×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Financial Times: Diplomatët janë skeptik për Shqipërinë

Në një analizë të sajën për rrugën e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, prestigjiozja Britanike, Financial Times, thekson rolin që duhet të luajë BE-ja, për ti afruar këto dy vende drejt unionit

Erjon Dervishi

Angazhimi i Bashkimit Evropian në drejtim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, tregon se këto dy vende kanë shumë rëndësi për stabilitetin në rajon dhe më gjerë. Ajo që pritet të ndodhë është një stepje tjetër nga ana e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, në lidhje me zgjerimin. Këtë fakt e thekson edhe revista e njohur Britanike, Financial Times. Sipas saj disa diplomatë Evropianë janë tepër skeptik për Shqipërinë dhe rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, por shtojnë se mungesa e një perspektive do të krijonte vakum tek këto vende dhe do të rriste mundësitë për fuqizimin e aktorëve të jashtëm. Me Financial Times bisedoi Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov. Ai kërkon me çdo kusht mbështetjen për vendin e tij dhe Shqipërinë.

Intervista e Dimitrov për Financial Times:

Brukseli do të humbasë ndikimin në Ballkan dhe do të nxisë rivalët nëse kundërshton Shkupin, thotë ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov. Bashkimi Evropian do të humbasë ndikimin në Ballkanin Perëndimor dhe do të rrezikojë të rrisë rivalët si Rusia dhe Kina, nëse nuk e pranon “rastin bindës” të Maqedonisë së Veriut për të filluar diskutimet për hyrjen në bllok, paralajmëroi ministri i jashtëm i vendit. Nikola Dimitrov tha në një intervistë për prestigjiozen Britanike Financial Times, se do të ishte “e vështirë për të folur, me një qëndrim të drejtë “rreth lidhjeve gjithnjë e më të ngushta midis Brukselit dhe rajonit të tij, nëse shtetet anëtare të Bashkimit Evropian nuk arritën të konfirmonin një vendim të kushtëzuar për fillimin e procesit të pranimit. Dyshime mbesin nëse anëtarët e Francës, Gjermanisë dhe Holandës do të mbështesin shtyrjen e Maqedonisë së Veriut për në NATO, në takimin e muajit të ardhshëm të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian. Megjithatë, shumë diplomatë evropianë pranojnë privatisht se vendi ballkanik ka rritur angazhimet, duke përfshirë ndërrimin e emrit të tij për t’i dhënë fund një mosmarrëveshjeje të vjetër me Greqinë fqinjë. “Kur ka një rast të mirë për bisedimet e pranimit, kjo duhet të njihet dhe shpërblehet. Nëse kjo nuk ndodh, atëherë leva e BE-së bëhet e dobët”, tha z. Dimitrov në intervistë, duke vënë në dukje se Ballkani Perëndimor tani ishte një “teatër i konkurrencës gjeopolitike” që përfshinte Pekinin dhe Moskën. “Nëse Evropa nuk mund të bëjë dallime në Ballkan, atëherë është e vështirë të imagjinohet se si do të ketë ndryshim diku tjetër”. Nikola Dimitrov, një ish ambasador i cili u largua gjatë regjimit të korruptuar të ish-kryeministrit Nikola Gruevski, ka lobuar në Gjermani, Holandë dhe vende të tjera përpara votimit të anëtarësimit. Ai tha se ishte “mjaft i bindur” se Bashkimi Evropian do t’i jepte Maqedonisë Veriore përparimin “këtë vit” për të filluar bisedimet për t’u bashkuar, edhe pse ai pranoi se opozita nuk ishte larguar akoma nga vendimi për bllokimin  Maqedonisë së Veriut. Bashkimi Evropian në qershor dha miratimin e kushtëzuar për ofertat e pranimit të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë fqinje. Por ajo ka shtyrë një vendim përfundimtar deri pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, që duhet të përfundojnë të dielën për shkak të kundërshtimit ndaj zgjerimit në disa kryeqytete.

Qëndrimi i Parisit

Parisi në veçanti ishte i shqetësuar se bisedimet e zgjerimit do të luanin në duart e partive anti-imigruese të ekstremit të djathtë, përpara sondazheve evropiane. Dimitrov tha se nuk i ka parë këto shqetësime lehtë, por argumentoi se Maqedonia e Veriut duhej “të krijonte një atmosferë ku është pothuajse e turpshme të mos bashkohet me konsensusin” për të mbështetur ofertën e saj. Vendi i tij kishte marrë një “kthesë të dukshme për mirë” duke thelluar reformat në fusha të tilla si lufta kundër korrupsionit, duke krijuar një “rast dërrmuese bindës” për bisedimet e pranimit, tha ai. Më e habitshme, ajo ra dakord të ndryshojë emrin e saj nga Maqedonia vitin e kaluar për t’i dhënë fund një mosmarrëveshje të gjatë territoriale me Athinën për shkak të rajonit grek verior me të njëjtin emër. “Unë nuk mendoj se këtë vit është e lehtë të injorojmë thjesht rastin tonë”, tha z. Dimitrov, babai i të cilit ishte një refugjat nga lufta civile greke. “Nuk mendoj se ne në Evropë kemi luksin që të mos konsolidojmë histori suksesi, sepse nuk kemi shumë”. Ai paralajmëroi se refuzimi nga BE do të dëmtonte kredibilitetin e qeverisë në Shkup dhe do të nxiste “nacionalistët e cekët”. Në kundërshtim me të. Do të ishte dekurajuese edhe për ata që përpiqen të zgjidhin mosmarrëveshjet e tjera të rëndësishme dypalëshe, në një rajon të rrënuar me mosmarrëveshje që nga rënia e ish-Jugosllavisë. Bashkimi Evropian nuk duhet të shkurtojë rrugën e Ballkanit për shkak të debatit brenda BE-së lidhur me atë se a do ta mbajnë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë së bashku në rrugën e njëjtë të anëtarësimit. Tirana shihet gjerësisht nga diplomatët si më pak të gatshëm për bisedimet e pranimit për shkak të shqetësimeve rreth sundimit të ligjit, korrupsionit dhe krimit të organizuar. Z. Dimitrov tha se do të donte të ndihmonte Shqipërinë, duke pranuar se çdo vend do të gjykohej në bazë të meritave të veta. “Votuesit evropianë janë skeptikë sepse ata po humbasin besimin se anëtarësimi në të vërtetë mund të ndryshojë vendet”, tha ai. “Unë mendoj se duhet të jemi të rreptë në vlerësimin e vendeve, pa politizim”. Dështimi i ofertës së anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Maqedonisë Veriore do të rrezikonte t’i largonte forcat reformatore në rajonin e Ballkanit Perëndimor duke inkurajuar autokratët, tha Florian Bieber, drejtor i Qendrës për Evropën Juglindore në Universitetin e Grazit në Austri. “Kjo dërgon një mesazh në rajon se nuk ia vlen të marrë vendime të guximshme politike drejt zgjidhjes së mosmarrëveshjeve”, tha Simonida Kacarska, drejtore e Institutit Evropian të Politikave në Shkup.

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në

Maqedonia e Veriut pret vlerësim pozitiv nga raporti i progresit i Komisionit Evropian që pritet të publikohet më 29 maj, ndërsa në qershor shpreson edhe për marrjen e datës për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në union. Nga Qeveria thonë se vendi ka arritur rezultate të pamohueshme në konsolidimin e institucioneve, sundimin e ligjeve dhe sferat tjera ku ka pasur vërejtje në raportet e kaluara, raporton Radio Evropa e Lirë. Së fundi janë miratuar ligjet për reformimin e agjencive të sigurisë dhe të punëve të brendshme, ndërsa ka mbetur ende zvarrë çështja e statusit të Prokurorisë Speciale që po heton zyrtarët e dyshuar për vepra penale. Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bujar Osmani, thotë se administrata është e përqendruar në përmbushjen e të gjitha detyrimeve që dalin në procesin e integrimit evropian. “Në pritje të vendimit të madh për nisjen e bisedimeve, në pritje në fakt të Raportit të Komisionit për Progresin në vitin e kaluar, po intensifikojmë aktivitetet tona për të përgatitur administratën për ballafaqim me këtë sfidë të madhe, në të cilin pritet të futet vendi. Sekretariati për çështje evropiane do të mbetet mekanizmi kryesor i administratës që do të fokusohet në krijimin e kapaciteteve njerëzore, që është sfida më e madhe, por edhe pika më e dobët dhe më e fuqishme, varësisht institucioneve në përpjekje për të arritur standardet evropiane”, deklaron Osmani. Edhe ambasadori i Bashkimit Evropian, Samuel Zbogar, pret që në javën e ardhshme Komisioni Evropian të publikojë raport pozitiv për Maqedoninë e Veriut, apo do të rekomandojë caktimin e datës për hapjen e negociatave për anëtarësim. Ai thotë se raporti do të pasqyrojë përparimin në raportet me shtet fqinje, përfshirë Maqedoninë e Veriut. “Jam i bindur se raporti do të rekomandojë hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut. Mendoj se vendi juaj muajt e fundit ka demonstruar përkushtim për të ardhmen evropiane, pasi janë sjellë vendime të rëndësishme. Opozita dhe Qeveria po punojnë bashkërisht në disa ligje që janë të rëndësishme për reformat dhe mendoj se keni shumëçka për të treguar dhe shpresoj se ju do të jeni shembull në rajon për atë se si mund të demonstrohet përkushtimi serioz në çuarjen para të vendit”, ka deklaruar ambasadori i BE-së, Samuel Zhbogar. Njohësit e çështjeve ndërkombëtare thonë se raporti i Komisionit Evropian do të përmbajë edhe kritika, në veçanti në sferën e sundimit të drejtës. Muhamed Halili, ish –ambasador, thotë se Komisioni mund të rekomandojë hapjen e negociatave, por se në samitin e krerëve të shteteve dhe të Qeverisë një rekomandim i tillë nuk beson se do të miratohet. “Konsideroj se raporti do të ketë vërejtje, veçanërisht vërejtje për sundimin e ligjit dhe së drejtës, ndërsa vendimi përfundimtar është vendim politik që merret në samitin e burrave të shteteve dhe qeverive që do të mbahet pasi Komisioni Evropian të ketë dhënë vlerësimin e vet. Nëse Maqedonia nuk i ka plotësuar kërkesat, para së gjithash në reformimin e Gjyqësorit, e që tani paketat e fundit është mbyllur përveç Prokurorisë Speciale, mund të ndodhë që në samitin evropian të sillet vendim, por si qëndrojnë punët tani vlerësoj se në këtë sesion është pamundur të merret data”, thotë Halili. Procesi i integrimit apo i marrjes së datës për anëtarësim në BE, në vazhdimësi ishte bllokuar nga Greqia për shkak të çështjes së emrit, por pas zgjidhjes së këtij kontesti, Maqedonia e Veriut të paktën nga Athina nuk do të kushtëzohet më në procesin e integrimit evropian. Statusin e shtetit kandidat Maqedonia e Veriut e ka marrë në vitin 2005.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mustafa deklarohet i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte

Mustafa deklarohet i pafajshëm për aktakuzën për krime lufte

Publikuar më 28.10.2020
Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u...

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa u deklarua i pafajshëm për akuzat për krime lufte të ngritura nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Mustafa u deklarua i pafajshëm për katër pika të aktakuzës: ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje e paligjshme. Para kësaj ai dha një deklaratë para gjykatës ku tha se […]

Lexo më shumë

“Nuk e ndalim dot emigracionin”/ Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas rekomandon tre hapat për vendet e Ballkanit Perëndimor

“Nuk e ndalim dot emigracionin”/ Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas rekomandon tre hapat për vendet e Ballkanit Perëndimor

Publikuar më 28.10.2020
Ministri Federal i Punëve të Jashtme Heiko Maas sapo ka hapu...

Ministri Federal i Punëve të Jashtme Heiko Maas sapo ka hapur konferencën virtuale “Të rinjtë, migracioni dhe sfida demografike në Ballkanin Perëndimor”. Ai vuri në dukje se emigracioni nga vendet e Ballkanit Perëndimor është në ADN e njerëzve, prandaj nuk mund të ndalet. Por, theksoi ai, përpjekjet duhen bërë për të luftuar korrupsionin, zhvillimin e […]

Lexo më shumë

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Publikuar më 28.10.2020
Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të rej...

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e Bosnje dhe Hercegovinës u testuan 2.275 mostra, nga të cilët 932 ishin pozitivë për koronavirus, dhe u raportuan 20 vdekje. Ndërsa, në 24 orët e fundit, në Republikën Serbe të […]

Lexo më shumë

Shifrat e fundit në Kosovë/ Katër të vdekur nga COVID-19 dhe 281 raste pozitive

Shifrat e fundit në Kosovë/ Katër të vdekur nga COVID-19 dhe 281 raste pozitive

Publikuar më 28.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 932 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 281 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar katër raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Publikuar më 27.10.2020
Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e t...

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me koronavirus. Ministria e Jashtme ruse ka thënë më 27 tetoe se diplomati 70-vjeçar “ndjehet mirë”, mirëpo është vetizoluar si masë parandaluese. “Vizitat dhe takimet e planifikuara më herët janë shtyrë”, ka […]

Lexo më shumë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë kundër 29 personave për pastrim të parave dhe vepra tjera penale

Publikuar më 27.10.2020
Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë ...

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 29 personave, të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale, “pastrimi i parave”, “organizimi i skemave piramidale, bixhozit të paligjshëm” si dhe “ndihma”. Në njoftimin e Prokurorisë, të pandehurit me inicialet, (S.K. A.D. A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. […]

Lexo më shumë

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Në fillim u akuzua një shqiptar për vrasjen e çiftit në Kretë, por hetimet zbulojnë fakte tronditëse, trupi i personit përfundoi në valixhe

Publikuar më 27.10.2020
Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, baba...

Vajza e të pamposhturit Alexandros Alexandrakis, Maria, babai i së cilës u gjet dje pasdite nga policia e Chania, të mbytur në një valixhe në një shtëpi afër, shumë afër asaj ku u gjet trupi i pajetë i partneres së tij. Vajza e tij, Maria përshkruan për protothema.gr orët e agonisë që jetoi derisa u […]

Lexo më shumë

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Rikthehet dialogu Kosovë-Serbi, të enjten takohen ekspertët në Bruksel

Publikuar më 27.10.2020
Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel ...

Pas më shumë se një muaji, të enjten më 29 tetor në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel pa dhënë më shumë hollësi rreth takimit. Ky takim ishte planifikuar të zhvillohej […]

Lexo më shumë