×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gërdeci dhe 21 janari? Berisha akuzon Ramën për 24 viktimat e Thumanës, inceneratorët, 620 vilat në Butrint: Je i pashpresë!

Akuzave të sotme të Ramës për “Gërdeci”-n dhe “21 janari”-in, Berisha iu përgjigj pak më parë me një konferencë për shtyp ku theksoi se kishte insistuar që të shpallen vrasje shtetërore pa dashje dhe se ishte dakord që të rihetohen edhe 100 herë.

Sali Berisha: Për të dy ngjarjet ka një hetim nga Ina Rama, ajo që nuk është hetuar më 21 janar përgjegjësia direkte si organizator i Edi Ramës. Këtë nuk e them unë. merrni faktin që u sulmua një kryeministër në zyrë. Ka një ngjarja në 6 janar në kapitol hill. Pra ai që i solli mish për top njerëzit për të rrëzuar pushtetin e Berishës dhe që kjo nuk është e imja, por është e fiksuar në dokumente ndërkombëtare që kishte axhende politike protesta. jam dakord që të hetohet dhe rihetohet 100 herë, ju garantoj se përgjegjës kryesore është Edi Rama i cili solli ata mish për top për karrigen e tij dhe i vendosi për një axhende politike. Sa i përket Gerdecit, një proces gjyqësor i drejtuar nga një prokurore politike, anti Berishë ka ndodhur janë dënuar 20 a 22 vetë prej tyre ka dënime 20 e 18, zyrtarët më të lartë të ushtrisë. Edi Rama prej 9 vitesh ka ruajtur të njëjtin kualifikim, aksident teknologjik. Pa dija dhe injoranca nuk e lejon atë të kuptojë domethënien e plotë të krimit shtetëror. Krimi shtetëror është i dy llojeve, i qëllimshëm kur shteti vret me vetëdije, pa dashje kur ndodh sic ishte. Problemet e sigurisë të atij aktiviteti i kishte drejtoria i Mejkos. Për cka ish drejtuesi i saj u dënua. Pse unë që kam insistuar që atë të shpallen vrasje shtetërorë pa dashje, sepse shpërblimi është tjetër, por ai nuk ka nocione për shtetin“-u shpreh Berisha.

Ndërkohë që Rama përmend afera korruptive si Gërdeci apo edhe 21 janari, ku akuzon ish-kryeministrin Berisha, ky i fundit thotë se afera më e madhe korruptive janë 24 viktimat që humbën jetën nga tërmeti në Thumanë. Gjatë komunikimit me gazetarët, Berisha deklaroi se ajo që ndodhi në Thumanë si pasojë e tërmetit është një vrasje shtetërore, pasi me dokumente thuhej që ato shtëpi ishin të pabanuara. “Rama flet për afera, po, i them unë. Nëse ka afera të tmerrshme kriminale të pahetuara janë 24 viktima të Thumanës, të cilat i goditi tërmeti i parë. Me dokumente ishin banesa të pabanueshme, por përgjegjësia e Ramës, e Dakos në Durrës bëri që ata të prisnin vdekjen në shtëpi. Deri më sot janë hetuar vetëm dy ish kryetar komune të PD që nuk kishin lidhje. Asnjë njeri nuk është përgjegjës ndërkohë që Rama është përgjegjës. Vrasjet e Thumanes janë vrasje shtetërore, janë vrasje nga neglizhenca shtetërore”, tha Berisha.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar kreun e qeverisë, Edi Ramën si të përfshirë në skandalin e ndërtimeve në Butrint. Berisha tha se “aty në territorin e manastirit po ndërton resortin turistik njeriu, miku, i Edi Ramës, natyrisht ku vetë ai mund të jetë aksioner. Duke uzurpuar pronën publike. Laguna e cila është dhënë për ndërtimin e 620 vilave ku lan paratë Edi Rama dhe qeveritarët e tij”.

Sali Berisha: Aferat janë zinxhirë. Ju keni dëgjuar këto ditë për Butrintin. Butrinti është një aferë multidimensionale, e paimagjinueshme. Në territorin e gjirit ku ka një manastir, kisha. Në vend që toka trualli, territori t’i rikthehet kishës e manastiri është një jo vetëm institucion kulti, por dhe shumë i çmuar kulturor, aty në territorin e manastirit po ndërton resortin turistik  njeriu, miku, i Edi Ramës, natyrisht ku vetë ai mund të jetë aksioner. Duke uzurpuar pronën publike. Laguna e cila është dhënë për ndërtimin e 620 vilave ku lan paratë Edi Rama dhe qeveritarët e tij. 620 vila te kepi i Stillos”.

Berisha ka bërë publike shkeljet në procedura që janë bërë për tenderimin e inceneratorëve. Sipas tij, sekretari i Këshillit të Ministriave, Engjell Agaci ka shkelur ligjin, pasi nuk ka kthyer tek ministria e Mjedisit procedurën, pasi ka qenë antiligjore.

“Duke qenë se procedura e propozuar nga ministri Koka me negocimi pa shpallje nuk bënte pjesë në asnjë nga procedurat e parashikuara nga ligji për koncesionet. Për dijeni të këtij informacioni është vendosur edhe Don Agacio, ky i fundit ka qenë në dijeni se procedura ishte e paligjshme. megjithatë Don Agacio dhuratë madhi i vetëdijshëm për shkeljet i ka paraqitur qeverisë për miratimin VKM nr 907, për miratimin e sigurimit të financimit për kontratën koncesionare të inceneratorit të Elbasanit. Në këtë thuhet se autoriteti kontraktues ka shpallur procedurën. Urdhëron si sekretari përdor termin ka shpallur procedurën kur ajo vetë është e pashpallur. Në një kohë kur procedura antiligjore, neni 9 parashikon se sekretari i KM ka kompetence si vijon kthen në bazë të argumenteve ligjore projekt akte kur ato bien në kundërshtim me ligjin. Engjell Agaci do të duhet ti kishte kthyer për shqyrtim ministrisë së Mjedisit. Duke mos vepruar kështu ai ka shkelur ligjin. Pasoja është ky vendim që i del në gjumë se Edvinit firmat tani natën i duken si hekura herë në këmbë dhe duar”, tha Berisha.

Berisha ka denoncuar sot qeverinë se nga fondi i krijuar për emergjencat sociale janë marrë 7 milionë euro “për festa”.
“Çdo ditë del një skandal, është ndërhyrë në buxhetin e shtetit për të krijuar fondin e rezistencës sociale siç thotë por na del fondi i ahengjeve e orgjive sociale. A mund të imagjinoni që nga fondi i emergjencës, të merren 7 milionë euro vetëm për festa dhe ahengje të bashkisë dhe ministres së kulturës? Të tjerët marrin bukën me lista. E dënueshme me cdo ligj të vendit., Fondi i emergjencës përbëhet nga fondi i taksapaguesve që përdoret vetëm në emergjencë. Mund të ndodhë fatkeqësi natyrore. E dënojmë këtë akt të turpshëm të kësaj organizate kriminale që e implikuar që nga drejtori e deri te kryeministri janë në garë të vjedhin, të vjedhin e vetëm të vjedhin“-deklaroi ish-kryeministri.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfundon numërimi i votave në Prrenjas, zgjidhet kreu i ri i PD-së

Përfundon numërimi i votave në Prrenjas, zgjidhet kreu i ri i PD-së

Publikuar më 18.04.2022
Ka përfunduar numerimi i votave për kreun e PD në Prrenjas k...

Ka përfunduar numerimi i votave për kreun e PD në Prrenjas ku fitues është shpallur Arjan Karriqi me 165 vota dhe ndërsa kandidati tjetër Ardian Leka ka arritur të sigurojë në total plot 95 vota. Karriqi ka vite që e mban postin e Kryetarit te PD për degën Prrenjas. “Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të […]

Lexo më shumë

Nisin zgjedhjet për kryetarin e PD-së në Patos, ja kandidatët në garë

Nisin zgjedhjet për kryetarin e PD-së në Patos, ja kandidatët në garë

Publikuar më 17.04.2022
Sot mbahen zgjedhjet për kryetar të Degës PD Patos. Votimi d...

Sot mbahen zgjedhjet për kryetar të Degës PD Patos. Votimi do të zhvillohet nga ora 09:00 deri ne orën 17:00 në ambjentin përballë ish-Bashkisë në këtë qytet. Kandidatët që do të garojnë për kreun e PD-në në Patos janë: 1-Ardian Rama 2-Shezaim Ymeraj. “Njoftim antarëve të PD Dega Patos Ditën e diel dt. 17 prill […]

Lexo më shumë

Rusia shpall ‘non grata’ Boris Johnson dhe 11 politikanë të tjerë anglez

Rusia shpall ‘non grata’ Boris Johnson dhe 11 politikanë të tjerë anglez

Publikuar më 16.04.2022
Ministria e Jashtme e Rusisë ka ndaluar hyrjen në vend për B...

Ministria e Jashtme e Rusisë ka ndaluar hyrjen në vend për Boris Johnson, sekretaren e jashtme Liz Truss, sekretarin e mbrojtjes Ben Wallace dhe 10 politikanë dhe anëtarë të tjerë të qeverisë britanike, raporton Reuters. Masa u mor “duke pasur parasysh veprimin e pashembullt armiqësor nga qeveria britanike, në veçanti vendosjen e sanksioneve kundër zyrtarëve […]

Lexo më shumë

A ka pasur deputetë që ju kanë kërkuar të tërhiqni padinë nga Gjykata? Alibeaj flet hapur, zbulon emrin e kolegut që ia propozoi

A ka pasur deputetë që ju kanë kërkuar të tërhiqni padinë nga Gjykata? Alibeaj flet hapur, zbulon emrin e kolegut që ia propozoi

Publikuar më 16.04.2022
‘Nëse platforma e propozuar prej nesh, që sjell bashkimin e ...

‘Nëse platforma e propozuar prej nesh, që sjell bashkimin e demokratëve, do të pranohet, gjithçka tjetër është pavlerë’, është ky qëndrimi i mbajtur nga Enkelejd Alibeaj, pas pyetjes së gazetarëve nëse ka pasur deputetë që i kanë kërkuar të tërheq padinë në Gjykatë. Alibeaj tha se ka qenë deputeti Helidon Bushati që e ka bërë […]

Lexo më shumë

Basha në terren, takim me disa demokratë të Beratit

Basha në terren, takim me disa demokratë të Beratit

Publikuar më 14.04.2022
Ish-kryetari i PD, Lulzim Basha vijon me takimet në terren d...

Ish-kryetari i PD, Lulzim Basha vijon me takimet në terren dhe larg syrit të medias. Sot ishte në Berat, ku zhvilloi një takim me disa demokratë. Një ditë më parë ishte në Mirditë, Shkodër e kështu me radhë. Diskutimet janë me grupe të vogla demokratësh që i qëndruan besnikë Bashës deri në fund. Javë më […]

Lexo më shumë

Shpallja non grata e Aqif Rakipit/ Socialistët: Duroni deri të martën për një qëndrim politik!

Shpallja non grata e Aqif Rakipit/ Socialistët: Duroni deri të martën për një qëndrim politik!

Publikuar më 14.04.2022
Tre ditë pas sanksioneve të shpallura nga Departamenti i The...

Tre ditë pas sanksioneve të shpallura nga Departamenti i Thesarit, zyrtarët e lartë të Partisë Socialiste presin mbledhjen e grupit parlamentar për të pasur një qëndrim lidhur me dy deputetët e tyre të mbështetur nga Rakipi. Partia Socialiste vijon të mos ketë një qëndrim politik për dy deputetët e saj të ‘mbështetur’ nga Aqif Rakipi, […]

Lexo më shumë

Kriza energjetike/ Putin: Evropa ka ende nevojë për gazin rus, nuk ka zëvendësues të arsyeshëm

Kriza energjetike/ Putin: Evropa ka ende nevojë për gazin rus, nuk ka zëvendësues të arsyeshëm

Publikuar më 14.04.2022
Europa ende nuk mund të plotësojë nevojat e saj pa gazin rus...

Europa ende nuk mund të plotësojë nevojat e saj pa gazin rus. Kështu deklaroi Vladimir Putin të enjten gjatë një takimi qeveritar në Moskë për energjinë. “Të ashtuquajturit partnerë nga vendet jomiqësore pranojnë se nuk mund të bëjnë pa burime energjetike nga Rusia, duke përfshirë, për shembull, gazin. Thjesht nuk ka asnjë zëvendësues logjik për […]

Lexo më shumë

“Erdhi me borxhe, e u bë bashkëpunëtore në një hotel me 5 yje”, Shehaj e Xhaçka përplasen në Kuvend: Turp të vijë

“Erdhi me borxhe, e u bë bashkëpunëtore në një hotel me 5 yje”, Shehaj e Xhaçka përplasen në Kuvend: Turp të vijë

Publikuar më 14.04.2022
Deputeti Agron Shehaj ka folur në Kuvend në lidhje me raport...

Deputeti Agron Shehaj ka folur në Kuvend në lidhje me raportin e DASH, ku thuhej se Shqipëria është ndër qeveritë më të korruptuara. Madje ai hodhi akuza ndaj ministers së Jashtme, Olta Xhaçka duke thënë se ajo erdhi në qeveri me borxhe dhe se pasi u bë ministre u bë bashkëpunëtore në një hotel me […]

Lexo më shumë