×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Facebook”, kur mania bëhet problem…

Pirro Naçi                    

Më kujton fëmijët e vegjël dhe kohën tonë të largët. Mama! Mama! Ε bëra këtë!… e bëra edhe atë!… .  Një  sjellje  që kërkon vëmendjen dhe vlerësimin e prindërve për çdo  veprimin  të fëmijës.

Këto pëson kur “Facebook” të kthehet në mani. Pothuajse duket sikur njerëzit kanë pësuar një ‘’paralizë’’ dhe një pjesë e madhe  ndjejnë nevojën për tu bërë të ‘’shquar’’  me një like. Imagjinoni pasojat e bërjes së njerëzve më të shqetësuar për atë që të tjerët mendojnë për ta, se sa për veten e tyre.!? “Facebook” ka krijuar një brez të fiksuar pas vetes duke shfaqur dëshirën fëmijënore për të kërkuar një lloj shpërblimi për çdo gjë që bëjmë. Angazhimi i përsëritur mund kthehet në ‘’krizë  identiteti’’.

Seicili ka krijuar me vetëdije një botë me shumë miq, mësojmë  lajmet e tyre dhe na ‘’pëlqen’’ të  kalojmë ‘’mirë’’ me ato ç’farë na ofrojnë… Fatkeqësisht, krahas anës pozitive, gjithnjë e më shumë krijon probleme me përdorimin dhe abuzimin të cilat shpesh përfundojnë në situata problematike.  Është një nga krijimet më të mëdha ‘’plastike’’ të kohës, që, sipas logjikës së tij, mënyra më e mirë për të bërë miq është duke klikuar.  Të gjithë e përdorim për arsye të ndryshme. Disa për të promovuar punën, për të bërë marrëdhënie me publikun, për t’u informuar çfarë ndodh në botë, për të mbajtuar kontakt me njerëzit dhe për të komunikuar shpejt me ta, ose thjesht për të vrarë kohën sepse nuk kanë diçka më të mirë për të bërë. Ka arsye të pafund të cilat nuk janë gjithnjë të vlefshme dhe shpesh çorientuese.

Gjërat nuk janë aq të pafajshme, “Facebook” ka një tendencë për të të ushqyer ‘’narcizmin’’ që mund të fshihet brenda nesh, dhe faqja jonë bëhet pasarelë. Dikur ishte “Mercedes”-i,  sot është “Facebook”-u.  Për politikanët dikur ishte kontakti me njerëzit, sot është nëpërmjet celularit.

Në çdo rast, përdorimi mund të ndryshojë, por kurthet janë të shumta. Asnjëri nuk ka të drejtë të ndalojë  askënd të përdorë mediat sociale,  por duhet  t’i kushtojmë vëmendje asaj që  bëjmë dhe të reflektojmë mbi kuptimin e veprimeve tona në këtë rrjet. “Facebook”  mund të jetë i dobishëm ose i rrezikshëm. Le të mos bëhemi viktima të këtij labirinthi, duke u përpjekur të kapim koncepte të pakapshme,e  duke u zvaritur pas like dhe comments.

‘’Dritarja’’ e hapur  në rrjet, nga të gjithë ne është për të marrë ajrin e pastër dhe  jo për ta përdorur   atë për të hedhur ‘’plehrat’’ në platformën e internetit dhe as të fshihemi pas perdes për të  pritur ‘’Zhulietën’’…

Fenomenet,  herë pas here, mashtrojnë dhe ‘’naivët’’ janë të parët që e pësojnë. Në një farë mënyre është sikur shikojmë  filmim ‘’The Trueman Shoë’’  të  xhirohet çdo ditë  në ekranin tonë të vogël dhe ne të jemi bërë aktorë të këtij seriali.

Pak kohë më parë dikush e krahasoi “Facebook”-un  me Godzillën, që si edhe ai, do të vijë një ditë që do të vdesë. Pyetja  që lind është shumë e thjeshtë. A është koha për të menduar se cilat janë alternativat e një jete pa “Facebook”?

Derisa të vijë ajo ditë “Facebook” këmbëngul të hapë 10 000 vende pune të reja në vendet e  BE, për 5-së vitet e ardhshme, për një  botë virtuale, ‘’Metaverse’’. Madje  edhe emrin mendojnë ta ndryshojnë!?

Dikush,  më 3 tetor, propozoi që “Facebook” të  marë statusin e një shteti të pavarur, të 194-tin  në  OKB.  Ishte ndoshta postimi më i ‘’dështuar” i dekadës. Nuk kaluan 24  orë dhe platforma e Mark Zuckerbergut  ishte  shembur. Godzilla vdiq dhe u rringjall brenda 5-6 orëve, por një sërë problemesh ‘’shëndetësore” na la pas me efekte afatgjatë, të ‘’panjohura’’ akoma…

Zilja e parë e alarmit është sigurisht numri i orëve, që ditë e natë shpenzojmë në këtë rrjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shfajësohet ukrainasja që ndau çiftin britanik, pasi e futën në shtëpi: Fajin e ka ish-gruaja

Shfajësohet ukrainasja që ndau çiftin britanik, pasi e futën në shtëpi: Fajin e ka ish-gruaja

Publikuar më 24.05.2022
Refugjatja ukrainase që prishi marrëdhënien e një çifti brit...

Refugjatja ukrainase që prishi marrëdhënien e një çifti britanik, ka gjetur fajtorin për veprimin e saj. Sofiia Karkadym, 22 vjeç, u largua nga qyteti Lviv, i shkatërruar nga lufta, dhe u pranua bujarisht nga roja i sigurisë Tony Garnett, 29 vjeç dhe e dashura e tij e atëhershme Lorna në Mbretërinë e Bashkuar. Por pas vetëm 10 […]

Lexo më shumë

Alarmi për zjarr mbyll 2 orë pas hapjes linjën ‘Elizabeth’ të metrosë në Londër

Alarmi për zjarr mbyll 2 orë pas hapjes linjën ‘Elizabeth’ të metrosë në Londër

Publikuar më 24.05.2022
Metroja “Elizabeth’’ e cila u përuruar nga vetë Mbretërësha ...

Metroja “Elizabeth’’ e cila u përuruar nga vetë Mbretërësha ditë më parë është pezulluar pas një alarmi për zjarr në stacion, vetëm dy orë pasi trenat e linjës u nisën për herë të parë sot. Pamjet e publikuara në internet tregojnë pasagjerët duke u evakuuar nga ky stacion ndërsa në sfond dëgjohet një alarm zjarrfikëse. […]

Lexo më shumë

Ish-drejtoresha e Tatimeve: Shpejt do të jem nënë dhe e vetme

Ish-drejtoresha e Tatimeve: Shpejt do të jem nënë dhe e vetme

Publikuar më 21.05.2022
Brisida Shehaj, ish- drejtoreshë e Përgjithshme e Tatimeve k...

Brisida Shehaj, ish- drejtoreshë e Përgjithshme e Tatimeve ka rrëfyer për herë të parë në një intervistë televizive detaje të jetës së saj private. 38-vjeçarja, duke u ndalur te marrëdhënia e ngushtë me prindërit dhe vëllain, i cili e ka bërë hallë dy herë, ajo u pyet nga drejtuesja e emisionit, Rudina Magjistari nëse është […]

Lexo më shumë

Burime afër familjes: Fatos Nano është në gjendje të rëndë

Burime afër familjes: Fatos Nano është në gjendje të rëndë

Publikuar më 20.05.2022
Burime të afërta me familjen, deklaruan sot për “Shekulli” s...

Burime të afërta me familjen, deklaruan sot për “Shekulli” se ish-kryeministri Fatos Nano është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe po merr trajtimin mjekësor. Dyshohet se 69-vjeçari vuan nga ceroza në mëlçi, sëmundje që lidhet me konsumimin e tepruar të alkoolit. Ish-kryeministri Fatos Nano ishte raportuar në gjendje jo të mirë shëndetësore edhe një vit […]

Lexo më shumë

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Publikuar më 19.05.2022
Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mun...

Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mungon? -Ndjehem si peshku pa ujë! -ma ktheu ai. -Ishte njeriu im më i afërt. 42 vjet bashkë. U njohëm te revista “Hosteni”. Unë djalë. Ai humorist i madh. Vazhduam bashkënë koncerte. Hartuam bashkë skenare dhe skeçe. Bashkë te “Fiks Fare”, bashkë me pushime […]

Lexo më shumë

Kryemadhi reagon ndaj akuzave për operacione plastike: Bukurinë ma ka dhënë nëna

Kryemadhi reagon ndaj akuzave për operacione plastike: Bukurinë ma ka dhënë nëna

Publikuar më 17.05.2022
Monika Kryemadhi ka reaguar pas artikullit të medias austria...

Monika Kryemadhi ka reaguar pas artikullit të medias austriake “Kronen Zeitung“, ku thuhej se kryetarja e LSI-së ka bërë ndërhyrje estetike dhe operacione plastike me para nga burime të dyshimta. Kryemadhi tha se nuk ka bërë operacione dhe se këtë bukuri ia ka dhënë nëna. Ajo deklaroi se është shumë e re për të bërë […]

Lexo më shumë

Gjyqtarja e Elbasanit e njohur për videot provokuese del para vetingut

Gjyqtarja e Elbasanit e njohur për videot provokuese del para vetingut

Publikuar më 16.05.2022
Gjyqtarja e Elbasanit, Enkelejda Kapedani, ka dalë sot përpa...

Gjyqtarja e Elbasanit, Enkelejda Kapedani, ka dalë sot përpara trupës gjykuese të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit në seancë dëgjimore. Kjo është seanca e tretë dëgjimore që po zhvillohet për Kapedanin, e cila prej muajsh e ka shtyrë për shkak të problemeve shëndetësore. Seanca paraardhëse u zhvillua më 9 maj, ku Kapedani paraqiti një raport shëndetësor. […]

Lexo më shumë

Endri Prifti rrëfen jetën pas divorcit: Shkoja me femra të tjera, luaja bixhoz, flas edhe me UFO-t (INTERVISTA)

Endri Prifti rrëfen jetën pas divorcit: Shkoja me femra të tjera, luaja bixhoz, flas edhe me UFO-t (INTERVISTA)

Publikuar më 14.05.2022
Endri Prifti, një nga artistët e preferuar të publikut shqip...

Endri Prifti, një nga artistët e preferuar të publikut shqiptar, rrëfeu për herë të parë momentet e tij më të vështira pas divorcit. Pas mosmarrëveshjeve të shumta me ish-bashkëshorten të cilat u bënë publike, së fundmi Endri u pyet nga moderatorja Ester Bylyku, në ‘Glamour Zone’ se si e kalon një mashkull i dashuruar brengën e […]

Lexo më shumë