×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gazsjellësi TAP kalon në tokën shqiptare por vendi ynë nuk përfiton asgjë, zbulohet plani i presidentit azerbajxhanas për Shqipërinë dhe Ballkanin

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev tha se tregjet evropiane të energjisë do të shohin më shumë gaz që rrjedh nga Azerbajxhani në Korridorin Jugor të Gazit në vitin 2022 duke pasur parasysh paqëndrueshmërinë e tregut që mund të çojë në një krizë të paqëndrueshme energjetike.

Vërejtjet e presidentit Aliyev erdhën në takimin e 8-të ministror të Këshillit Këshillimor të Korridorit Jugor të Gazit (SGC) në kryeqytetin Baku të Azerbajxhanit të premten.

“Azerbajxhani, pas përfundimit të Korridorit Jugor të Gazit, arriti të rrisë eksportin e tij në tregjet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe ato evropiane. Vitin e kaluar eksporti i gazit natyror nga Azerbajxhani ishte 19 miliardë metra kub, 8.5 në Turqi, gati 7 miliardë në Itali dhe pjesa tjetër për anëtarët e tjerë të ekipit – Gjeorgjia, Greqia, Bullgaria”, tha ai, duke shprehur shpresat e tij për të ftuar Shqipërinë si një marrës i ri pasi përfundon rrjetin e shpërndarjes së gazit”, raporton President.

Sipas presidentit, gazi i Azerbajxhanit ndan 20-80 për qind të konsumit të përgjithshëm të gazit në vende të ndryshme të huaja dhe numri ka ardhur duke u rritur ndërsa Azerbajxhani punon për të rritur prodhimin e energjisë blu.

Presidenti Aliyev është i bindur se rezervat e provuara të gazit të Azerbajxhanit i lejojnë vendit të rrisë flukset në tregjet jashtë shtetit, veçanërisht në Evropë, e cila është përballur me një mungesë burimesh. Sipas të dhënave zyrtare, rezervat e provuara të gazit të Azerbajxhanit të bllokuara nën Detin Kaspik janë 2.6 trilion metra kub, nga të cilat një trilion është i rezervuar në fushën më të madhe të Shah Deniz. Megjithatë, shifra ka të ngjarë të rritet për shkak të zbulimeve të reja.

“Shah Deniz është fusha kryesore e gazit në Azerbajxhan dhe deri më tani, i vetmi kontribuues në Korridorin Jugor të Gazit, por edhe projekte të tjera janë në proces. Një nga fushat më të mëdha të kondensatës së gazit të Absheron shpresojmë se do të fillojë prodhimin shumë shpejt, ndoshta më pak se brenda një viti. Faza 1 e “Absheron” do të prodhojë 1.5 miliardë metra kub, jo një sasi e madhe, por mendoj se është thelbësore për disa vende. Një fushë tjetër e madhe, e cila shpresojmë se do të japë edhe rezultate të mira është “Babak” me rezerva të vlerësuara prej 400 miliardë metra kub. “Umid” të paktën 200 miliardë metra kub. Dhe sigurisht, ne kemi pritshmëri të mëdha nga një nga fushat më të vjetra të naftës dhe gazit, Azeri-Chirag-Gunashli. Seksioni i tij i thellë i gazit, i cili shpresoj se së shpejti do të jetë gjithashtu në funksion dhe është gjithashtu qindra miliarda metra kub gaz dhe mund të nxirret mendoj brenda një periudhe të shkurtër kohore”, shtoi presidenti Aliyev.

Azerbajxhani ka dërguar gaz natyror përmes Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) në tregjet evropiane që nga 31 dhjetori 2020. TAP fillon në kufirin turko-grek dhe kalon përgjatë rrugëve 773 kilometra në tokë dhe 105 kilometra në det që përshkojnë Greqinë dhe Shqipërinë drejt saj, destinacioni përfundimtar në Itali.

Ndërkohë, TAP është pjesë e mega tubacionit të Korridorit Jugor të Gazit (SGC), i cili është projektuar dhe ndërtuar për rritjen dhe diversifikimin e furnizimeve evropiane me energji duke sjellë gazin natyror të Kaspikut në Evropë për herë të parë. SGC me tre segmente përshkon shtatë vende dhe gjashtë sisteme rregullatore, lidh 11 investitorë të ndryshëm dhe fillimisht furnizon 12 blerës të shumtë gazi, kryesisht në Evropë. Vëllimi vjetor i transportit prej 16 bcm i korridorit ndahet midis Turqisë dhe vendeve të Bashkimit Evropian, të cilat marrin respektivisht 6 bcm dhe 10 bcm.

TAP-i shihet si një transportues energjie i rëndësishëm nga pikëpamja strategjike dhe ekonomike dhe vlerësohet për sigurimin e aksesit të besueshëm në një burim krejtësisht të ri të gazit natyror për Evropën, i cili varet në mënyrë të konsiderueshme nga furnizimet e huaja. Tubacioni luan një rol të rëndësishëm në rritjen e sigurisë energjetike të Evropës, diversifikimin e furnizimit, si dhe objektivat e dekarbonizimit duke lehtësuar një rrjedhje të pandërprerë të gazit Azerbajxhan nga fusha nënujore Shah Deniz-2 e operuar nga BP.

Komisioneri Evropian për Energjinë Kadri Simson tha se përpjekjet e Azerbajxhanit për të rritur furnizimet me gaz në Evropë në SGC ishin “një moment delikat për sa i përket sigurisë së furnizimit me gaz të BE-së”.

“Gazi i besueshëm, konkurrues dhe i përballueshëm po shkon drejt Evropës Juglindore. Shtëpitë furnizohen, ndërtesat ngrohen dhe qytetarët marrin energjinë e nevojshme. Dhe me rritjen e çmimeve të energjisë dhe furnizimin e shtrënguar të gazit, roli i korridorit është strategjikisht i rëndësishëm për BE-në [Bashkimin Evropian], tani më shumë se kurrë,” tha ai në takimin ministror në Baku, duke shtuar se BE-ja është e interesuar për zgjerimin e mëtejshëm të kapaciteteve dhe gjurma gjeografike e SGC.

Simson vazhdoi duke shtuar se deri në vitin 2030, gazi do të përfaqësonte deri në 22 për qind të përzierjes energjetike të Evropës, që do të thotë se tregjet e brendshme do të kishin nevojë për furnizime shtesë nga Azerbajxhani në TAP. Sipas saj, konsorciumi TAP po kryen aktualisht një test tregu për të zbuluar kërkesën për furnizime shtesë, rezultati i të cilit do të dihet brenda korrikut 2022.

Zyrtarët e TAP janë të bindur se kapaciteti vjetor i xhiros së TAP-it mund të rritet deri në 20 bcm gaz në vit duke furnizuar energjinë në më shumë tregje në Evropë.

Në rast të zgjerimit të kapaciteteve, disa vende të Ballkanit Perëndimor, duke përfshirë Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Bosnjë dhe Hercegovinën dhe Kroacinë, mund të marrin gjithashtu gazin Azerbajxhan. Furnizimet e TAP-it do të jenë grumbulli i parë i gazit të tubacionit që arrin familjet në Mal të Zi.

“Ju keni parë rëndësinë e madhe të 8 miliardë metra kub gaz që tashmë është dorëzuar (në vitin 2021) në Evropë përmes Azerbajxhanit. Gjatë këtij dimri ka qenë një pjesë shumë e çmuar e përzierjes sonë energjetike dhe unë shpresoj se ne mund të llogarisim te Azerbajxhani për të sjellë edhe më shumë nga kjo energji, dhe jo vetëm në Evropë, por edhe në fqinjët tanë, Ballkanin Perëndimor”, tha Oliver Várhelyi, Komisioneri Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, në një konferencë shtypi pas takimit në Baku të premten.

BE ka plane për 5 bcm/vit gaz azerbajxhanas që do të furnizohet në Ballkanin Perëndimor në Gazsjellësin Jon Adriatik (IAP) 511 kilometra, i cili do të lidhet me TAP në Shqipëri dhe do të shtrihet në rrjetin kroat nëpërmjet Malit të Zi, me një nxitje në Bosnje dhe Hercegovinë.

Ballkani Perëndimor – i përbërë nga Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbia, ka pasur mungesë të infrastrukturës së besueshme energjetike që nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë, e cila pati dëme serioze në vazhdën e konflikteve nga shpërbërja e vendit, citon Caspian News.

Shumica e importeve të gazit në Ballkanin Perëndimor vijnë nga Rusia. Shqipëria, Mali i Zi dhe pjesë të Maqedonisë së Veriut dhe Bosnjë-Hercegovinës nuk janë të lidhura me rrjetin evropian të gazit. Vetëm Serbia prodhon gaz që plotëson rreth 20 deri në 25 përqind të konsumit të saj të brendshëm, sipas një raporti të përpiluar nga Jstor, një bibliotekë dixhitale e revistave akademike.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 1...

Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 19 nxënës të vrarë, është i fundit në një varg sulmesh masive në Shtetet e Bashkuara. Disa nga viktimat e sulmit në Teksas Më poshtë është një përmbledhje e sulmeve masive në vitet e fundit, kryer nga agjencia Reuters. BUFFALO, 14 maj […]

Lexo më shumë

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Publikuar më 25.05.2022
Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë m...

Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë me miqtë e ardhur me rastin e finales së Conference League, duke filluar që nga Presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin, zyrtarë të lartë të qeverisë së futbollit europian, presidentë federatash, drejtues dhe legjenda të klubeve finaliste, Roma dhe Feynoord. Në këtë drekë ishte i pranishëm edhe […]

Lexo më shumë

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të sh...

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të shtënat në një shkollë fillore në jug të Teksasit, teksa presidenti amerikan, Joe Biden, ka bërë thirrje për kontroll të armëve. Sulmi u krye në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde, rreth 135 kilometra në perëndim të San Antonios. Qyteti me 16,000 banorë ndodhet rreth […]

Lexo më shumë

Holandezët dhe italianët ‘pushtojnë’ Tiranën, festë në rrugët e kryeqytetit (FOTOT)

Holandezët dhe italianët ‘pushtojnë’ Tiranën, festë në rrugët e kryeqytetit (FOTOT)

Publikuar më 25.05.2022
Tirana u është “dorëzuar” mijëra tifozëve të ardhur nga Ital...

Tirana u është “dorëzuar” mijëra tifozëve të ardhur nga Italia dhe Holanda për të ndjekur finalen e madhe Roma-Feyenoord. Në rrugët e kryeqytetit s’ka atutomjete, por vetëm këmbësorë, muzikë dhe alkool. Holandezët janë pozicionuar pranë Pedonales së kryeqytetit, aty ku është fanzona e tyre, ndërsa italianët qëndrojnë kryeisht në zonën e ish-Bllokut dhe te fanzona […]

Lexo më shumë

‘Dukej si shitës fshesash’, Holanda kujton pas 31 vitesh Artur Lekbellon dhe njerëzit me rrecka në Tiranë

‘Dukej si shitës fshesash’, Holanda kujton pas 31 vitesh Artur Lekbellon dhe njerëzit me rrecka në Tiranë

Publikuar më 25.05.2022
Feyenoord ka luajtur edhe më parë në Shqipëri. Në vitin 1991...

Feyenoord ka luajtur edhe më parë në Shqipëri. Në vitin 1991 zbriste në fushë kundër Partizanit në Kupën e Kupave. Dueli luhej në “Qemal Stafa”, tani “Arena Kombëtare” moderne që pret finalen e parë të Conference League. Në fushë në atë ndeshje ishte edhe Artur Lekbello, i cili dje ka takuar holandezët në kryeqytet, ndërkohë […]

Lexo më shumë