×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gjyqtari gjysmëmilion euro! Artan Zeneli, të ardhura 4 herë më të larta se paga

Vettingu nuk i ka çelur ende seancat publike ndaj anëtarëve të Gjykatës së Larte. Të dhënat e Open Data Albania tregojnë se mesatarisht çdo anëtar i Gjykatës së Lartë ka raportuar të ardhura vjetore katër herë më të larta se paga si gjyqtar, ndërsa pasuria neto e tyre llogaritet të jetë 8.4 milionë dollarë. Ajo që dihet është se trupat e KPK po kryejnë hetim të thelluar ndaj gjyqtarëve të lartë, e për këtë po kërkohet shpjegim shtesë duke marrë shkas nga mospërputhjet me deklaratat e pasurive në vite.

Siç thonë burimet pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit llogari po kërkohet edhe për udhëtimet e shpeshta të gjyqtarëve të lartë, apo faturat për shkollimin e fëmijëve jashtë vendit, siç është rasti i gjyqtarit Artan Zeneli, fëmijët e të cilit po ndjekin studimet në Austri.

Ajo që bie në sy në deklarimin e pasurive të gjyqtarëve të lartë është se shumica e tyre i arsyetojnë më së shumti të ardhurat nga objekte të dhëna me qira, por edhe nga familjarët.

Kjo është mënyra e duhur me të cilën i ka deklaruar pasuritë edhe gjyqtari Artan Zeneli. Gjyqtari Zeneli gjatë vitit 2016, sipas monitorimit të OPEN DATA deklaron 20.400 euro si të ardhura nga qiratë.

Kjo rritje e beftë e pasurisë së gjyqtarit të lartë brenda vetëm një viti është pohuar prej tij në rubrikën “Të ardhura qiradhënie”. Kjo rubrikë është bosh përgjatë viteve 2012 deri 2015, ashtu si edhe të ardhurat nga ortakëritë, trashëgimitë apo edhe aksionet.

Fillimisht, gjatë këtyre viteve gjyqtari Zeneli tregon si të ardhura rrogën e bashkëshortes, Valbona Zeneli si edhe pagën e shpërblimet e marra si gjyqtar, por edhe një kredi të pashlyer prej 104.908 euro, raporton “TCH”.

Artan Zeneli rezulton të ketë një pasuri bruto prej 65,639.890 lekë, ose ndryshe gjysmë milioni euro. Të gjitha këto lëvizje shtojnë dyshimet mbi arsyet e vërteta se përse gjyqtari Artan Zeneli pasi ligji i vettingut hyri në fuqi , ai nuk pranoi të merrte drejtimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Ky vend u la bosh nga gjyqtarja e lartë e dorëhequr, Mirela Fana, që u dorëhoq befasisht.

Siç parashikon ligji, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, por edhe Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë janë tre organet prioritare që i janë nënshtruar vettingut çka do të thotë se edhe risku për të ngelur në provim është akoma i lartë, ashtu si për Artan Zenelin, që është njëri prej anëtarëve të gjykatës 8.4 milionë. Deri më tani, të pesë të larguarit u shkarkuan nga KPK pikërisht për shkak të mosjustifikimit të aseteve.

Gjyqtari Artan Zeneli e ka nisur karrierën si gjyqtar në Gjykatën e Tiranës në vitin 1991, ndërsa është dekretuar si gjyqtar i lartë në 2012.

Ai njihet si gjyqtari që kundërshtoi kolegët e tij duke dhënë votën pro lirimit të Tom Doshit, i arrestuar aso kohe për kallëzim të rremë. Është gjyqtari që refuzoi rekursin e prokurorisë për 21 janarin, e po ashtu gjyqtari që ka në dorë fatin e Ermal Hoxhës, nipi i ish-diktatorit, i cili kërkon pafajësi nga akuza për trafik droge.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Policia sqaron ngjarjen në Vlorë: Një person qëlloi me armë zjarri në ajër, arrestohet 26-vjeçari

Policia sqaron ngjarjen në Vlorë: Një person qëlloi me armë zjarri në ajër, arrestohet 26-vjeçari

Publikuar më 25.10.2020
Policia ka dhënë detaje për ngjarjen e ndodhur pasditen e so...

Policia ka dhënë detaje për ngjarjen e ndodhur pasditen e sotme në Vlorë. Uniformat blu njoftojnë se kanë arrestuar një 26-vjeçar, pasi ka qëlluar me armë zjarri në ajër. Vlorë Qëlloi me armë zjarri në ajër, falë ndërhyrjes në kohë të Policisë kapet dhe vihet në pranga 26-vjeçari. Sekuestrohet edhe arma e zjarrit pistoletë me […]

Lexo më shumë

Vlorë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një person

Vlorë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një person

Publikuar më 25.10.2020
Një person ka mbetur i plagosur nga të shtënat me armë zjarr...

Një person ka mbetur i plagosur nga të shtënat me armë zjarri në Vlorë. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme (25 tetor), në afërsi të Triportit si pasojë e një konflikti. Ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes, apo identitetet e të përfshirëve në ngjarja, por paraprakisht mësohet se dy persona fillimisht […]

Lexo më shumë

Sekuestrohen rreth 22 mijë paund në Rinas, britanikja i kishte të padeklaruara

Sekuestrohen rreth 22 mijë paund në Rinas, britanikja i kishte të padeklaruara

Publikuar më 25.10.2020
Një shtetase britanike është kapur me 21 mijë e 900 paund të...

Një shtetase britanike është kapur me 21 mijë e 900 paund të padeklaruara në Rinas. Dogana njofton se shtetësja J.R.B, i kap me sasinë e parave në vijën e dytë të kontrollit. Ajo tashmë po hetohet për mosdeklarim të të hollave në kufi dhe sendeve me vlerë. NJOFTIMI NGA DOGANA Dogana sekuestron 21 900 paund […]

Lexo më shumë

Aksidenti në Lushnje-Rrogozhinë, Policia: BMW drejtohej nga një shofere, të dëmtuar dhe dy adoleshentë

Aksidenti në Lushnje-Rrogozhinë, Policia: BMW drejtohej nga një shofere, të dëmtuar dhe dy adoleshentë

Publikuar më 25.10.2020
Policia ka dhënë informacion paraprak për aksidentin në Lush...

Policia ka dhënë informacion paraprak për aksidentin në Lushnje-Rrogozhinë ku një BMWX5 doli nga rruga dhe u përplas me llamarinat e një barake saldatori. Në automjet udhëtonin shoferja bashkë me dy adoleshentë18 dhe 14 vjeç që janë dëmtuar prej përplasjes. Ata janë dërguar menjëherë në spitalin e Lushnjes teksa mësohet se janë jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Arrestime të bujshme në Tiranë, përfundojnë në pranga 10 shtetas

Arrestime të bujshme në Tiranë, përfundojnë në pranga 10 shtetas

Publikuar më 25.10.2020
Janë arrestuar 10 persona për vepra të ndryshme penale në Ti...

Janë arrestuar 10 persona për vepra të ndryshme penale në Tiranës. Mësohet se specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.3, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit P.L., 21 vjeç, pasi gjatë kontrollit të mjetit me të cilin ky shtetas qarkullonte iu gjet dhe iu sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë […]

Lexo më shumë

Shpërndante lëndë narkotike, arrestohet 38-vjeçari në Shkodër

Shpërndante lëndë narkotike, arrestohet 38-vjeçari në Shkodër

Publikuar më 25.10.2020
Vazhdojnë arrestimet për persona të cilët shpërndajnë lënë n...

Vazhdojnë arrestimet për persona të cilët shpërndajnë lënë narkotike në vend. Uniformat blu, njoftojnë se ka rënë në pranga një 38-vjeçar me inicialet E. P, pasi shpërndante lëndë narkotike. Arrestimi i tij u bë në lagjen Skënderbeg, Shkodër ku edhe banonte. Forca Posaçme Shqiponja” të DVP Shkodër, në vendin e quajtur Xhabije, Shkodër gjatë kontrollit […]

Lexo më shumë

Kërkohej në Gjermani për trafik droge, arrestohet turku në Morinë

Kërkohej në Gjermani për trafik droge, arrestohet turku në Morinë

Publikuar më 25.10.2020
Policia Kufitare në Morinë ka vënë në pranga një shtetas, i ...

Policia Kufitare në Morinë ka vënë në pranga një shtetas, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Bëhet fjalë për shtetasin I.E, 42 vjeç, banues në Turqi. Gjatë përpunimit dhe verifikimit të të dhënave në sistem, ky shtetas rezultoi person në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Ëiesbaden, Gjermani. Autoritetet Gjyqësore Gjermane,  kanë caktuar ndaj tij masën […]

Lexo më shumë

Preu me thikë bashkëshorten, arrestohet 40-vjeçari në Elbasan

Preu me thikë bashkëshorten, arrestohet 40-vjeçari në Elbasan

Publikuar më 25.10.2020
Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë...

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan,  kanë arrestuar në flagrancë shtetasin: L.Rr., 40 vjeç,  banues në Elbasan,  pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike si dhe ka kanosur me mjet të mprehtë thikë bashkëshorten e tij. Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan,  u procedua penalisht […]

Lexo më shumë