×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia subvencionon deri në 100 euro karburantin për qytetarët, përfitojnë edhe emigrantët shqiptarë

Parlamenti grek ka miratuar disa ndryshime ligjore, të cilat parashikojnë subvencionim të çmimit të karburantit për çdo person që është rezident në Greqi dhe është taksapagues në këtë vend. Aplikimet do të fillojnë që nga dita e hënë në platformën vouchers.gov.gr për fazën “karta e karburantit 2”, që ka të bëjë me muajt korrik, gusht dhe shtator, raporton abcnews.al.

Përfituesit dhe shuma

 Subvencioni për muajt e caktuar arrin në shumat e mëposhtme:

  • 100 euro duke përdorur një kartë debiti dixhitale për pronarët e kualifikuar të mjeteve të tjera përveç motoçikletave – me vendbanim kryesor në Rajonet e Egjeut të Veriut, Egjeut Jugor, Ishujt e Jonit, Kretë, në Njësinë Rajonale të Ishujve të Rajonit të Atikës, në Njësinë Rajonale të Sporadave të Rajonit të Thesalisë, në Njësinë Rajonale Thassos të Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, në ishullin Samothraki të Njësisë Rajonale Evros të Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë dhe në ishullin Ammouliani të Njësia rajonale Halkidiki e Rajonit të Maqedonisë Qendrore. Shuma e mësipërme është 85 euro, nëse përfituesi zgjedh ta depozitojë në një llogari bankare.
  • 80 euro duke përdorur një kartë debiti dixhitale për pronarët e kualifikuar të automjeteve përveç motoçikletave – me rezidencë kryesore në pjesën tjetër të Greqisë. Shuma e mësipërme është 65 euro, nëse përfituesi zgjedh t’i depozitojë në një llogari bankare.
  • 70 euro me përdorimin e kartës dixhitale të debitit për pronarë të kualifikuar të motoçikletave – motoçikletave, me vendbanim në Rajonet e Egjeut të Veriut, Egjeut Jugor, Ishujt Jon, Kretë, në Njësinë Rajonale të Ishujve të Rajonit të Atikës, në Njësia Rajonale e Sporadave të Rajonit të Thesalisë, në Njësinë Rajonale Thassos të Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, në ishullin Samothraki të Njësisë Rajonale të Evros të Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë dhe në ishullin Ammouliani të Njësisë Rajonale Halkidiki të Rajonit të Maqedonisë Qendrore. Shuma e mësipërme është 55 euro, nëse përfituesi zgjedh një depozitë në llogari bankare.
  • 60 euro duke përdorur një kartë debiti dixhitale për pronarët e kualifikuar të motoçikletave – motoçikletave, me rezidencë kryesore në pjesën tjetër të Greqisë. Shuma e mësipërme është 45 euro, nëse përfituesi zgjedh një depozitë në llogari bankare.

Nga subvencionimi përfitojnë edhe emigrantët që janë rezidentë dhe plotësojnë kushtin e të ardhurave.

Si aplikohet?

Aplikanti përmes vouchers.gov.gr plotëson dhe përditëson të dhënat e kontaktit dhe në veçanti adresën e emailit dhe numrin e telefonit celular. Ai gjithashtu plotëson numrin e llogarisë personale bankare. Duhet të shkoni në vouchers.gov.gr, të zgjidhni Fuel Pass 2 dhe të futeni në platformë. Më pas do të shtypni enter dhe do të futni kodet tuaja personale të Taxisnet. Pas aplikimit, paratë do të depozitohen në 3 ditë pune.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Publikuar më 16.08.2022
Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqt...

Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqtaren Zamira Vyshka. Me kërkesë të SPAK Gjykata e Posaçme ka vendosur më 22 korrik masën arrest shtëpie për gjyqtaren e Elbasanit. Të njëjtën masë vendosi dhe për Arben Tiranën, ndërsa për arrest me burg vendosi për Ilir Pashajn, Taulant Ramollari, e Xhuljo Musai. Ky vendim u la […]

Lexo më shumë