×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Hezitimi i Novak Gjokoviçit për vaksinën është i pazakontë për një tenist por për një serb nuk është

Sportistët elitarë kanë më shumë gjasa se sa publiku i gjerë të vaksinohen

Novak Gjjokoviç, tenisti më i renditur në botë për meshkuj, bëri bujë më 5 janar kur iu dha një përjashtim mjekësor për të hyrë në Australi. Njerëzit që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19, aktualisht nuk mund të hyjnë në vend. Por zoti Gjokovic, i cili tha në vitin 2020 se ishte “kundër vaksinimit”, dëshiron të mbrojë titullin e tij në Australian Open, i cili fillon më 17 janar. Mbetet e paqartë nëse ai do ta bëjë këtë. Kryeministri i Australisë kishte thënë më 5 janar se pas një pritjeje prej disa orësh në ulje në aeroportin e Melburnit, z. Gjokoviç iu tha se viza e tij ishte anuluar, thuhet pas shqetësimeve për gabimet në aplikimin e tij dhe nëse ai kishte provat e nevojshme për një përjashtim.

Zhurma rreth përjashtimit të z. Gjokoviç

Të dhënat e mbledhura nga The Economist zbulojnë se me pak përjashtime, meshkujt që konkurrojnë në sporte profesionale të nivelit më të lartë kanë më shumë gjasa të vaksinohen sesa popullsia e përgjithshme e vendit të tyre. Liga Kombëtare e Hokejve të Amerikës ka shkallën më të lartë të vaksinimit midis 11 ligave dhe shoqatave për të cilat kemi mbledhur të dhëna. Ka raportuar se 99% e rreth 700 lojtarëve të tij janë plotësisht të vaksinuar, krahasuar me 73% të të rriturve amerikanë në përgjithësi.

11 garat sportive mund të ndahen në tre grupe të veçanta. Dy sportet ekipore që zhvillohen në ambiente të mbyllura – basketbolli dhe hokej mbi akull – kanë një shkallë mesatare të vaksinimit prej 98%. Meqenëse sëmundja përhapet më lehtë në ambiente të mbyllura, kjo është e mirë si për lojtarët ashtu edhe për tifozët. Sportet ekipore që zhvillohen jashtë – futbolli dhe futbolli amerikan – kanë një shkallë vaksinimi prej 94%, mesatarisht. Dhe tre sporte – golfi, tenisi dhe bejsbolli – që luhen individualisht ose me pak kontakt, kanë një shkallë mesatare vaksinimi prej 88%.

Covid-19 po shkakton më shumë përçarje në disa sporte se të tjerat. Më 20 dhjetor, Premier League e futbollit të Anglisë tha se 84% e lojtarëve ishin në “udhëtim vaksinimi”, që do të thotë se ata kanë marrë të paktën një dozë, një proporcion dukshëm më i ulët se në ligat e tjera të futbollit të nivelit të lartë në Evropë. Ndërsa varianti Omicron u përhap me shpejtësi në të gjithë Anglinë muajin e kaluar, disa klube u detyruan të shtyjnë ndeshjet sepse nuk mund të fusnin mjaftueshëm lojtarë pa Covid. Midis 20 skuadrave të ligës, 341 lojtarë dhe stafi kanë rezultuar pozitivë që nga 29 nëntori dhe 17 ndeshje janë shtyrë. Në të kundërt, në katër ligat e tjera kryesore evropiane vetëm dy ndeshje janë shtyrë për shkak të Covid-19 që nga nëntori.

Tenisi, një sport pa kontakt që zhvillohet kryesisht jashtë, mund të duket më pak i rrezikshëm. Por Shoqata e Profesionistëve të Tenisit (ATP), trupi profesionist i meshkujve, ka bërë shumë për të inkurajuar lojtarët që të godasin. ATP raportoi në fund të tetorit se vetëm 65% e lojtarëve të saj kryesorë ishin plotësisht të vaksinuar, por që atëherë kjo është rritur në 95%. Megjithatë, edhe pse hezitimi i vaksinës së z. Gjokoviç si tenist është i jashtëzakonshëm, si serb nuk është. Pavarësisht se ka mungesë të vogël të vaksinave në Serbi, prej nga është ai, vetëm 45% e të rriturve janë vaksinuar dy herë. Ndërkohë, vendi është goditur nga sëmundja. Sipas The Economist, Serbia pësoi numrin e dytë më të lartë të vdekjeve të tepërta në botë për kokë popullsi. Me aq shumë ndikim jashtë gjykatës sa në të, hezitimi publik i z. Gjokoviç për të marrë një vaksinë shpëtimtare mund të kushtojë jetën e bashkatdhetarëve të tij.

The Economist 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë