×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greqia nuk heq dorë nga marrëveshja detare/ Deklarata e ministrit të jashtëm grek: Problemi qëndron tek Presidenti

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dhënë një intervistë ku u shpeh se Greqia duhet të fokusohet në arritjen e një marrëveshjeje për kufirin detar në raport me Shqipërinë. Kjo u tentua edhe në vitin 2017/2018 , por dështoi.

Në intervistën për Skai TV më 7 Gusht, u shpreh se “problemi” në nisjen bisedimeve e një marrëveshjeje mes Greqisë dhe Shqipërisë për kufirin detar, sipas grekëve, qëndron tek Presidenca shqiptare. Për këtë i referohet momentit kur Presidenti i jep autorizim Ministrit të Jashtëm për fillimin e bisedimeve, duke e quajtur këtë një çështje të brendshme të Shqipërisë.

Duke pasur parasysh pikërisht këtë, që ne kemi lidhur marrëveshje me Italinë dhe Egjiptin, a është ndoshta radha e Shqipërisë, kështu që ne mund ta plotësojmë në thelb këtë grup marrëveshjesh?

DENDIAS: Gjërat janë pak të ndërlikuara atje, sepse fillimisht Shqipëria u pajtua, dhe më pas e çoi çështjen në Gjykatën e saj Kushtetuese. Ekzistojnë disa çështje ligjore vendase – çështjet e tyre: Autorizimi i Presidentit për qeverinë, të cilën ai mund të mos jetë i gatshëm ta japë. Por është një çështje me të cilën do të merret politika e jashtme greke. Nuk ka asnjë pyetje për këtë. Shqipëria është një vend fqinj, një vend me të cilin Greqia dëshiron të ketë marrëdhënie miqësore, duke zgjidhur problemet që mund të ketë. Ky është një nga këto probleme. Sigurisht, ka edhe çështje të tjera: çështja e mbrojtjes së të drejtave të njeriut të pakicës Greke, e cila do të zgjidhet gjatë procesit të pranimit të Shqipërisë, sepse kjo është pjesë e acquis europiane. Ne nuk po e themi këtë si Greqi. Ne po e themi si një vend europian dhe kjo është këshilla jonw miqësore për të gjitha vendet që fillojnë këtë udhëtim të gjatë për t’u bashkuar me familjen tonë, Bashkimin Europian. Mbrojtja e të drejtave të njeriut është një çështje sovrane, dhe në këtë kuptim Shqipëria duhet ta shohë pakicën Greke si një faktor për zhvillimin e vendit, një urë miqësie midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Një pyetje për diçka që partia kryesore e opozitës po ju kritikon.

DENDIAS: Duke më kritikuar? Kjo është një fjalë e fortë

Ata e thonë atë vazhdimisht. Në deklaratën që ata lëshuan dje, ata thanë se duhet të zgjasim ujërat tona territoriale nga 6 në 12 milje detare në Jon.

DENDIAS: Kam gjetur punë përgatitore në ministri. Siç thashë, i kam të gjitha procesverbalet e takimeve të mëparshme. E dini, askush thjesht nuk fillon nga e para. Nuk ka partenogjenezë. Shteti është një vazhdim i gjatë. Dhe ju duhet të respektoni trashëgiminë që po merrni. Kam gjetur punë përgatitore për shtrirjen e ujërave territoriale, dhe është diçka që qeveria po e shikon. Kërkon punë përgatitore – me fjalë të tjera, mbyllje të hyrjeve, etj. – por është diçka me të cilën qeveria po merret me kohën e duhur, dhe unë do t’i informoj palët e tjera dhe ne do të vazhdojmë me veprimet përkatëse.

Nëse do t’i zgjeronim ujërat tona territoriale vetëm në Jon, a do të krijonte kjo një precedent negativ për Egjeun, nëse Greqia i zgjaste ujërat e saj territoriale nga 6 në 12 milje detare vetëm në detin Jon?

DENDIAS: Ne mund ta shohim atë në një dritë më pozitive: që Greqia po shtrin ujërat e saj territoriale ku ka zgjidhur çështjen e delimitimit të zonave detare.

Me vendet fqinje, në thelb.

DENDIAS: E drejtë. Ka mendime për çdo çështje, dhe unë respektoj çdo mendim. Përsëris që kemi një përvojë të madhe ndërkombëtare, të cilën e kemi fituar përmes këshilltarëve tanë. Ne flasim për këto gjëra me partitë politike. Këto janë çështje kombëtare. Askush nuk ka një monopol mbi të vërtetën. Dhe unë mendoj se edhe për këtë mund të kemi një qasje të re kombëtare dhe një tjetër sukses kombëtar. Unë dua të jem e sinqertë. Marrëveshja e djeshme u nxit dhe është një arritje politike e qeverisë së Kyriakos Mitsotakis. Por ne e përfunduam këtë marrëveshje pas shumë vitesh përpjekjesh – përpjekjeve të bëra nga shumë njerëz, shumë ministra, shumë qeveri. Si pasojë, qeveria Mitsotakis ndihet e sigurt në bindjen se përfaqëson pamjen e sistemit politik Grek në tërësi për çështjen e ruajtjes së interesave të vendit. Dhe unë mendoj se ishte e qartë nga deklaratat e partive politike – madje edhe nga deklaratat më të çuditshme, kur një palë, mbase për arsyet e veta, ndjeu nevojën për të shprehur disa ndryshime të vogla të mendimit në lidhje me marrëveshjen. Unë e konsideroj këtë marrëveshje si një sukses të madh kombëtar dhe një arritje të madhe kombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. Sali Bollati says:

    Shume mire.Jeni gazeta e vetme ne Tirane qe vazhdoni ta publikoni qendrimin shovinist grek ndaj Shqiperise.Dhe jo per cudi qeveritaret, por edhe opozitaret heshtin. PSE?!
    Prandaj greket nuk terhiqen nga pretendimet absurde. Jo paqellim mbahet nje lloj ligj lufte 80 vjecar

  2. Sali Bollati says:

    Pse qeveritaret e Tiranes bejne sikur i “harrojne” masakrat dhe shpernguljen e Shqiptareve te Çamerise nga Vatrat Mjeravjecare Etnike:!. Si mund te kekojne greket “mareveshje” kur kane ne fuqi Lgjin E Luftes 80 vjecar me Shqiperine “mike”?! Ne Filim DENONCIMI pastaj “mareveshtje miqesore”!!

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Kodi zgjedhor/ LVV: Po bëjnë lojë të pistë të gjitha partitë

Publikuar më 18.09.2020
Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propo...

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri ka reaguar ashpër pas propozimit të PS për amendimet në Kodin Zgjedhor. Sipas Bojken Abazit, PS në bashkëpunim me ‘heshtjen’ e PD, LSI dhe Nismës po vendosin prag të dyfishtë në kombëtar dhe dhe lokalë e cila sipas tij është e ‘padëgjuar në botën demokratike, me gjasë dhe në botën jodemokratike’. […]

Lexo më shumë

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Refuzohet azili për shtetasin turk/ 9 eurodeputetë i dërgojnë letër Edi Ramës: Mos e deportoni!

Publikuar më 18.09.2020
Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro d...

Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu së bashku me 9 euro deputetë të tjerë, i kanë nisur një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama ku i kanë kërkuar autoriteteve që të mos depërtojnë shtetasin turk Selami Simsek drejt Turqisë dhe të sigurojnë një gjykim të drejtë. Strugariu thekson se “ngjarjet e përsëritura të mosrespektimit të Burimeve Njerëzore mund […]

Lexo më shumë

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Afrohet data e takimit të Procesit të Berlinit, ja çfarë do të diskutohet nga liderët e Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 18.09.2020
Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjel...

Takimi tjetër brenda Procesit të Berlinit, i cili do të sjellë së bashku drejtuesit e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian, do të mbahet në 10 nëntor në Sofje, Bullgari, kur duhet të miratohet një plan për krijimin e një tregu të përbashkët rajonal, citon Europe Western Balkans. KE thotë se plani është duke u hartuar […]

Lexo më shumë

Ambasadorja amerikane, mesazh të fortë për Gjykatën Kushtetuese: Meta dhe Ruçi duhet të punojnë urgjentisht

Ambasadorja amerikane, mesazh të fortë për Gjykatën Kushtetuese: Meta dhe Ruçi duhet të punojnë urgjentisht

Publikuar më 18.09.2020
Ambasadorja amerikane ne vendin tone, Yuri Kim ka dale sot m...

Ambasadorja amerikane ne vendin tone, Yuri Kim ka dale sot me nje mesazh te forte mbeshtetes per krijimin e nje gjykate kushtetuese funksionale. Me nje shenim ne llogarine e saj ne Twitter, ajo falenderon kreun e shtetit, Meta, dhe kryeparlamentarin, Ruci, qe bene te qarte se vendi duhet te kete tani nje gjykate kushtetuese funksionale. […]

Lexo më shumë

DW: Shqipëria ofron zgjidhje për ndarjen e detit Jon me Greqinë

DW: Shqipëria ofron zgjidhje për ndarjen e detit Jon me Greqinë

Publikuar më 18.09.2020
Kryeministri shqiptar Edi Rama ofroi në Athinë, të mërkurën,...

Kryeministri shqiptar Edi Rama ofroi në Athinë, të mërkurën, (16.09.20) ku mori pjesë në Forumin e revistës “Economist” me temë  “Ballkani, përtej 2020”, dy alternativa për arritjen e një marrëveshjeje Shqipëri-Greqi për ndarjen e hapësirave/zonave detare mes dy vendeve në detin Jon. “Kur bëhet fjalë për zona detare ta zgjidhim çështjen me të tjerë, nëpërmjet […]

Lexo më shumë

Meta: Ende nuk kemi marrë përgjigje nga qeveria për çështjen e detit

Meta: Ende nuk kemi marrë përgjigje nga qeveria për çështjen e detit

Publikuar më 18.09.2020
Përmes një konference për media presidenti Ilir Meta i është...

Përmes një konference për media presidenti Ilir Meta i është rikthyer sërish çështjes së detit, duke u shprehur se zbaton kushtetutën dhe nuk mban qëndrime të dyfishta. Kreu i shtetit thotë se nuk ka marrë përgjigje nga kryeministri Rama për informacionet në lidhje me çështjen e detit. “Është një çështje mjaft sensitive prej të paktën […]

Lexo më shumë

Rama vizitë dy ditore për lobim te CDU/CSU, nuk u takua me Merkel

Rama vizitë dy ditore për lobim te CDU/CSU, nuk u takua me Merkel

Publikuar më 18.09.2020
Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt...

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është një nga vendet dyshuese. Burime të Deutsche Welles bëjnë të ditur se kryeministri shqiptar, Edi Rama, ndodhet për një vizitë dyditore në Gjermani. Ai është takuar të enjten, 17.09.20 […]

Lexo më shumë

Lulzim Basha: PD reflektoi 7 vjet në opozitë, pse tani duhet ta besojnë shqiptarët

Lulzim Basha: PD reflektoi 7 vjet në opozitë, pse tani duhet ta besojnë shqiptarët

Publikuar më 17.09.2020
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se shqipta...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se shqiptarët duhet të besojnë te opozita edhe pse në radhët e saj janë politikanë karriere. Në studion e emisionit “Opinion” ai tha se opozita është e vendosur për të rikthyer taksën e sheshtë 9% për të gjitha të ardhurat ndërsa për biznesin e vogël nën 14 milionë […]

Lexo më shumë