Fëmijët dhe telefonat e tyre, si po shkatërrohet demokracia!

Qytetarët në epokën e smartphone-ve po bien nga dashuria për demokracinë.

Pjesërisht, kjo është për shkak të dështimit të qeverive dhe sistemeve politike për të ofruar zgjidhje për pabarazinë në rritje, përçarje sociale të bërë nga globalizimi dhe pasiguria për të ardhmen e punës, mirëqenies dhe planetit. Por gjithashtu reflekton një boshllëk në rritje midis kënaqësisë së menjëhershme që konsumatorët e lidhur e marrin si të mirëqenë dhe ritmin e ponderueshëm të qeverisjes lokale, kombëtare dhe europiane: Sa më shpejtë lëviz jeta, aq më shumë politika ngadalësohet.

Brezi i internetit e ka të vështirë të kuptojë se ata mund të porosisin një vakt të dhënë në shtëpi në celularin e tyre, të shkëmbejnë mendime menjëherë në mediat sociale, miq dhe njerëz jo miqësorë me një klik dhe zap mes qindra filmave – por vetëm të zgjedhin drejtuesit e tyre një herë çdo katër ose pesë vjet. Ky hendek e ka bërë që institucioni politik të duket edhe më i largët – dhe populistët që zgjidhin “zgjidhje” tërheqëse, të shpejtë dhe të ndyra për problemet komplekse edhe më tërheqëse. Kjo, nga ana tjetër, e bën zbatimin e reformave strukturore afatgjata në sistemet e punësimit, mirëqenies, shëndetit, pensioneve dhe azilit edhe më të vështira, duke pasur parasysh që normalisht duhen vite për të dhënë rezultate.

“Revolucioni digjital nuk çon automatikisht në një revolucion demokratik, por ajo krijon atë pritje”, tha gazetari francez Francis Brochet, autor i një eseje të vitit 2017, “Smartphone Démocratie” (“Demokracia e Smartfonwve”).

“Zona e dëshpërimit”

Në të vërtetë, në shumë nga ekonomitë më të mëdha dhe më të përparuara të tregut në botë, pakënaqësia e publikut ndaj demokracisë qëndron në nivele rekord, sipas Raportit të Kënaqësisë Globale me Demokracinë 2020, botuar nga Instituti Bennett për Politikat Publike të Universitetit Kembrixh. Gati 60 për qind e qytetarëve të BE ishin të pakënaqur me demokracinë në vitin 2019, tregon sondazhi, pas një dekade keqdashjeje për krizën e eurozonës, fluksin e refugjatëve dhe emigrantëve dhe një erozion të perceptuar të identitetit kombëtar dhe lokal. Raporti identifikon një “zonë dëshpërimi” që përfshin Francën dhe Europën Jugore, dhe një “zonë të vetëkënaqësisë” në të gjithë Skandinavinë, Gjermaninë perëndimore dhe Benelux. Europiano Qendrorët janë rritur më të lumtur me institucionet demokratike që nga mesi i viteve 1990, përveç në Rumani.

Shumë pak të lumtur që janë akoma të kënaqur me demokracinë, banojnë në vende të vogla, të pasura si Zvicra, Danimarka, Luksemburgu, Norvegjia, Irlanda dhe Holanda.

Pjesëmarrja e qytetarëve

Përballja aktuale e Francës për reformën e pensioneve, e nxehtë nga protesta e Jelekëve të Verdhë të vitit të kaluar, është emblematike e mospërputhjes politike midis dhimbjeve afatshkurtër dhe premtimit të përfitimit afatgjatë. Ndërsa qeveria kërkon të bëjë një reformë jopopullore të pensioneve përmes parlamentit, Presidenti Emmanuel Macron njëkohësisht po përpiqet të tregojë se ka marrë në bord shqetësimet e Jelekëve të Verdhë dhe ka krijuar një të ashtuquajtur konventë të qytetarëve – e përbërë nga 150 njerëz të zgjedhur rastësisht – të hartojmë propozime për t’a bërë procesin e zvogëlimit të emetimeve të karbonit me 40 për qind deri në vitin 2030 sa më të drejtë.

Kjo çështje e pazgjidhur, përfaqësues i popullatës së rritur sipas moshës, gjinisë dhe rajonit, ka marrë dëshmi nga ekspertët e klimës dhe do të japë propozime në prill për mënyrën e menaxhimit dhe financimit të tranzicionit të klimës.

Duke pasur parasysh kulturën kombëtare të protestës dhe kundërshtimin e gjerë të planeve të Macron, mbetet të shihet nëse kjo metodë do të lehtësojë pranimin e publikut të rritjeve të dhimbshme por të nevojshme në çmimet e karburanteve fosile, ndërtimin e turbinave me erë apo mbylljen e fabrikave me intensitet të karbonit.

Vende të tjera po eksperimentojnë me forma të tjera të pjesëmarrjes së qytetarëve për të mbushur boshllëkun e mbetur duke rënë në mes të ndërmjetësve kolektivë siç janë partitë politike, sindikatat, komunitetet fetare dhe media “e vjetër”.

Për shembull, disa qytete në Holandë, lënë një pjesë të buxhetit komunal për ndarjen e qytetarëve. Në Itali dhe Spanjë, partitë radikale populiste kanë eksperimentuar me votat e politikave në internet midis anëtarëve, ndërsa Macron e bazoi platformën e tij të fushatës presidenciale pjesërisht në një pyetësor derë më derë të realizuar nga ndjekësit e tij të rinj në bazë të një algoritmi që analizon historinë e votimit në 67,000 vendvotimet, të ndërlidhura me statistikat e popullsisë, të ardhurave dhe punësimit.

Demokracia dhe shkëputjet e saj

Sidoqoftë, demokracia themelore kërkon trajtim të kujdesshëm. Është i prekshëm për të rrëmbyer dhe manipuluar nga pakicat e aktivistëve të vendosur.

Për shembull, në Zvicër, një iniciativë popullore e nënshkruar nga sa më pak se 100,000 qytetarë mund të detyrojë një referendum kombëtar për çështje aq të ndryshme sa ndalon ndërtimin e minareve, frenimin e imigracionit ose subvencionimin e fermerëve që nuk dëmtojnë bagëtitë. Një votim i vitit 2014 në favor të kuotave të emigracionit, i kryer nga një shumicë prej 19,000 personash, ka shkaktuar një krizë të zgjatur diplomatike me BE.

Italia ofron një histori tjetër paralajmëruese: Atje, Lëvizja populiste 5Yjet operon me një sistem radikal, në të cilin afërsisht 100,000 anëtarë të regjistruar të partisë marrin të gjitha vendimet kryesore të politikave me vota në internet përmes platformës pjesëmarrëse Rousseau. Por ata nuk janë domosdoshmërisht përfaqësues të 10.7 milion njerëzve që votuan për partinë në 2018. As nuk i përcaktojnë pyetjet.

Shkencëtarët politikë paralajmërojnë gjithashtu se këto lloje të eksperimenteve demokratike kanë tendencë të tërheqin profesionistë të klasës së mesme, sesa punëtorë me aftësi të ulëta ose të papunë, dhe për këtë arsye nuk i adresojnë shumë prej shkaqeve themelore të pakënaqësisë publike.

Në Francë, ku protestat kundër Macronit kanë hedhur hije mbi reformat e propozuara të presidentit, përpjekjet publike për të përfshirë qytetarët mund të mos jenë të mjaftueshme për ta kthyer narrativën – dhe madje mund të zmbrapsen.

“Gjëja më e keqe do të ishte që njerëzit të takoheshin dhe të mendoheshin dhe që ajo të mos çonte nq asgjë”, tha Brochet. “Pra, do të jetë thelbësore të shohim se si rekomandimet e konventës së klimës janë përkthyer në politike”.

Dështimi do të ishte një lajm i keq për Macron – dhe për demokracinë. Do të vërtetonte edhe një herë se në epokën tonë të telefonave inteligjentë, mesazhet politike që shpërthejnë janë tingëllimet lehtësisht të tretshme, me tweet. Dhe kjo, tani për tani, është një lojë më e mirë e luajtur nga populistët që nuk janë të trembur për të premtuar përgjigje të lehta.

Politico.eu

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet