×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Gati përplasja/ Avionët rusë bllokojnë avionët luftarakë amerikanë në Maqedoninë e Veriut

Një situatë e tensionuar ka ndodhur sot në qiejt e Maqedonisë së Veriut. Gjithcka ndodhi për të festuar aderimin e plotë të Maqedonisë së Veriut në Aleancën e Atlantikut Verior.

Avionëve luftarakë amerikanë B1, u është zënë rruga dhe janë provokuar nga dy avionë luftarakë rus “Suhoi”, raporton TV21.

Për këtë akt ka shkruar edhe vetë Ambasada ruse në Shkup, në profilin e saj në Tëitter. “Dy lanserëve amerikanë B1 nga baza ajrore në Elsvort, Dakota Jugore, që shkonin drejt kufirit shtetëror të Rusisë mbi Detin e Zi, u është zënë rruga sot nga dy avionë luftarak rus Sukhoi. #StopNATO” shkruhet në postimin në Twitter.

Agjencia ruse e lajmeve RussiaToday për këtë ngjarje ka shpërndarë një video me titullin “Ju lutemi largohuni”, ndërsa videoja është bërë nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Po të njëjtën video e ka shpërndarë edhe Ambasada ruse në Shkup në profilin e saj në Tuiter.

Sot mbi Maqedoninë e Veriut fluturuan avionë ushtarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Greqisë. Kjo u bë si shenjë mirëseardhjeje në NATO e anëtarit më të ri të Aleancës. Ambasada e SHBA ka shkruar se përmes këtij fluturimi shprehin mbështetjen e tyre të madhe ndaj Maqedonisë së Veriut./TV21

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Publikuar më 03.07.2020
Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fun...

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të […]

Lexo më shumë

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Publikuar më 03.07.2020
Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpreso...

Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpresojmë të bëjmë përparim në procesin e pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb në një intervistë për European Western Balkans. Schieb shtoi se ai është i bindur se negociatat e pranimit me Serbinë gjithashtu do të përparojnë […]

Lexo më shumë

Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog,do të nisem në Uashington

Hoti: Kryeministri përfaqëson shtetin në dialog,do të nisem në Uashington

Publikuar më 02.07.2020
Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një intervist...

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti tha gjatë një interviste në emisionin “Opinion” se kushtetuta i jep atij të drejtën për të përfaqësuar Kosovën në procesin e dialogut me Serbinë. Hoti tha se tashmë Kosova ka ndërtuar të gjitha mekanizmat për t’u përfaqësuar në këtë dialog dhe pohoi se është i gatshëm të shkojë në takimin […]

Lexo më shumë

Beogradi rrezikon rikthimin e izolimit për shkak të situatës së rendë nga COVID-19

Beogradi rrezikon rikthimin e izolimit për shkak të situatës së rendë nga COVID-19

Publikuar më 02.07.2020
Ndonëse, Bashkimi Evropian ka hapur kufijtë me Serbinë për s...

Ndonëse, Bashkimi Evropian ka hapur kufijtë me Serbinë për shkak të situatës jo të rëndë me COVID-19, vetë qyteti i Beogradit duket se ndodhet në një situatë tjetër nga panorama e përgjithshme në vend. Për këtë arsye, Presidenti Aleksandër Vuçiç pritet të marrë masa të ashpra që mund të shkojnë deri në izolimin e kryeqytetit. […]

Lexo më shumë

“SHBA dhe BE nuk janë rivalë mes tyre”, njeriu i Trump shpjegon qëndrimin ndaj Kosovës

“SHBA dhe BE nuk janë rivalë mes tyre”, njeriu i Trump shpjegon qëndrimin ndaj Kosovës

Publikuar më 02.07.2020
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA, Mattheë Palmer ...

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA, Mattheë Palmer dhe i Dërguari Special i BE për Dialogun Beograd-Prishtinë Mirosllav Lajçak thanë që SHBA dhe BE nuk janë rivalë dhe kanë të njëjtat synime dhe vizione për Ballkanin Perëndimor, njoftoi agjensia serbe e lajmeve Tanjug. Në një video-konferencë Dialogjet Ballkanike, të organizuar nga Concordia, Instituti East […]

Lexo më shumë

Ishte e shtruar prej 1 jave, e infektuara me koronavirus arratiset nga spitali, ngre në këmbë policinë

Ishte e shtruar prej 1 jave, e infektuara me koronavirus arratiset nga spitali, ngre në këmbë policinë

Publikuar më 02.07.2020
Një grua e konfirmuar me koronavirus është arratisur nga spi...

Një grua e konfirmuar me koronavirus është arratisur nga spitali. Bëhet fjala për një të infektuar, e cila ka ikur nga ambientet e Spitalit të Gjakovës. Mediat kosovare shkruajnë se ajo kishte rreth një javë që qëndronte e shtruar. Ndërsa raportohet se e infektuara me Covid-19 ka arritur që të arratiset nga spitali pa lejen […]

Lexo më shumë

Koronavirusi/ Regjistrohen 113 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë

Koronavirusi/ Regjistrohen 113 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë

Publikuar më 01.07.2020
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bën me dije ...

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 113 raste të reja me koronavirus, pas kryerjes së 266 testeve. “Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 36 raste, komuna e Ferizajt 15 raste, komuna e Gjilanit 12 raste, komuna e Prizrenit 11 raste, komuna e […]

Lexo më shumë

Kameramani i televizionit shqiptar ndërron jetë nga koronavirusi (Foto)

Kameramani i televizionit shqiptar ndërron jetë nga koronavirusi (Foto)

Publikuar më 01.07.2020
Kameramani shqiptar i punësuar në Radio Televizionin e Maqed...

Kameramani shqiptar i punësuar në Radio Televizionin e Maqedonisë së Veriut (RTVM) mbrëmë ka ndërruar jetë si pasojë e sëmundjes së koronavirusit. Bëhet fjalë për Shenoll Ahmetin, i cili ishte infektuar me koronavirus gjatë javës së fundit, ndërsa ditë më parë i është përkeqësuar gjendja shëndetësore dhe ka përfunduar në respirator. Lajmi është konfirmuar nga […]

Lexo më shumë