×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Franca nis aksionin për të pajtuar Serbinë me Kosovën/ Te premten Avdullah Hoti takohet me Aleksandar Vuçiç

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të presin së bashku samitin e së premtes (10 korrik) midis Serbisë dhe Kosovës që synon lehtësimin e tensioneve midis fqinjëve të Ballkanit.

Një samit të organizuar nga Macron dhe Merkel dhe ku i pranishëm do të jetë shefi i BE-së, Josep Borrell do të kërkojë të adresojë një prej mosmarrëveshjeve territoriale më të paqëndrueshme të Europës, me Beogradin që refuzon të njohë pavarësinë e Kosovës. Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të zhvillojnë bisedime të ndara me Macron në Francë përkatësisht të martën dhe të enjten, njoftoi pala franceze.

Ndërsa tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit mbeten të larta, si Kosova dhe Serbia janë përballur me presion të madh nga Perëndimi për të rihapur negociatat pas një seri titujsh diplomatikë. Shtytja e re për bisedimet e bëra nga zyra e Macron vjen pasi Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u akuzua muajin e kaluar për krime lufte nga prokurorët në Hagë. Aktakuza çoi në shtyrjen e një samiti të Shtëpisë së Bardhë midis Serbisë dhe Kosovës që do të mbahej në fund të qershorit, pasi zyrtarët europianë kanë kaluar vite në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Për më tepër, Hoti dhe Vuçiç do të fillojnë përsëri bisedimet në Bruksel të dielën (12 korrik), tha zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano gazetarëve në Bruksel. Takimi, që do të pritet nga Borrell dhe i lehtësuar nga Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Serbi-Kosovë, Mirosllav Lajçak, do të jetë i pari në kornizën e dialogut që nga nëntori i vitit 2018. Beogradi u tërhoq nga dialogu në nëntor 2018, pasi qeveria e Kosovës vendosi të rrisë taksën e importit për të gjitha mallrat e prodhuara në Serbi dhe Bosnje në 100% nga 10% të përcaktuara më parë atë muaj, duke thënë se masa ishte e nevojshme për të mbrojtur sovranitetin dhe interesat e Kosovës.

Në qershor, qeveria e re e kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti hoqi të gjitha pengesat për tregtinë me Serbinë, duke i hapur rrugën rifillimit të negociatave me Beogradin. “Nuk është rastësi që ne po vazhdojmë dialogun virtual të dielën (në Bruksel),” tha Stano. “Këto janë ngjarje plotësuese.” Ai “do të rifillojë diskutimet dhe punën për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe juridikisht detyruese për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, që merren me të gjitha çështjet e pazgjidhura,” u tha Stano gazetarëve.

Bisedimet e lehtësuara nga BE filluan në mars 2011 dhe kanë prodhuar rreth 30 marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë realizuar. Në të njëjtën kohë, një pjesë e vogël e vendeve anëtare të BE-së nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Zgjidhja e konfliktit të vazhdueshëm është një parakusht për të dy palët të përparojnë në ëndrrat e tyre të pranimit në BE.

Samiti do të jetë rezultat i “hapave që Franca dhe Gjermania ndërmorën, drejt Serbisë dhe Kosovës, me qëllim të konsolidimit të stabilitetit në Ballkanin Perëndimor dhe forcimit të lidhjeve të tyre me Bashkimin Evropian”, thuhet në deklaratë.

Macron do të presë kryeministrin kosovar të martën në Paris, ndërsa presidenti i Serbisë do të vizitojë kryeqytetin francez të enjten, thuhet gjithashtu në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Publikuar më 13.08.2020
Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mes...

Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, duke përmendur “shqetësime për tensionet e shkaktuara nga vendimet e njëanshme të Turqisë për eksplorimin e naftës”. Të hënën 10 gusht pasi Turqia vendosi një anije kërkimore sizmike, Oruç Reis u pa e shoqëruar nga anije ushtarake, në Detin Egje Juglindor, një […]

Lexo më shumë

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Publikuar më 13.08.2020
Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarv...

Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19. Janë 262 raste të reja që u raportuan në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6177 numrin total të të infektuarve në vend. Mbi 1500 raste janë lidhur me udhëtime jashtë vendit. Greqia mburrej me […]

Lexo më shumë

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Publikuar më 13.08.2020
Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se n...

Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se në bashkëpunim me Policinë Kufitare në Kosovë ka nisur planifikimet për veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se ky vendim është marrë pas një samiti teknik të nivelit të lartë që është organizuar një […]

Lexo më shumë

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Publikuar më 13.08.2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë...

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kreu e Këshillit Evropian, Charles Michel, në lidhje me mosmarrëveshjet e fundit me Greqinë. Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë janë përshkallëzua, pasi Ankaraja rifilloi kërkimet për gaz dhe naftë jashtë ishullit grek Kastellorizo. Turqia dërgoi anijen kërkimore Oruc […]

Lexo më shumë

Lajmi fundit/ Aksidentohet djali i presidentit, si është gjendja e tij

Lajmi fundit/ Aksidentohet djali i presidentit, si është gjendja e tij

Publikuar më 13.08.2020
Endrit Thaçi, djali i Presidentit Hashim Thaçi është aksiden...

Endrit Thaçi, djali i Presidentit Hashim Thaçi është aksidentuar mëngjesin e sotëm. Kështu ka raportuar Gazeta Shneta, ndërsa Gazeta Express ka pyetur Policinë e Kosovës lidhur me aksidentin. Ngjarja ndodhi rreth orës 05:25 të mëngjesit, te rreth rrotullimi afër Stacionit Policor Jugu. Në aksident janë përfshirë tre automjete. Endrit Thaçi është dërguar në spital dhe […]

Lexo më shumë

Kriza alarmante/ 8 viktima të reja nga koronavirusi dhe 193 të prekur

Kriza alarmante/ 8 viktima të reja nga koronavirusi dhe 193 të prekur

Publikuar më 13.08.2020
Kosova ka regjistruar të enjten 193 raste të​ reja me korona...

Kosova ka regjistruar të enjten 193 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 491 mostrave. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik (IKSHPK) ka njoftuar se brenda 24 orëve janë regjistruar edhe tetë viktima, duke e çuar numrin total të të vdekurve me koronavirus në Kosovë në 373. Sipas të dhënave të këtij Instituti të enjten […]

Lexo më shumë

Skandal/ Arrestohet ish-ministri shqiptar i shëndetësisë, ngacmoi seksualisht pacienten në spital

Skandal/ Arrestohet ish-ministri shqiptar i shëndetësisë, ngacmoi seksualisht pacienten në spital

Publikuar më 13.08.2020
Ish-ministri i Shëndetësisë, Numan Baliq, është përfshirë pë...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Numan Baliq, është përfshirë përsëri në një skandal seksual. Kësaj radhe, derisa ishte në vendin e tij të punës në Spitalin e Pejës, ai po dyshohet se ka ngacmuar një 23-vjeçare, e cila ishte duke qëndruar në spital me vajzën e saj. Një nënë 23-vjeçare, e cila ishte duke qëndruar në repartin […]

Lexo më shumë

Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Publikuar më 13.08.2020
Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev është i vendosur për të marrë...

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev është i vendosur për të marrë mandatin për formimin e Qeverisë, pasi që koalicioni i udhëhequr nga ai doli fitues në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 15 korrikut. Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski bëri të ditur se sot në mesditë i dorëzon mandatin për formimin e Qeverisë kryetarit të LSDM-së […]

Lexo më shumë