×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Është shumë shqetësuese”, Princi Charles flet për herë të parë pas infektimit me koronavirus

Princi Charles e ka përshkruar eksperiencën me koronavirusin si diçka shumë të çuditshme, irrituese dhe shpesh shqetësuese. 71-vjeçari nderoi me një mesazh edhe personelin e shërbimit të urgjencës dhe theksoi rëndësinë e të jetuarit me shpresë.

Gjithashtu ai ka thënë që është shumë e rëndësishme, që mjekët, sidomos ata të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të trajtohen me kujdes të veçantë pas punës së tyre. Mesazhi i regjistruar nga stafi në Birkhall, në shtëpinë e princit në Skoci, shënoi daljen e tij të parë publike që nga momenti i infektimit me koronavirus.

“Tashmë e gjej veten në anën tjetër të sëmundjes, që ishte realtivisht me simptoma të lehta, por ende duhet të vazhdojë distancimin social dhe izolimin e përgjithshëm. Ashtu siç të gjithë po e mësojmë, kjo është një eksperiencë e çuditshme, irrituese dhe shpesh shqetësuese, sepse prezenca e familjarëve e miqve nuk është e mundur dhe strukturat normale të jetës zhduken papritur.

Në një kohë kaq të paprecedentë dhe ankthioze të jetëve tona, unë dhe gruaja ime po mendojmë veçanërisht për të gjithë ata që kanë humbur të dashurit e tyre në rrethana kaq të vështira dhe jonormale, dhe për ata që duhet të durojnë sëmundjen, izolimin e vetminë. Si përkrahës i Age UK dhe gruaja ime e SilverLine, mendimet tona shkojnë për të moshuarit e gjithë këtij vendi që po përballen me vështirësi të shumta në këtë situatë”, është shprehur Charles në videomesazhin e tij.

Ai ka shtuar se i gjithë personeli mjekësor që po luftojnë në vijën e parë të frontit kanë shumë nevojë për mbështetjen e vendit. “Është shumë thelbësore që këta njerëz të trajtohen me një kujdes të veçantë kur mbarojnë detyrën e tyre rraskapitëse, ndërsa u duhet të përballen me ankthin e vazhdueshëm për familjet dhe miqtë e tyre”, ka thënë Princi Charles.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksion para ambasadës së Shqipërisë, kundërshtohet “Ballkani i Hapur”

Aksion para ambasadës së Shqipërisë, kundërshtohet “Ballkani i Hapur”

Publikuar më 02.08.2021
Organizata Lëvizja për Demokraci mbajti një aktivitet simbol...

Organizata Lëvizja për Demokraci mbajti një aktivitet simbolik para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, përmes së cilit ka kundërshtuar nismën e Edi Ramës për të ashtuquajturin mini-shëngenin ballkanik, tashmë zyrtarisht me emrin “Ballkani i Hapur”. Anëtarë të kësaj organizate mbanin në duar banerin që kishte fotografi nga lufta e fundit në Kosovë, e që shiheshin krimet […]

Lexo më shumë

Letra e bashkëshortit të Vjosa Osmani ndaj deputetes, Floretë Zejnullahu: Më kërcënoi

Letra e bashkëshortit të Vjosa Osmani ndaj deputetes, Floretë Zejnullahu: Më kërcënoi

Publikuar më 02.08.2021
Bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Prindon Sadriu ka dër...

Bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Prindon Sadriu ka dërguar një letër në drejtim të deputetës së PDK-së, Floretë Zejnullahu ku kërkohet që ajo të tërhiqet nga deklarata e dhënë në Kuvendin e Kosovës me datën 16 korrik të këtij viti, raporton Insajderi. Prindon Sadriu dhe Vjosa Osmani   Në këtë letër, Sadriu shkruan se deklarimet […]

Lexo më shumë

Kusari-Lila: Minishengeni, ripaketim i idesë së ish-Jugosllavisë

Kusari-Lila: Minishengeni, ripaketim i idesë së ish-Jugosllavisë

Publikuar më 02.08.2021
Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza...

Shefja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se minishengeni ballkanik, i emëruar tani “Open Ballkan”, synon të krijohet mbi parimin e superioritetit të Serbisë, pozicion ky, siç ka thënë ajo, i keqpërdorur çdoherë nga Serbia duke abuzuar me të tjerët. Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Kusari-Lila ka thënë […]

Lexo më shumë

Momentet pas vrasjes së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e krimit (VIDEO)

Momentet pas vrasjes së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e krimit (VIDEO)

Publikuar më 02.08.2021
Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas vrasjes së 27-...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas vrasjes së 27-vjeçares shqiptare në Florida të SHBA-ve. Në videon në fjalë, dëgjohen të qarat e fëmijëve, me gjasë, të të vegjëlve të Joana Pecas. Ajo është gjetur e vrarë pasditen e djeshme brenda makinës së saj, ku ndodheshin edhe dy fëmijët. Sanda Bentil, oficerja që ka ndjekur nga […]

Lexo më shumë

Delta nuk kursen as të vaksinuarit

Delta nuk kursen as të vaksinuarit

Publikuar më 02.08.2021
Shumë shtete në mbarë botën, përfshirë edhe Kosovën, po rapo...

Shumë shtete në mbarë botën, përfshirë edhe Kosovën, po raportojnë për raste të infektimeve me koronavirus te personat që janë vaksinuar kundër tij. Infektimet e të vaksinuarve, kryesisht po i atribuohen variantit Delta të koronavirusit, që po përhapet me shpejtësi. Në Kosovë, deri më tani, autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar se dhjetë persona të vaksinuar plotësisht […]

Lexo më shumë

Tenori nga Kosova sulmon ashpër Ramën: Psikopat, s’të lejojmë që të shkelësh mbi gjakun e fëmijëve dhe dëshmorëve tanë

Tenori nga Kosova sulmon ashpër Ramën: Psikopat, s’të lejojmë që të shkelësh mbi gjakun e fëmijëve dhe dëshmorëve tanë

Publikuar më 01.08.2021
Tenori i njohur nga Kosova, Ramë Lahaj, i është drejtuar me ...

Tenori i njohur nga Kosova, Ramë Lahaj, i është drejtuar me një letër publike kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, pas mbajtjes së Samitit të tretë të Mini-Shengenit Ballkanik në Shkup, me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, por pa praninë e Kosovës. Tenori “shpërthen” me tone të ashpra […]

Lexo më shumë

I ulur në shkallët e palestrës dhe duke bërë punime me grep-kampioni olimpik bëhet sensacion

I ulur në shkallët e palestrës dhe duke bërë punime me grep-kampioni olimpik bëhet sensacion

Publikuar më 01.08.2021
Sportisti britanik Tom Daley është bërë viral me gjestin e t...

Sportisti britanik Tom Daley është bërë viral me gjestin e tij gjatë një gare në Lojërat Olimpike. Teksa po shijonte garën e femrave në stilin e zhytjes, Daley ishte ulur në tribunë duke thurur punime me grep. Në pamjet e postuara në internet, shihet se si sportisti 27-vjeçar nuk e prish terezinë e tij dhe vazhdon i […]

Lexo më shumë

Krim i rëndë në SHBA, vritet në sy të dy fëmijëve të mitur e reja shqiptare në Florida

Krim i rëndë në SHBA, vritet në sy të dy fëmijëve të mitur e reja shqiptare në Florida

Publikuar më 01.08.2021
Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Florida, SHBA, ku n...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Florida, SHBA, ku një 27-vjeçare shqiptare është gjetur e vrarë në një makinë. Trupi i pajetë i nënës së dy fëmijëve të mitur, u gjet brenda makinës së saj pranë Kopshtit Memorial ‘Woodlawn’ në Shën Petersburg rreth orës 17:30 të së shtunës.Mediat amerikane shkruajnë se bëhet fjalë për […]

Lexo më shumë