×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Greku dhe shqiptari shpallen fajtorë për vrasjen, prindërit e studentes shpërthejnë në lot pas vendimit

Dy të akuzuarit për përdhunimin dhe vrasjen brutale të studentes greke Eleni Topaloudi, në Rodos, janë shpallur fajtorë. Gjykata kundërshtoi përpjekjen e dy të pandehurve, një grek dhe një shqiptar, për uljen e dënimit, duke i bërë të dy njësoj përgjegjës. Sapo ka dëgjuar vendimin, babai i studentes Giannis Topaloudis, ka shpërthyer në lot, e po ashtu edhe nëna e saj që priste jashtë sallës së gjyqit. Ngjarja ndodhi në 2018, kur dy të rinjtë pasi e përdhunuan, e hodhën studenten nga në shkëmb në det, duke i shkaktuar vdekjen.

Gjyqtarët dhe juristët morën njëzëri vendimin e tyre, në seancën e të cilit babai i studentes së pamposhtur shpërtheu në lot. Gjykata, duke miratuar propozimin e mëparshëm të prokurorit, në thelb ndoqi vendimin e gjykatës së shkallës së parë , sipas të cilit të dy të akuzuarit me origjinë shqiptare u dënuan për krimet e vrasjes me paramendim dhe përdhunimit në grup ndaj studente e re në vitin 2018 në Rodos.

Prokurorja ndër të tjera në fjalën e saj kishte deklaruar: “Vrasja është kryer nga të dy të pandehurit për t’i mbyllur gojën vajzës. Nëse dikush nuk donte, ai do t’ju thërriste për ndihmë. “Të gjitha veprimet e tyre të mëvonshme dëshmojnë se gjithçka është bërë bashkë, me plan dhe me mashtrim”.

Sipas propozimit të prokurorit nuk ka pasur pëlqim nga ana e viktimës në lidhje me të akuzuarin. “Nëse Eleni do të kishte pranuar të gjithë këtë skenë, do të ishte ende gjallë, gjithçka do të kishte përfunduar qetë dhe bukur. Kur e kanë parë që ajo ka reaguar, kanë ushtruar dhunë dhe e kanë detyruar të kryejë marrëdhënie. Në maturi të plotë vendosën ta shfarosnin. Atë e rrahën, e torturuan , e hodhën të gjallë në det për t’u zhdukur ”, tha prokurori.

Dy të pandehurit gjatë kërkimit të faljeve në gjyq fajësuan njëri-tjetrin për krimin e rëndë. Në shkallë të parë janë dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e vajzës dhe me 15 vite burg për përdhunim të saj. Më në fund, sot gjykata hodhi poshtë pretendimet e pavarura të të akuzuarve, ndërsa mbrojtja aktualisht kërkon njohjen e faktorëve lehtësues. Magda Fyssa dhe deputeti i SYRIZA-s, Nikos Voutsis ishin në gjykatë në shenjë mbështetjeje për prindërit e studentit. I pranishëm në sallën e gjyqit ishte edhe deputeti i MERA25, Kriton Arsenis.

Pas vëzhgimit e këqyrjes së plotë të telefonave dhe kompjuterëve personalë të të riut grek, por edhe të shqiptarit 19-vjeçar, Aleksandër Luca u vu re se ata kishin vazhduar jetën e tyre sikur asgjë të mos kishte ndodhur pas ngjarjes së rëndë. Vetëm disa orë pas vrasjes së Eleni Topaloudit, djemtë kanë kërkuar në Facebook një vajzë me inicialet A.CH. 19-vjeçari shqiptar madje i kishte dërguar mesazhe dhe e kishte telefonuar në mënyrë të përsëritshme. E ndërsa vajza e bezdisur nga telefonatat e njëpasnjëshme i kishte thënë të mos merrej më me të pasi do të kishte probleme në të ardhme. Pas kësaj përgjigjie, djemtë kanë kërkuar katër vajza të tjera përmes Facebook-ut, madje edhe janë argëtuar në Youtube e në faqe pornografike.

Pas vrasjes së studentes, dy të rinjtë i kishin kontrolluar shumë herë edhe profilin e saj në Facebook. Në bisedat e tij, shtetasi grek fliste me miqtë sikur asgjë të mos kishte ndodhur, për kohën se kur do të shkonte në palestër, apo edhe aktivitete të tjera me të cilat merrej gjatë ditës. E gjitha kjo ndodhte në kohën që në media kishte dalë lajmi se një studente ishte përdhunuar dhe vrarë. Ndërsa babai i grekut dëshmoi se dy ditë pas vrasjes, shqiptari kishte shkuar në shtëpinë e grekur për të folur.

“Shqiptari erdhi në shtëpi dy ditë pas incidentit. Ai shkoi në dhomën e djalit tim dhe ndenji pesë minuta. Kur i kapën, mendova se atë ditë shqiptari erdhi për të parë nëse djali im kishte thënë diçka.”
Trupi i studentes greke u gjet i hedhur në disa shkëmbinj në det. Pasi e kishin dhunuar, dy të rinjtë i kishin lidhur këmbët, e kishin goditur në kokë, e ndërsa trupin e kishin hedhur në det për të humbur gjurmët e kësaj vrasjeje makabre. Sipas ekspertizës mjekoligjore, vdekja e 21-vjeçares ishte shkaktuar nga mbytja. Sipas ekspertëve, Eleni ka qenë e gjallë në momentin kur dy të rinjtë e kanë hedhur në det të lidhur.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sulmi me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë shkakton 13 viktima, NATO përgatit 300 mijë trupa

Sulmi me raketa në qendrën tregtare në Ukrainë shkakton 13 viktima, NATO përgatit 300 mijë trupa

Publikuar më 28.06.2022
13 të vdekur, gati 60 të plagosur e 50 të zhdukur: sa vjen e...

13 të vdekur, gati 60 të plagosur e 50 të zhdukur: sa vjen e rëndohet bilanci i sulmit me raketa në një qendër tregtare të qytetit qendror të Ukrainës, Kremenchuk, e cila në ato momente ka qenë e mbushur me njerëz. Sulmi u dënua menjëherë nga presidenti Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë […]

Lexo më shumë

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Publikuar më 28.06.2022
Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të palig...

Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të paligjshëm, janë gjetur të vdekur në një kamion të braktisur në periferi të San Antonio, Teksas, SHBA,  mbrëmjen e së hënës, 27 qershor. Një zyrtar zjarrfikës tha se 16 persona, përfshirë katër fëmijë, janë dërguar gjithashtu në spital. San Antonio, i cili është 250 km (150 milje) […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë