×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Hijet” për certifikatën e Gjokoviçit – “Testi ka ndryshuar nga negativ në pozitiv”

Ndërkohë që Novak Gjokoviç ka nisur stërvitjet në një cep tjetër të globit, çështja e qëndrimit ose jo të tij vazhdon të shqetësojë autoritetet e vendit, natyrisht duke shkaktuar interesim global te adhuruesit e këtij sporti dhe më gjerë.

Të hënën (10/01) vendimi i gjykatës e shpalli të pafajshëm serbin, por organet kompetente po e kundërshtojnë vendimin dhe vazhdojnë ta kërkojnë rastin për të “luftuar” Gjokoviçin, i cili ose deklaroi një test të rremë PCR ose kishte thyer karantinën, pasi sipas dokumentit zyrtar ai u diagnostikua pozitiv më 16 dhjetor por të nesërmen (17/12) ai doli publikisht pa marrë asnjë masë.

Sipas Institutit Serb të Shëndetit Publik, në bazë të letrës që kishte me vete në Australi për të vërtetuar se ishte i sëmurë në mes të dhjetorit, “Nole” ka dhënë një mostër në orën 13:05 të datës 16.12.21 dhe disa orë më vonë mori rezultat pozitiv. Konkretisht në orën 20:19.

Protothema.gr skanon edhe QR Code mesditën e së hënës kur u publikua në internet dhe rezultati ishte “pozitiv”. Imazhi që kemi marrë është më poshtë.

Kyrgios: “Ndjehem i turpëruar, media ndan botën”

Lalistatos ishte sërish australiani, me origjinë greke, Nick Kyrgios, i cili ndodhet në karantinë pasi doli pozitiv në Covid-19. Konkretisht, ai tha se pret që vendi i tij ta menaxhojë më mirë këtë çështje, ndërsa shprehu ankesën e tij edhe për mënyrën sesi mediat e trajtojnë këtë çështje.

“Ne të gjithë e dimë se media krijon stuhi të qëllimshme me historinë time dhe gjithçka që ndodh rreth Novak. Ndihem i turpëruar si një atlet australian që ka parë se çfarë ka bërë ky djalë në jetën e tij për tenisin. Unë mendoj se mënyra se si e trajtojmë nuk është e drejtë, por mediave u pëlqen shumë të ndajnë botën”, ka komentuar ai.

“Ndihem shumë mirë për momentin, aspak keq. Thjesht marr të gjitha masat paraprake. Do të bëj gjithçka që të jem mirë dhe të dal në fusha me shpresën se do të bëj mirë”, shtoi ai për rrjedhën e shëndetit të tij.

Udhëtimi nga Spanja dhe gabimi në dokumentin e mbërritjes

Aty ku autoritetet australiane kanë përqendruar vëmendjen janë në dy pika: në dokumentet që Gjokoviç ka plotësuar gjatë mbërritjes në Melburn dhe në testin pozitiv që ka paraqitur më 16/12.

Sipas mediave vendase, Gjokoviç, duke mbërritur në Melburn në formularin përkatës që ka plotësuar, ka deklaruar se nuk ka udhëtuar në një shtet tjetër në 14 ditët e fundit, gjë që është false pasi ka udhëtuar nga Spanja në Australi.

Sipas ligjit, deklarimi i rremë i provave në një rast të ngjashëm, sjell përveç dëbimit dhe burgim deri në 12 muaj.

Megjithatë, sipas avokatëve të Gjokoviçit, dokumentet specifike janë plotësuar nga Tennis Australia (autoriteti organizator i Australian Open) dhe autoritetet federale janë duke e hetuar, duke sqaruar se edhe nëse është e vlefshme, nuk do të thotë se ai lirohet nga përgjegjësitë.

Test pozitiv pcr dhe dalje publike

Mikroskopi i autoriteteve ka hyrë edhe në dy ditët 16-17 dhjetor ku Gjokoviç u diagnostikua për herë të dytë pozitiv me koronavirus (i pari ishte në verën e vitit 2020), por ai u shfaq në evente të ndryshme.

Sipas informacioneve që ai ka dorëzuar, ai ka kryer testin në orën 13:00 të datës 16 dhjetor dhe rezultati është dhënë në orën 20:19.

Mëngjesin e asaj dite ai kishte marrë pjesë në një aktivitet të veçantë ku u prezantua vula në formën e saj. Në këtë event ai padyshim nuk e dinte por të nesërmen në mëngjes u shfaq në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të tenisistëve më të mirë të rinj (nga Unioni lokal i Beogradit) ku u fotografua mes tyre pa maskë.

Madje, dje në konferencën për media të dhënë nga familja e tij në Beograd, ai është pyetur për ngjarjen konkrete me të afërmit e tij duke iu shmangur përgjigjes.

Megjithatë, gazetari i B92.net, Nikola Tiliç (gjithashtu ekspert tenisi në Serbi) kishte thënë para se Gjokoviç të udhëtonte për në Melburn se ai e kishte pyetur pse shkoi në event dhe u përgjigj se “Unë nuk kisha asnjë informacion deri atëherë për simptomat”.

Përtej kësaj, australianët po kërkojnë prova për testin negativ që ai paraqet më 22 dhjetor, duke pasur parasysh se është shumë herët që kur ai u sëmur në moshën 16 vjeçare, por avokatët dhe ekspertët e Gjokoviçit e hedhin poshtë këtë argument, duke thënë se ai padyshim e kishte simptomat më herët (më 14/12 ai u gjet në ndeshjen e basketbollit Ylli i Kuq-Barcelona dhe u fotografua me lojtarë që ishin pozitiv të nesërmen) ndërsa kohëzgjatja e kohës kur njerëzit kanë virusin në trupin e tyre ndryshon shumë.

Megjithatë, e sigurt është se çështja mbetet e hapur me Gjokoviçin që gëzon një liri terrori pasi ai mund të jetë duke u trajnuar dhe duke qëndruar në shtëpinë që ka marrë me qira (dhe jo në hotelin që ishte një strukturë emigrantësh), por çdo çdo ditë, sa herë që kalon koha, do të ketë frika se Australianët mund t’i tregojnë derën e daljes.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë