×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Helikopteri Mi-28NM i Rusisë, makthi më i keq i Apache-së?

Rusia po armatos helikopterin e saj më të ri sulmues me raketa të drejtuara ajër-ajër.

Mi-28NM “Night Hunter” do të jetë i armatosur me të njëjtat raketa R-74M për kërkimin e nxehtësisë të dizajnuara për avionë të përparuar, sipas mediave ruse. Por disa ekspertë paralajmërojnë se Shtetet e Bashkuara pajisën helikopterët e tyre me raketa anti-ajrore gjatë Luftës së Ftohtë dhe se përdorimi i copëtuesve për luftime ajrore nuk është aq i lehtë sa duket.

“Helikopteri i fundit rus sulmues Mi-28NM do të shndërrohet në një luftëtar të aftë për të trajtuar aeroplanë armik, dronë dhe raketa lundrimi”, sipas gazetës shtetërore Izvestia, duke cituar burime të industrisë ruse të mbrojtjes. “Municion i fuqishëm R-74M do të instalohet në bordin e motorëve për të shkatërruar objektivat ajrorë. Ata janë në gjendje të rrëzojnë edhe aeroplanë të gjeneratës së pestë”.

Mi-28NM është një azhurnim i Mi-28 Havoc – pasardhësi më i dobët i “tankut fluturues” mendjemprehtë por i ashpër i Mi-24 Hind me famë të Luftës së Ftohtë. Mi-28NM ka një radar të kontrollit të zjarrit të montuar në direk për operacionet e natës. R-74M – i njohur gjithashtu si RVV-MD – është një raketë e azhurnuar R-73 (emri i kodit të NATO-s: AA-11 Archer) me raketë me rreze ajri-ajër me rreze të shkurtër rrezatimi infra të kuqe. Shigjetari, me një diapazon të raportuar prej rreth njëzet e katër miljesh dhe një aftësi larg-boresight që e lejon atë të bllokohet në objektivat në anën e avionit të lëshimit në vend se vetëm përpara, mund të jetë një armë e rrezikshme në një distancë të afërt lufta për qen

“R-74M u zhvillua fillimisht duke marrë parasysh mundësinë e mposhtjes së luftëtarëve të gjeneratës së pestë F-35 dhe F-22”, tha Izvestia. “As një përpjekje për të shpëtuar nga djegia e pasme dhe as manovrimi intensiv nuk do ta shpëtojë raketën. Koka e shtëpisë nuk ka frikë nga ndërhyrjet elektronike dhe mashtrimet termike që imitojnë armikun”.

National Interest

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Publikuar më 12.06.2021
Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në...

Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në botë” në internet, rezultatet e para (dhe shumica) që do të rezultojnë do të jenë renditja sipas vendit ose shenjës së zodiakut. Sidoqoftë, duket se medalja “e artë” mund t’i jepet një kategorie sportistësh, sipas një studimi të udhëhequr nga Dr. Romualdo Belardinelli, drejtor […]

Lexo më shumë

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

Publikuar më 12.06.2021
Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një...

Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një zhytës dhe një balenë. Michael Packard, i cili ka qenë peshkatar karavidhesh për 40 vjet, ishte zhytur në Cape Cod në Provincetown, Massachusetts dhe sapo ra në ujë, ai ndjeu “një goditje të madhe dhe gjithçka u errësua”, siç e përshkruan ai. Në fillim […]

Lexo më shumë

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Publikuar më 12.06.2021
Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatj...

Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatja 17-vjeçare e bukur e konkursit të bukurisë të mbajtur si pjesë e Festivalit të Kafesë dhe Guavës në Canela, Meksikë. 17-vjeçarja, Emma Coronel Aispouro, e dinte shumë mirë atë natë në 2007 që ishte përballë narktrafikantit më të madh të Meksikës, El Chapi. Kalendari […]

Lexo më shumë

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Publikuar më 12.06.2021
Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (n...

Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (ngarkesë virale) të koronavirusit se tek të rriturit, sipas një studimi të ri shkencor amerikan. Kjo ndoshta do të thotë, sipas shkencëtarëve, që fëmijët janë po aq ngjitës sa të rriturit kur infektohen me virusin SARS-CoV-2. Nga ana tjetër, fëmijët kanë shumë më tepër gjasa […]

Lexo më shumë

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Publikuar më 12.06.2021
Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjik...

Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjiknurit, po bën xhiron e rrjetit. Ish-ministri është filmuar teksa është duke u ushtruar në palestër. Në videon e mëposhtme mund të shihni ish-ministrin, i cili duket mjaft i fokusuar në grushtimin e thesit të boksit. Mesa duket se Gjiknuri ka vendosur t’i kushtoj pak vëmendje […]

Lexo më shumë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

Publikuar më 11.06.2021
Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërk...

Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërkon patjetër takim me ambasadoren Yuri Kim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, Jenishehri tha se ka kërkuar me anë të një letre, takim urgjent me ambasadoren, për t’i komunikuar faktin se Ilir Meta duhet të arrestohet. “Ditët e fundit më ka lind nevoja ta takoj Yuri Kim, […]

Lexo më shumë

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Publikuar më 11.06.2021
Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit trego...

Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit tregojnë se si ngjiten monedhat në trup pas vaksinimit kundër Covid-19. Videot janë bërë nga qytetarë shqiptarë por edhe nga bota. Vetëm pak minuta pas marrjes së dozës së vaksinës, ata afrojnë në krahë një magnet apo monedhë metalike, të cilat në mënyrë të çuditshme ngjiten […]

Lexo më shumë

Cila është koha më e mirë për seks?

Cila është koha më e mirë për seks?

Publikuar më 10.06.2021
A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies...

A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies? Si përgjigjen ekspertët dhe cila nga të dy gjinitë preferohet më shumë me zgjedhjen e duhur. Sipas studiuesve, është qartë më mirë të bësh marrëdhënie seksuale pas sesa para ngrënies. Gratë, në veçanti, janë shumë më të ndjeshme ndaj joshjes seksuale pas ngrënies. Ushqimi […]

Lexo më shumë