×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

I paralizuari vdes me eutanazi, Italia e ndarë pas vetëvrasjes së parë mjekësore

Një 44-vjeçar vdiq dje në Itali në rastin e parë të eutanazisë së asistuar me ndihmë mjekësore në atë vend, raporton Deutsche Welle. Ai, i paralizuar nga qafa e poshtë është personi i parë në Itali që merr miratimin nga gjykata për vetëvrasje, pra eutanazi me ndihmë mjekësore. Edhe pse teknikisht është kundër ligjit të ndihmosh dikë të marrë jetën në Itali, Gjykata Kushtetuese e vendit vendosi në vitin 2019 se mund të ketë disa përjashtime-megjithëse në kushte strikte.

Federico Carboni, identiteti i të cilit u zbulua pas vdekjes së tij, ndërroi jetë të enjten pasi i dha vetes një koktej vdekjeprurës përmes një pajisjeje speciale. Familja dhe miqtë e tij ishin me të kur ai ndërroi jetë. Vdekja e Carbonit u njoftua nga shoqata Luca Coscioni, një grup që lufton për legalizimin e eutanazisë dhe që e ndihmoi atë të niste çështjen e tij para gjykatave dhe institucioneve shëndetësore. Federico Carboni, një shofer kamioni 44-vjeçar, mbeti i paralizuar nga qafa poshtë 10 vjet më parë pas një aksidenti me makinë.

“Nuk e mohoj që jam penduar që i kam thënë lamtumirë jetës. Bëra gjithçka që munda për të jetuar sa më mirë pavarësisht paaftësisë sime, por tani kam arritur në fund të fuqisë sime, si mendërisht ashtu edhe fizikisht”, tha Carboni para se të ikte nga kjo botë me vullnetin e tij. Si një tetraplegjik, ai kishte nevojë për kujdes 24 orësh, duhej të mbështetej te njerëzit e tjerë dhe nuk kishte pavarësi, shpjegoi ai, gjë që e bënte të ndihej si “një varkë që noton në oqean”.

“Tani më në fund jam i lirë të fluturoj kudo që dua,” tha Carboni.

Në vitin 2019, Gjykata e Lartë italiane hapi rrugën për vetëvrasje të asistuar në disa raste. Kjo çështje u kundërshtua ashpër nga Kisha Katolike Romake dhe partitë politike konservatore. Gjykata renditi disa kushte që duhet të plotësohen për të konsideruar vetëvrasjen e asistuar. Për shembull, duhet të jetë e qartë se pacienti nuk mund të shërohet, apo se pacienti përjeton “dhimbje të padurueshme fizikisht dhe mendërisht”. Pacienti gjithashtu duhet të jetë plotësisht i aftë të marrë vendimet e tij dhe të kuptojë pasojat.

Carboni mori lejen nga komisioni i etikës nëntorin e kaluar, pasi kapërceu një refuzim fillestar nga institucionet shëndetësore dhe vendosi ta çojë çështjen e tij në gjykatë. Kështu ai u bë personi i parë në Itali që mori miratimin e gjykatës për eutanazinë e asistuar. Më pas iu desh të mblidhte 5000 euro për të mbuluar shpenzimet e barnave dhe pajisjeve speciale të nevojshme për t’i dhënë fund jetës së tij. Vetëvrasja e asistuar është një procedurë e lejuar në Zvicër prej dekadash. Kjo praktikë është e ligjshme edhe në disa vende të tjera, duke përfshirë Holandën, Luksemburgun, Spanjën dhe Belgjikën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sulmi me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë shkakton 13 viktima, NATO përgatit 300 mijë trupa

Sulmi me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë shkakton 13 viktima, NATO përgatit 300 mijë trupa

Publikuar më 28.06.2022
13 të vdekur, gati 60 të plagosur e 50 të zhdukur: sa vjen e...

13 të vdekur, gati 60 të plagosur e 50 të zhdukur: sa vjen e rëndohet bilanci i sulmit me raketa në një qendër tregtare të qytetit qendror të Ukrainës, Kremenchuk, e cila në ato momente ka qenë e mbushur me njerëz. Sulmi u dënua menjëherë nga presidenti Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë […]

Lexo më shumë

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Publikuar më 28.06.2022
Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të palig...

Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të paligjshëm, janë gjetur të vdekur në një kamion të braktisur në periferi të San Antonio, Teksas, SHBA,  mbrëmjen e së hënës, 27 qershor. Një zyrtar zjarrfikës tha se 16 persona, përfshirë katër fëmijë, janë dërguar gjithashtu në spital. San Antonio, i cili është 250 km (150 milje) […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë