×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gjendet një depo armësh në Tiranë, ja kujt i përkasin (Emri)

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK,  ka kryer kontrolle në ambientet në pronësi të Sokol Xhurës, ku ka zbuluar një arsenal armësh të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm.

Policia gjyqësore, pasi ka realizuar rrëzimin e murit pranë ish-ndërmarrjes artistike “Migjeni”, ka zbuluar depon e fshehur, ku janë gjetur një arsenalin e armëve.

Bëhet fjalë për armë të llojeve të ndryshme, kalibrave të ndryshëm, municione luftarake, lëndë plasëse të ndryshme, armë të kalibrave të ndryshëm me dylbi, etj.

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, me datë 03.03.2021 ka regjistruar procedimin penal nr.52 per veprat penale te “Vrasjes me paramendim”, e kryer për interes, në bashkëpunim në formën e ”Grupit të strukturuar kriminal”, “Shkaterrimi i prones me eksploziv” si dhe “Mbajtjes pa leje dhe prodhimit të armeve, armeve shperthyese dhe municionit”, ”Grupit të strukturuar kriminal” vepra penale te parashikuara nga nenet 78/2, 22, 152, 278, 28/4, 333/a dhe 334/1 te Kodit Penal, në ngarkim të personave nën hetim Gj.Cukali, E. Jamaku dhe E. Jamaku.

Pas hetimeve të mëtejshme, janë kryer kontrolle dhe ndaluar dhe arrestuar një numër personash për veprat penale të “Trafikimi i armëve dhe municionit”, kryer në bashkëpunim në kuadër të ”Grupit të strukturuar kriminal’, ”Prodhmi dhe mbajtjes së armëve, armëve shpërthyese dhe municionit” dhe ”Kanosja”, etj, të parashikuar nga nenet 278/a, 28/4, 333/a, 334/1, 278 dhe 84 të K.Penal.

Ky hetim ndiqet në dinamikë me policinë gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë.

Në datë 09.04.2021, nga ana e prokurorisë së posaçme, është kërkuar Gjykates se Posaçme te Shkalles se Pare për Korrupsionin dhe Krimin te Organizuar, lejimi i kontrollit të ambienteve të të hetuarit në këtë procedim, shtetasit Sokol Xhura, i biri i Ismail-it dhe i Zeliha, i datelindjes 16.03.1978.

Mëngjesin e ditës së sotme, nga ana e policisë gjyqësore të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, është realizuar kontrolli i këtyre ambienteve, në rrugën Xhanfize Keko, ish-ndërmarrja artistike “Migjeni”, pranë ish-oxhakut të kësaj ndërrrmarrje, në një ambient të izoluar plotësisht me mur. Policia gjyqësore, pasi ka realizuar rrëzimin e murit, ka zbuluar depon e fshehur, ku janë gjetur një arsenal mjaft i madh, armesh të llojeve të ndryshme, kalibrave të ndryshëm, municione luftarake, lëndë plasëse të ndryshme, armë të kalibrave të ndryshëm me dylbi, etj. Nga ana e policisë gjyqësore është duke vazhduar dokumentimi me hollësi, i kësaj veprimtarie.

Për hollësi të mëtejshme, do të vijojë një komunikatë e detajuar nga ana e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë”, thuhet në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident i shumëfishtë në rrugën Kukës-Uzinë, shoferi përplas 3 makina si pasojë e shpejtësisë

Aksident i shumëfishtë në rrugën Kukës-Uzinë, shoferi përplas 3 makina si pasojë e shpejtësisë

Publikuar më 08.05.2021
Një aksident i shumefishtë ka ndodhur në rrugën Kukës-Uzinë ...

Një aksident i shumefishtë ka ndodhur në rrugën Kukës-Uzinë që lidh segmentin Kukës-Morinë. Në aksident janë përfshirë 4 mjete, por pavarësisht dëmeve materiale të konsiderueshme, për fat të mirë nuk ka pasur pasoja në jetë njerëzish. Aksidenti sipas dëshmitarëve ka ardhur si pasojë e lëvizjes me shpejtësi në këtë aks rrugor të një automjeti i […]

Lexo më shumë

Ekzekutoi bashkëshorten se i kërkoi divorcin, Gjykata jep masën e sigurisë për Koço Buzon

Ekzekutoi bashkëshorten se i kërkoi divorcin, Gjykata jep masën e sigurisë për Koço Buzon

Publikuar më 08.05.2021
Gjykata e Elbasanit vendosi masën e arrestit me burg për 58 ...

Gjykata e Elbasanit vendosi masën e arrestit me burg për 58 vjecarin Koço Buzo i cili dy ditë më parë ekzekutoi bashkëshorten e tij Liljana Buzo në prezencë të djalit, pasi kjo e fundit doli nga gjykata në seancën e divorcit. Pasi dëgjoi pretencën e prokurorit Petref Asllani, gjykatësi Bujar Musta gjykoi duke vlerësuar ngjarjen […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Prokuroria zbulon sa persona janë arrestuar dhe proceduar në kuadër të hetimeve për ”krimet zgjedhore”

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Prokuroria zbulon sa persona janë arrestuar dhe proceduar në kuadër të hetimeve për ”krimet zgjedhore”

Publikuar më 08.05.2021
Prokuroria e Përgjithshme në një njoftim të shpërndarë sot p...

Prokuroria e Përgjithshme në një njoftim të shpërndarë sot për mediat, ka dhënë detaje nga hetimet sa i takon krimeve zgjedhore, që lidhen me procesin e zgjedhjeve parlamentare të 25 Prillit. Sipas Prokurorisë deri tani 5 persona janë arrestuar, nga të cilët 3 gjenden ende pas hekurave, ndërkohë që 10 persona të tjerë janë nën […]

Lexo më shumë

Shpërndanin heroinë, arrestohen babë e bir në Korçë (Video)

Shpërndanin heroinë, arrestohen babë e bir në Korçë (Video)

Publikuar më 08.05.2021
Babë e bir në Korçë janë vënë në pranga pasi shpërndanin dro...

Babë e bir në Korçë janë vënë në pranga pasi shpërndanin droga të forta dhe mbanin armë pa leje. Mësohet se finalizimin e operacionit të koduar “Parandalimi”, u arrestua 43-vjeçari I. L., dhe djali i tij, 25-vjeçari A. L., banues në Korçë. Nga informacionet e siguruara, policia kreu kontrolle në lokalin e tyre në lagjen […]

Lexo më shumë

Laboratori i drogës në Lushnjë, arrestohet një prej autorëve dhe dy punonjës të OSHEE-së (Emrat)

Laboratori i drogës në Lushnjë, arrestohet një prej autorëve dhe dy punonjës të OSHEE-së (Emrat)

Publikuar më 08.05.2021
Policia e Shtetit ka dhënë njoftimin zyrtar lidhur me zbulim...

Policia e Shtetit ka dhënë njoftimin zyrtar lidhur me zbulimin e një laboratori që përdorej për kultivimin e lëndëve narkotike në Lushnjë, ku janë vënë në pranga 3 persona dhe janë shpallur në kërkim 3 të tjerë. Personat e arrestuar janë Mario Çela (një prej autorëve të ngritjes së laboratorit), si dhe Mestan Zoto e […]

Lexo më shumë

Aksident me pasojë vdekjen në aksin rrugor Milot-Morinë

Aksident me pasojë vdekjen në aksin rrugor Milot-Morinë

Publikuar më 08.05.2021
Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur në aksin rrugor Mil...

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Morinë. Policia njofton se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “Ura me harqe ” mjeti tip” Benz” me drejtues shtetasin Z.L., dhe pasagjer shtetasin Gj.T., është përplasur me mjetin tip “Volkswagen” me drejtues shtetasin F.O., 35 vjeç dhe pasagjere shtetasja A.M. Për pasojë ka […]

Lexo më shumë

Zhdukja e biznesmenit italian, hetuesit e Romës kërkesë prokurorisë shqiptare për prova…

Zhdukja e biznesmenit italian, hetuesit e Romës kërkesë prokurorisë shqiptare për prova…

Publikuar më 07.05.2021
Policia shkencore e Romës do të verifikojë provat e mbledhur...

Policia shkencore e Romës do të verifikojë provat e mbledhura në vendin ku u gjet e djegur makina në të cilën udhëtonte Davide Pecorelli. Hetuesit ende nuk kanë mundur të zbulojnë detaje nga ngjarja e ndodhur në Gjegjan të Pukës teksa kanë kërkuar nga Shqipëria materiale të reja. Vijon të jetë mister fati i biznesmenit […]

Lexo më shumë

SPAK kërkon 2 vite burg për Adriatik Llallën

SPAK kërkon 2 vite burg për Adriatik Llallën

Publikuar më 07.05.2021
Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizu...

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shqyrtimi i dosjes së ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla. Gjatë seancës së sotme, çështja e Adriatik Llallës u rigjykua vetëm në 5 seanca, ndërsa pretenca do të jepet nga Prokuroria më 20 maj. Me rigjykimin e çështjes, ish-kryeprokurori Llalla humb të drejtën për gjykim të shkurtuar dhe […]

Lexo më shumë