×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një “politike mbrojtëse evropiane” autonome, me Francën që vraponte për të mbuluar terrenin e humbur.

Duke i shtuar enigmës së aspiratave të reja të BE -së në hijen e AUKUS dhe tërheqjes së fortë të SHBA nga Afganistani, ka ardhur koha për vendimet e përbashkëta të Politikës së Jashtme dhe të Sigurisë, me Brukselin që ka nisur zhvillimet, me Parisin të fokusuar në veprim. Në veçanti, në raportin e saj vjetor mbi veprimin e BE në vitin 2021 në mes të javës së kaluar, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, vuri në dukje se “nuk ka asnjë çështje sigurie dhe mbrojtjeje për të cilën përgjigja është më pak: Ne duhet të investojmë në partneritetin tonë të përbashkët dhe të përdorim forcën unike të secilës palë”, duke iu referuar NATO -s, ndërsa ajo vendosi zhvillimet nën udhëheqjen e Elysees.

Presidenca Franceze është çelësi

Në praktikë, çdo vendim mbi zhvillimin e formës së parë të Euromilitarisë pritet të merret nga janari 2022 deri në fund të qershorit të këtij viti, kur Franca merr Presidencën e BE -së. Presidenti francez Emanuel Macron favorizohet gjithashtu nga kuadri rregullator i BE -së, pasi presidenca është në një linjë të hapur me të dy komisionet e saj kryesuese, si dhe kreu aktual i diplomacisë evropiane, përkatësisht Josep Borrell.

Ky i fundit, në fund të fundit, avokoi krijimin e një force evropiane të reagimit të shpejtë me 5,000 ushtarë, duke u bërë thirrje 27 shteteve anëtare të veprojnë menjëherë. “Ne duhet të jemi në gjendje të veprojmë shpejt,” tha Borrell, në mes të kaosit pas tërheqjes së SHBA nga Afganistani.

Rruga është e hapur

Kujtohet se mundësia e zhvillimit të një force reagimi të shpejtë brenda Bashkimit Evropian është plotësisht e mundur që nga viti 1999, ndërsa hendeku i krijuar në vitet e mëparshme u mbush nga bashkëpunimi i ngushtë i BE -së me NATO -n, bashkëpunim i cili është vendosur në një kontekst të ri pas përzgjedhjes të SHBA për t’u tërhequr pjesërisht nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, duke ndarë forcat e saj midis NATO -s dhe AUKUS.

Për këtë arsye (meqenëse aftësitë operacionale të AUKUS po ndërhyjnë edhe nga NATO) Franca nuk duket e gatshme të humbasë më shumë kohë, duke rimarrë iniciativën pas tronditjes fillestare. Grupi me bazë në Paris po fiton me shpejtësi prestigjin francez pasi ministri i jashtëm i Francës pajtohet me homologun e tij indian për të punuar së bashku në një program për të promovuar “një rend ndërkombëtar vërtet shumëpalësh”, tha grupi me bazë në Paris në një deklaratë. Ministria e Jashtme Franceze, pas një bisede telefonike mes dy zyrtarëve.

Jean-Yves Le Drian dhe Subrahmanian Jaisankar ranë dakord gjithashtu për të thelluar bashkëpunimin e tyre strategjik bazuar në “një marrëdhënie besimi politik midis dy shteteve kryesore sovrane Indo-Paqësorë”, shtohet në deklaratë.

Vigjilenca e regjistruar në Paris në lidhje me mundësinë e zhvillimit të një ushtrie ushtarake i bën jehonë edhe deklaratave të Clemente Bonn, Ministre e Çështjeve Evropiane e Emmanuel Macron, i cili pyeti veten sot pse Shtetet e Bashkuara duhet të sigurojnë mbrojtjen e Evropës. “Neve na takon ta bëjmë atë, ne kemi njohuritë, mjetet financiare dhe aftësinë”, tha ai në një intervistë për televizionin France24.

Zoti Bon shprehu pikëllimin e tij për qëndrimin e Londrës, duke thënë se ai ishte kthyer në një marrëdhënie të varur me Uashingtonin pas tërheqjes së Mbretërisë së Bashkuar nga BE. Ai ishte gjithashtu i ashpër ndaj australianëve: “Unë nuk e di se si mund t’i besojmë partnerëve tanë australianë tani. Nuk ishte një lëvizje kundër Francës, ajo minon besimin e Evropës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U solidarizua me Kosovën, por anuloi bojkotimin pas presioneve, ekipi shqiptar pritet me fishkëllima dhe shishe në garën e boksit në Beograd

U solidarizua me Kosovën, por anuloi bojkotimin pas presioneve, ekipi shqiptar pritet me fishkëllima dhe shishe në garën e boksit në Beograd

Publikuar më 25.10.2021
Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 2...

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak moslejimit të autoriteteve serbe që sportistët të hyjnë në teritorin e Serbisë me simbole shtetërore. Megjithatë, edhe pse Federata e Boksit të Shqipërisë, ka paralajmëruar se do të tërhiqet nga gara për […]

Lexo më shumë

Masat anti-COVID/ Nga nesër Italia ‘mbyll’ kufirin me Shqipërinë për vizitat turistike, lejohen vetëm udhëtimet e domosdoshme

Masat anti-COVID/ Nga nesër Italia ‘mbyll’ kufirin me Shqipërinë për vizitat turistike, lejohen vetëm udhëtimet e domosdoshme

Publikuar më 25.10.2021
Situata e pandemisë së COVID ka bërë që Italia të marra masa...

Situata e pandemisë së COVID ka bërë që Italia të marra masa shtesë, të cilat prekin edhe Shqipërinë. Në një vendim të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë atje është mësuar se Italia ka mbyllur kufijtë me Shqipërinë për udhëtime jo esenciale. Pra, nga dita e nesërme askush nuk mund të udhëtojë më për turizëm apo për […]

Lexo më shumë

Kryeministri slloven dhe ministri i Mbrojtjes marrin kërcënime me vdekje në zarfe me plumba

Kryeministri slloven dhe ministri i Mbrojtjes marrin kërcënime me vdekje në zarfe me plumba

Publikuar më 25.10.2021
Kryeministri slloven, Janez Jansha ka pranuar një zarf në të...

Kryeministri slloven, Janez Jansha ka pranuar një zarf në të cilin ai dhe familja e tij janë kërcënuar me vdekje dhe një kërcënim të ngjashëm e ka marrë edhe Matej Tonin, ministri i Mbrojtjes dhe një partner i vogël i koalicionit në qeverinë e Janshës, njoftuan mediat sllovene. Sipas televizionit “Slovenska”, kryeministri slloven ka marrë kërcënime […]

Lexo më shumë

Lajthit analistja franceze: Kosova është vend historikisht ortodoks serb, por që është “kolonizuar” nga shqiptarët myslimanë

Lajthit analistja franceze: Kosova është vend historikisht ortodoks serb, por që është “kolonizuar” nga shqiptarët myslimanë

Publikuar më 25.10.2021
Analistja franceze Marion Marechal që drejton Institutin e S...

Analistja franceze Marion Marechal që drejton Institutin e Shkencave Sociale, Ekonomike dhe Politike në Lyon, ka dhënë disa komente të pabaza në një televizion francez. Duke komentuar ardhjen e madhe të myslimanëve në Francë, nga shtetet që dikur ishin të pushtuara dhe sunduara nga vetë Franca, Marechal ka thënë se kjo mund të ndryshojë historinë […]

Lexo më shumë

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Publikuar më 24.10.2021
Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një na...

Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate, tregon përvojën e saj. Louise është në mesin e të 30-ave, ajo punon me kohë të pjesshme, është e martuar lumturisht me dy fëmijë dhe jeton në Western Sydney, jo shumë larg vendit ku u rrit në një familje fetare të lidhur […]

Lexo më shumë

Përplasen 2 anije ndërkombëtare në detin Marmara në Turqi

Përplasen 2 anije ndërkombëtare në detin Marmara në Turqi

Publikuar më 24.10.2021
Dy anije mallrash me flamuj të huaj u përplasën të dielën në...

Dy anije mallrash me flamuj të huaj u përplasën të dielën në detin Marmara, në provincën veriperëndimore të Çanakalasë të Turqisë, duke shkaktuar dëme, por jo të lënduar, njoftuan mediat lokale. Benitamou, një anije 299 metra e gjatë që transportonte mineral gize në Kinë nga Ukraina, thuhet se u përplas me BC Vanessa, një anije […]

Lexo më shumë

Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen Barça dhe Reali për “Klasiken”

Publikohen formacionet zyrtare, ja si rreshtohen Barça dhe Reali për “Klasiken”

Publikuar më 24.10.2021
Barcelona dhe Reali do të zbresin sot në ‘Camp Nou’ për një ...

Barcelona dhe Reali do të zbresin sot në ‘Camp Nou’ për një ndër sfidat më të ndjekura në botë. Të dyja skuadrat vijnë pas fitoreve respektive ne Ligën e Kampionëve dhe duan të konfirmojnë formën e mirë dhe në kampionat. Katalanasit ndodhen në vendin e 8-ë, në kuotën e 15-të pikëve, me vetëm 2 pikë më […]

Lexo më shumë

Turqia shpall 10 ambasadorë perëndimorë “persona non grata” për shkak të kritikave për të drejtat civile

Turqia shpall 10 ambasadorë perëndimorë “persona non grata” për shkak të kritikave për të drejtat civile

Publikuar më 24.10.2021
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se kisht...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se kishte urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallte 10 persona ambasadorë nga vendet perëndimore “persona non grata” pasi diplomatët bënë thirrje për lirimin e një udhëheqësi të burgosur të shoqërisë civile. Ambasadorët publikuan të hënën një deklaratë të përbashkët duke shënuar përvjetorin e katërt të ndalimit të […]

Lexo më shumë