×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Europa shqetësohet/ SHBA heq sanksionet, tashmë Irani nuk mund të kontrollohet

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian dënoi të enjten veprimin e Uashingtonit për t’i dhënë fund sanksioneve për vendet e mbetura në marrëveshjen bërthamore të Iranit, duke paralajmëruar se do ta bënte më të vështirë kontrollin e Teheranit.

Administrata e Donald Trump njoftoi të mërkurën se po i jepte fund sanksioneve për shkak të një seri “veprimesh përshkallëzimi” nga Irani që kishin për qëllim presionin e Shteteve të Bashkuara, të cilat u tërhoqën nga marrëveshja në vitin  2018.

Heqja dorë nga sanksionet u ka lejuar kompanive të huaja të bëjnë disa punë në vendet bërthamore iraniane. Ata kanë mbuluar shndërrimin e reaktorit të kërkimit të ujit të rëndë në Arak në Iran, sigurimin e uraniumit të pasuruar për Reaktorin e tij të Kërkimeve në Teheran dhe transferimin e karburantit të harxhuar dhe të skrapit jashtë vendit.

Duke reaguar ndaj njoftimit të SHBA-së, Josep Borrell i BE-së theksoi “rëndësinë e qëndrueshme” të marrëveshjes, e njohur si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), sepse ishte jetike për të siguruar që aktivitetet bërthamore të Iranit të mbeten nën vëzhgim.

“Marrëveshja mbetet mënyra më e mirë dhe e vetmja për të siguruar natyrën paqësore të programit bërthamor iranian”, tha Borrell në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për marrëdhëniet Europë-KB.

“Kjo është arsyeja pse pendohem për vendimin e djeshëm nga SHBA, për të mos zgjatur heqjen dorë nga projektet bërthamore të lidhura me JCPOA. “Kjo do ta bëjë më të vështirë për bashkësinë ndërkombëtare të sigurojë natyrën ekskluzivisht paqësore të programit bërthamor të Iranit”.

Irani ka ndërmarrë hapa të vegjël larg nga angazhimet e tij bërthamore në një përpjekje për ta detyruar Uashingtonin të heqë sanksionet siç kërkohet nga marrëveshja e vitit 2015.

Trump braktisi marrëveshjen e negociuar nën paraardhësin e tij Barack Obama, nën të cilën Irani kishte frenuar në mënyrë drastike aktivitetet e tij bërthamore. Por administrata Trump deri më tani kishte lëshuar heqje dore për të lejuar kompanitë, kryesisht nga Rusia, që të vazhdojnë të kryejnë punën e marrëveshjes pa rrezikuar degëzimet ligjore në ekonominë më të madhe në botë.

Ambasadori i Iranit në OKB tha që me përfundimin e heqjes dorë, Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo po tërhiqte “prizën e fundit” në marrëveshjen bërthamore dy vjet pasi Trump tërhoqi SHBA nga marrëveshja.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Profesori suedez: Imuniteti ndaj COVID-19 mund të jetë më i lartë seç mendohet

Profesori suedez: Imuniteti ndaj COVID-19 mund të jetë më i lartë seç mendohet

Publikuar më 03.07.2020
Një studim i kryer nga Instituti Karolinksa në Suedi tregon ...

Një studim i kryer nga Instituti Karolinksa në Suedi tregon se njerëzit që nuk kanë antitrupa të koronavirusit, mund të kenë imunitet me qelizat T, të cilat i identifikojnë dhe i vrasin qelizat e infektuara. Studimi ka përfshirë rreth 200 persona. Njëri nga bashkautorët e tij, Hans-Gustaf Ljunggren, thotë se imuniteti me qeliza T duket […]

Lexo më shumë

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Rëndohet situata nga Koronavirusi në rajon, qindra raste të reja dhe dhjetëra viktima

Publikuar më 03.07.2020
Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fun...

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të […]

Lexo më shumë

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Integrimi i Shqipërisë/ Zyrtari gjerman flet për sfidat e zgjerimit të BE-së dhe prioritetet

Publikuar më 03.07.2020
Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpreso...

Zgjerimi i BE-së mbetet i lartë në agjendën tonë dhe shpresojmë të bëjmë përparim në procesin e pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, tha ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb në një intervistë për European Western Balkans. Schieb shtoi se ai është i bindur se negociatat e pranimit me Serbinë gjithashtu do të përparojnë […]

Lexo më shumë

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Edouard Philippe dha dorëheqjen, Macron emëron kryeministrin e ri të Francës

Publikuar më 03.07.2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e ...

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka emëruar nëpunësin e lartë civil, Jean Castex, i cili hartoi politikën për lehtësimin e masave të izolimit gjatë pandemisë, si kryeministrin të ri të vendit. Vendimi është pjesë e një riorganizimi qeveritar. Castex, 55 vjeç, ka shërbyer gjithashtu si president i Agjencisë Kombëtare të Sporteve në Francë dhe ka mbikëqyrur […]

Lexo më shumë

Zyrtare/ BE i hap dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-in

Zyrtare/ BE i hap dritën e gjelbër remdesivirit, ilaçit që do të luftojë Covid-in

Publikuar më 03.07.2020
Zyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për ...

Zyrtarët në Bruksel kanë aprovuar remdesivirin, si ilaç për të trajtuar disa raste të rënda të të sëmurëve me Covid-19. “Ne s’kemi lënë gur pa lëvizur në përpjekjet tona për të siguruar trajtime efikase ose vaksina kundër koronavirusit”, tha Komisionerja për Shëndetin në BE, Stella Kyriakides në një deklaratë ditën e sotme. Remdesivir është ilaçi […]

Lexo më shumë

Shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarrëve, 200 punëtorë shohin vdekjen me sy (VIDEO)

Shpërthim i fuqishëm në fabrikën e fishekzjarrëve, 200 punëtorë shohin vdekjen me sy (VIDEO)

Publikuar më 03.07.2020
Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një fabrikë fishekzja...

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një fabrikë fishekzjarrësh në veri-perëndim të Turqisë, duke lënë të paktën 41 të vdekur. Mediat vendase raportojnë se në fabrikë ndodheshin 200 punëtorë në kohën që ndodhi shpërthimi. 41 prej tyre janë nisur menjëherë drejt spitalit me plagë në trup, ndërkohë që ende s’ka raportime për të vdekur. […]

Lexo më shumë

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Jep dorëheqjen kryeministri francez, Edouard Philipp

Publikuar më 03.07.2020
Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëhe...

Kryeministri francez, Edouard Philippe i paraqiti sot dorëheqjen e qeverisë së tij, presidentit Emmanuel Macron, të cilën ai e pranoi, njoftoi Pallati Elyse. Qeveria e dorëhequr do të trajtojë punët aktuale deri në emërimin e qeverisë së re, një ndryshim i kërkuar nga Emmanuel Macron i cili njoftoi për një “ekip të ri” për të […]

Lexo më shumë

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Kim Jong-Un: Coronavirusi nuk hyri dot në Korenë e Veriut

Publikuar më 03.07.2020
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim ...

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha në një takim të Byrosë Politike të Partisë së Punës në pushtet se vendi i tij arriti të parandalonte depërtimin e koronavirusit në vend. “Ne kemi parandaluar plotësisht shfaqjen e virusit dhe kemi mbajtur një situatë të qëndrueshme epidemiologjike pavarësisht krizës globale shëndetësore, gjë e cila është […]

Lexo më shumë