×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gjykata e Lartë/ 12 juristë nisin punën për inventarizimin e dosjeve, 35 mijë çështje në pritje

Deri tani numërohen afro 35 mijë çështje në pritje nga Gjykata e Lartë që për një shqyrtim normal për anëtarët e Gjykatës do të duhen vite për të përfunduar.

Sakaq, për përmirësimin e këtyre punëve të mbetura pezull, një marrëveshje mirëkuptimi është nënshtruar mes Gjykatës së Lartë, Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Projektit të USAID-it Drejtësi për të Gjithë.

Tashmë pas përzgjedhjes së mbi 381 aplikime, janë përzgjedhur 12 juristët e parë që kanë nisur punë në Gjykatën e Lartë për krijimin e një inventari të hollësishëm të dosjeve që janë në pritje. Mes 35 mijë dosjeve që janë në pritje për t’u marrë në shqyrtim nga Gjykata e Lartë, pjesa më e madhe janë ccështje civile dhe penale, vetëm një numër prej gati 5 mijë dosje janë cëshje penale.

“Në bashkëpunim me Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Gjykatën e Lartë, Programi i USAID-it Drejtësi për të Gjithë ka përfshirë me sukses në gjykatë 12 juristë të rinj e të zotë shqiptarë në rolin e Nëpunësve për Uljen e Numrit të Çështjeve të Prapambetura (NUNÇP). Të 12-të nëpunësit po punojnë në gjykatë dhe aktualisht, janë përqendruar tërësisht te krijimi i një inventari të hollësishëm të afro 35,000 çështjeve të pazgjidhura të gjykatës. Ky inventar do të jetë baza për kategorizimin e çështjeve në grupe, të cilat mund të trajtohen më pas në një mënyrë më të efektshme dhe efikase nga këshilltarët ligjorë dhe gjyqtarët e gjykatës”, thuhet në një komunikatë të USAID-it.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

OFL zbarkon në Tiranë, ju dërgon formularin 4 të dënuarve për terrorizëm (Emrat)

OFL zbarkon në Tiranë, ju dërgon formularin 4 të dënuarve për terrorizëm (Emrat)

Publikuar më 18.09.2020
Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore n...

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve: Astrit Tola, banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryetari i KQZ-së Klement Zguri

Jep dorëheqjen kryetari i KQZ-së Klement Zguri

Publikuar më 18.09.2020
Ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i kryetari i Komisionit Qe...

Ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Klement Zguri. Ky i fundit emërua në këtë post pas marrëveshjes së 17 majit 2013 mes kryeministrit Rama dhe kreut të opozitës Basha. Më herët ai ka mbajtur pozicionin e anëtarit të KQZ-së. Zguri ka pasur shpesh përplasje me anëtarët e tjerë të […]

Lexo më shumë

Mimoza Margjeka kërkon leje te SPAK: Kam vajzën sëmurë, me lejoni ta shoqëroj në spital

Mimoza Margjeka kërkon leje te SPAK: Kam vajzën sëmurë, me lejoni ta shoqëroj në spital

Publikuar më 18.09.2020
Mimoza Margjeka, gjyqtarja që ndodhet në “arrest shtëpie” pa...

Mimoza Margjeka, gjyqtarja që ndodhet në “arrest shtëpie” pas i u zbulua se ishte pjesë e një skeme korrupsioni me miliona euro, ka kërkuar leje nga SPAK për të vizituar vajzën e saj. Ajo ka deklaruar leje për të shkuar në spital me vajzën 3-vjeçe e cila ka pasur hemorragji nga hundët. Kujtojmë që Margjeka […]

Lexo më shumë

Cikloni “Cassilda” pushton veriun e detit Jon, çfarë pritet të ndodhë sot dhe nesër

Cikloni “Cassilda” pushton veriun e detit Jon, çfarë pritet të ndodhë sot dhe nesër

Publikuar më 18.09.2020
Një ciklon i fuqishëm, i quajtur “Cassilda”, do të përfshijë...

Një ciklon i fuqishëm, i quajtur “Cassilda”, do të përfshijë këtë të premte dhe të shtunën e 19 shtatorit pjesën veriore të detit Jon, raportojnë mediat e huaja. Sipas parashikimeve paraprake thuhet se cikloni do të jetë me era të forta dhe reshje të dendura shiu. Në Itali moti i keq ka përfshirë disa zona, […]

Lexo më shumë

Favor pagave të larta/ Largimet nga puna të punonjësve me paga të ulëta ndryshuan punësimin

Favor pagave të larta/ Largimet nga puna të punonjësve me paga të ulëta ndryshuan punësimin

Publikuar më 18.09.2020
Largimet nga puna për shkak të pandemisë e kanë ndryshuar st...

Largimet nga puna për shkak të pandemisë e kanë ndryshuar strukturën e punësimit në vend në favor të punonjësve me paga të lartë. Sipas të dhënave të INSTAT kategoria e punonjësve më paga minimale shënoi ulje në totalin e punësimit gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit 2020, ndërsa kategoria e punonjësve me paga të larta […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë nga COVID-19 punonjësi i policisë në Infektiv! 15 ditë më parë ndërroi jetë edhe i ati po nga koronavirusi

Ndërron jetë nga COVID-19 punonjësi i policisë në Infektiv! 15 ditë më parë ndërroi jetë edhe i ati po nga koronavirusi

Publikuar më 17.09.2020
Një punonjës i policisë së shtetin Ilir Nerguti ka ndërruar ...

Një punonjës i policisë së shtetin Ilir Nerguti ka ndërruar jetë sot në mëngjes te Spitali Infektiv, ku ishte i shtruar prej 3 javësh, pasi ishte i infektuar me COVID-19. Ilir Nerguti punonte në Policinë e Shtetit në drejtorinë e policisë së Tiranës. 15 ditë me parë, po në Spitalin Infektiv, ndërroi jete nga Covid […]

Lexo më shumë

Vaksina/ Greqia shpreh mbështetje për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vaksina/ Greqia shpreh mbështetje për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar më 17.09.2020
Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka shprehur gadi...

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka shprehur gadishmërinë për të siguruar vaksinën kundër Covid-19 për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Referuar raportimit të medieve greke duke qenë se Greqia është vend anëtar i Bashkimit Evropian, vaksinën do ta marrë më shpejt, ndaj kreu i qeverisë është shprehur i gatshëm që t’i furnizojë të dyja shtetet, për të […]

Lexo më shumë

Operacioni “Los Blancos” vë në pranga edhe dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

Operacioni “Los Blancos” vë në pranga edhe dy shqiptarë në Greqi (Emrat)

Publikuar më 17.09.2020
Policia e Greqisë ka konfirmuar se dy personat e arrestuar n...

Policia e Greqisë ka konfirmuar se dy personat e arrestuar në Athinë në kuadër të operacionit “Los Blancos” janë shqiptarë. Mediat vendase raportojnë se policia greke gjeti prova që i lidhin dy shqiptarët me anëtarë të tjerë të organizatës, tashmë të arrestuar edhe në 10 shtete të tjera. Bëhet fjalë për Ilir Koli Tiko i […]

Lexo më shumë