karakteristikat e të gjitha këtyre krizave është se njerëzimi i përjeton ato ndryshe në varësi të vendndodhjes, por të gjithë ne përballemi me këto tranzicione të mëdha dhe kriza të përhershme në të njëjtën kohë. Në mënyrë që t’i zgjidhim ato në mënyrën më të mirë të mundshme, ne duhet të bashkëpunojmë. Ne nuk do ta mundim pandeminë dhe këtë virus nëse nuk bashkëpunojmë. Edhe nëse disa njerëz zbulojnë një vaksinë, nëse nuk shpërndahet në të gjithë botën, virusi do të kthehet në vende të ndryshme. Për të luftuar terrorizmin, i cili na ka goditur të gjithëve: të mos harrojmë se më shumë se 80% e viktimave të këtij terrorizmi islamik vijnë nga bota muslimane, siç e kemi parë përsëri në Mozambik ditët e fundit. Ne përballemi së bashku me këto kriza. Për mua, objektivi i parë ndërkombëtar është të kërkoj mënyra për të bashkëpunuar në mënyrë të dobishme: puna jonë mbi virusin me mekanizmin Act-A, ajo për të cilën kemi punuar në lidhje me terrorizmin duke ndërtuar koalicione të reja dhe puna jonë e pandërprerë për çështjet kryesore çështje që sapo përmenda.

A mund të ktheheni tek ajo që thatë për Evropën gjeopolitike: cili përkufizim konkret qëndron prapa sovranitetit, autonomisë strategjike, Evropës si fuqi?

Evropa nuk është vetëm një treg. Për dekada, ne kemi vepruar në mënyrë implicite sikur Evropa të ishte një treg i vetëm. Por ne nuk e kemi konceptuar Evropën brenda si një hapësirë ​​të fundme politike. Monedha jonë nuk ka mbaruar. Deri në marrëveshjet e kësaj vere, ne nuk kishim një buxhet real dhe solidaritet real financiar. Ne nuk i kemi menduar plotësisht të gjitha çështjet shoqërore që na bëjnë një hapësirë ​​të bashkuar. Dhe ne nuk kemi menduar sa duhet për atë që na bën një fuqi në koncertin e kombeve: një rajon shumë i integruar me një të dhënë të qartë politike. Evropa duhet të rimendojë veten politikisht dhe të veprojë politikisht për të përcaktuar objektivat e përbashkëta që janë më shumë sesa thjesht delegimi i së ardhmes sonë në treg.

Në terma konkretë, kjo do të thotë se kur bëhet fjalë për teknologjinë, Evropa duhet të ndërtojë zgjidhjet e veta në mënyrë që të mos varet nga teknologjitë amerikane ose kineze. Nëse jemi të varur prej tyre, për shembull në telekomunikacion, nuk mund t’u garantojmë qytetarëve evropianë fshehtësinë e informacionit dhe sigurinë e të dhënave të tyre private, sepse nuk e kemi këtë teknologji. Si një fuqi politike, Evropa duhet të jetë në gjendje të ofrojë zgjidhje në drejtim të teknologjisë cloud, përndryshe të dhënat tuaja ruhen në një hapësirë ​​që nuk hyn nën juridiksionin e saj – e cila është situata aktuale. Pra, kur flasim për çështje të tilla konkrete si kjo, ne në fakt po flasim për politikën dhe të drejtat e qytetarëve. Nëse Evropa është një hapësirë ​​politike, atëherë ne duhet ta ndërtojmë atë në mënyrë që qytetarët tanë të kenë të drejta që ne mund t’i garantojmë politikisht.

Le të jemi të qartë: ne kemi lejuar që të krijohen situata ku nuk ndodh më. Sot, ne jemi në proces të rindërtimit të pavarësisë teknologjike, për shembull në telekomunikacion, por ky nuk është rasti me ruajtjen e të dhënave të bazuara në re. Informacioni ynë është mbi një re që nuk rregullohet nga ligji evropian dhe në rast të një mosmarrëveshje, ne do të varetim nga vullneti i mirë dhe funksionimi i ligjit amerikan. Politikisht, kjo është e paqëndrueshme për udhëheqësit e zgjedhur, sepse do të thotë që ne nuk kemi ndërtuar mjetet për të dhënë përgjigje për diçka që ju, si qytetar, keni të drejtë të kërkoni, siç është mbrojtja e të dhënave tuaja, një garanci ose rregullore për kjo çështje, ose të paktën një debat i informuar dhe transparent midis qytetarëve.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterteritorialitetin e dollarit, i cili është një fakt dhe jo i ri. Më pak se dhjetë vjet më parë, disa kompani franceze u penalizuan në masën e miliarda eurove sepse kishin operuar në vendet që ishin të ndaluara sipas ligjit amerikan. Në terma konkretë, kjo do të thotë që kompanitë tona mund të dënohen nga fuqitë e huaja kur operojnë në një vend të tretë: kjo është një heqje e sovranitetit, e mundësisë për të vendosur për veten tonë, ajo dobëson pozicionin tonë jashtëzakonisht shumë.

Fatkeqësisht, ne i kuptuam pasojat e plota të kësaj kur erdhi puna për diskutimin mbi Iranin. Ne evropianët donim të qëndronim brenda kornizës së asaj që ne e quajmë JCPOA. Me tërheqjen e Amerikës, asnjë kompani evropiane nuk ishte në gjendje të vazhdonte të bënte biznes me Iranin nga frika e sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara. Prandaj, kur flas për sovranitetin ose autonominë strategjike, unë po bashkoj të gjitha këto çështje, të cilat në shikim të parë duken shumë të ndryshme.

Si vendosim vetë? Kjo është pikërisht ajo që është autonomia: ideja që ne zgjedhim rregullat tona për veten tonë. Kjo do të thotë rishikim i politikave që jemi mësuar, politika teknologjike, financiare dhe monetare, politika me të cilat ne, në Evropë, po ndërtojmë zgjidhje për veten, për kompanitë tona, për bashkëqytetarët tanë, të cilat na mundësojnë të bashkëpunojmë me të tjerët, me ata që ne zgjedhim, por jo të varet nga të tjerët, gjë që është ende shumë shpesh sot. Ne kemi bërë shumë progres në vitet e fundit, por nuk e kemi zgjidhur këtë problem.

A ka ndonjë perspektivë të mirë për këtë vizion?

Nuk jam aq i sigurt. Kur e prezantova idenë time në një fjalim në Universitetin e Sorbonës, shumë njerëz thanë:Nuk do të ndodhë, është një tekë e francezëve. Por 3 vjet më vonë, në mbrojtjen evropiane, ne kemi një Fond Evropian të Mbrojtjes, një bashkëpunim të strukturuar, dhe një nismë ndërhyrje me gati 10 vende pjesëmarrëse.

Në teknologji, gjërat kanë evoluar që kur kemi prezantuar idenë e një 5G evropiane, dhe Gjermania po na bashkohet në këtë nismë. Pra, në realitet ne po e ri-mendojmë sovranitetin tonë në fushën e teknologjisë. Edhe kriza shëndetësore, na ka bërë që të ri-mendojmë sovranitetin tonë në fushën e kujdesit shëndetësor dhe industrisë shëndetësore.

Kur e gjithë Evropa ka nevojë urgjente për doreza dhe maska, që të gjithë e kuptojmë se ato duhet t’i prodhojmë sërish në Evropë. Në lidhje me çështjet financiare, na u desh pak kohë, por në qershor 2018 ne nënshkruam Marrëveshjen Meseberg me Gjermaninë për një kapacitet të përbashkët buxhetor, për t’u marrë me çështjet e pavarësisë ekonomike dhe financiare të Evropës.

Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë në lidhje me zgjedhjet gjeopolitike – ju e shihni që ne kemi dallime në raport me Rusinë dhe Turqinë – apo në lidhje me forcën e këtyre përgjigjeve. Por unë besoj se gjërat kanë filluar të përmirësohen.

Përshtatur me shkurtime

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Publikuar më 01.12.2020
Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të ma...

Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të martën, nga 672 të hënën dhe 19,350 infeksione të reja, krahasuar me 16,377 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Vendi i parë perëndimor i goditur nga virusi, Italia ka parë 56,361 viktima të COVID-19 që kur shpërthimi i saj u shfaq në shkurt, numri […]

Lexo më shumë

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Publikuar më 01.12.2020
Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30...

Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30 dhjetor) tha se vendosja e kufijve brenda Evropës ishte joefektive kundër terrorizmit dhe do të dëmtonte vetëm rimëkëmbjen ekonomike të bllokut pas Covid. Komisionerja e BE-së Ylva Johansson tha argumentin e saj ndërsa mbronte zonën Shengen, zona e udhëtimit pa pasaporta që […]

Lexo më shumë

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Publikuar më 01.12.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje ven...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje vendeve të hënën (30 nëntor) të marrin në konsideratë me kujdes rreziqet e sezonit të ardhshëm të skive, pasi Zvicra ka vënë në lëvizje ashensorët dhe Austria pas kësaj, ndërsa Gjermania, Italia dhe Franca mbyllin operacionet malore për të ngadalësuar pandeminë. OBSH dha këshilla kundër udhëtimeve të […]

Lexo më shumë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Publikuar më 01.12.2020
Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e...

Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë,” tha Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali, Silvio Brusaferro të hënën në një forum të ANSA. Ai tha se “stresi” i lidhur me pandeminë nuk ishte si një tërmet ose përmbytje, është një stres që ka zgjatur për […]

Lexo më shumë

Alarmi i COVID-19/ Paralajmëron Angela Merkel: Gjermania do të përballet me valën e tretë të infeksioneve nëse nuk ka kujdes

Alarmi i COVID-19/ Paralajmëron Angela Merkel: Gjermania do të përballet me valën e tretë të infeksioneve nëse nuk ka kujdes

Publikuar më 01.12.2020
Kancelarja Angela Merkel tha të hënën (30 nëntor) se Gjerman...

Kancelarja Angela Merkel tha të hënën (30 nëntor) se Gjermania mund të përballet me një valë të tretë të infeksioneve të koronavirusit nëse qytetarët janë të pakujdesshëm në javët e ardhshme. Numri i infeksioneve të reja në Gjermani është stabilizuar në një nivel të lartë që kur u vendos një bllokim i pjesshëm në 2 […]

Lexo më shumë

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Publikuar më 01.12.2020
Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rreziko...

Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rrezikojnë të humbin afatin e fundit për të aplikuar për statusin e vendosur në Britani sepse nuk janë në dijeni të skemës së re të zgjidhjes ose nuk kanë aftësi dixhitale për të përfunduar aplikimin, sipas studimit të ri. Pas qershorit 2021 qytetarëve të BE-së që jetojnë […]

Lexo më shumë

BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer “brenda javësh”

BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer “brenda javësh”

Publikuar më 01.12.2020
Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) do të vendosë “brenda jav...

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) do të vendosë “brenda javësh” për autorizimin ose jo të vaksinës kundër COVID-19 të kompanive Pfizer dhe BioNTech. “Një mendim mbi autorizimin mund të lëshohet brenda disa javësh varësisht nga të dhënat për cilësinë, sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës”, thotë EMA. Agjencia tha se vlerësimi për vaksinën mund të jetë […]

Lexo më shumë

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Publikuar më 30.11.2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Brit...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq nëse dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian nuk dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi Evropian më 31 […]

Lexo më shumë