×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Europa lehtëson kufizimet ndaj Covid-19, rihapen baret dhe restorantet pas 1 viti

Disa vende europiane kanë lehtësuar kufizimet kundër Covid-19, edhe pse numri i të infektuarve dhe i të shtruarve mbetet  i lartë. Franca ka lehtësuar disa nga kufizimet, duke lejuar udhëtimet mes qyteteve dhe duke rihapur shkollat e mesme.

Por  shtetrrethimi gjatë natës do të jetë ende në fuqi. Gjithashtu kafenetë,  restorantet dhe muzetë do të qëndrojnë të mbyllura deri në 19 maj. Franca ka raportuar rreth 22,000 raste çdo ditë, nga rreth 40,000 në fillim të këtij muaji. 5,585 pacientë janë të shtruar kujdesin intensiv.

Greqia i dha fund disa kufizimeve që ishin në fuqi që nga nëntori. Vendi lejoi rihapjen e kafeneve dhe restoranteve në ambientet e hapura. Bizneset dhe shërbimet e lidhura me turizmin do të rihapen në 15 maj.

Hungaria lehtësoi  disa kufizime të shtunën për  personat e vaksinuar. Këta persona mund të shkojnë në restorante, hotele, teatro, kinema, palestra, biblioteka, muze dhe vende të tjera rekreative. Orari i punës për bizneset është zgjatur deri në orën 11.

Italia filloi hapjen graduale të vendit javën e kaluar, duke rihapur shkollat, muzetë dhe kinematë. Të shtunën, shumë prej qendrave të plazhit në vend morën dritën jeshile për t’u rihapur. Holanda  i dha fund një shtetrrethimi të mërkurën që shkaktoi trazira në të gjithë vendin në janar.

Baret dhe kafenetë do të rihapen për herë të parë në gjashtë muaj por më një numër të kufizuar personash.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar më 08.05.2021
Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizua...

Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizuar për raketën kineze e cila ka dalë jashtë kontrollit dhe do të bjerë në tokë. Kjo raketë që po bie prej 3 ditësh nga hapësira, parashikohet që të prekë tokën të shtunën vonë ose në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ndërkohë që hyri […]

Lexo më shumë

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Publikuar më 07.05.2021
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do t...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit. “Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë” premtoi Erdogan. Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet, tha Erdogan, duke […]

Lexo më shumë

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Publikuar më 07.05.2021
Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të p...

Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të pandemisë COVID-19. 49% ishin të pakënaqur me masat e marra nga blloku,  43% ishin të kënaqur dhe 8% nuk pranuan të përgjigjeshin. Përqindja më e lartë e personave që nuk ishin dakord  me masat […]

Lexo më shumë

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Publikuar më 07.05.2021
Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar n...

Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona tani nuk ka më asnjë pengesë. Pas Bundestagut dritën jeshile e dha edhe Këshilli Federal. Pas Bundestagut dhe Këshilli Federal (Bundesrat) miratoi kërkesën e qeverisë për lehtësimin e masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona, që do të […]

Lexo më shumë

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

Publikuar më 06.05.2021
Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dh...

Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dhjetëra anije franceze të peshkimit lundruan këtë mëngjes përpara portit të kryeqytetit Xhersi, më i madhi i Ishujve të Kanalit Anglez, për të protestuar ndaj kufizimeve të Brexit të vendosura në Marinën Britanike. Karakteristikë e “situatës së përkeqësuar” që mbizotëron jashtë ishullit britanik të Xhersit është […]

Lexo më shumë