×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Elsaaaaaaaaaaaaaa

Arben Rrozhani

Aktorja Eva Alikaj u shpreh e zemëruar se nuk i japin role në teatër, spektakle dhe seriale, edhe pse mbi shpinë ka famën e Elsës së komedisë “Pallati 176” dhe disa role të tjerë në filmat e viteve ’80. Sulmoi Teatrin Kombëtar se nuk i jep role, edhe pse merr rrogën si aktore prej se është kthyer nga Austria, sulmoi Vera Grabockën se nuk e mori si VIP te një show dhe Ermal Mamaqin se nuk e bëri pjesë të një seriali televiziv.

Eva/Elsa nuk është në rolin e duhur, kur ankohet në ekra tre dekada pasi gjithçka është kthyer përmbys, edhe arti dhe kultura. Aq më shumë ajo dhe qindra mijëra si ajo që ikën nga vendi për të shikuar mirëqenien e tyre materiale, kur shqiptarët (përfshirë edhe kolegët e saj) kaluan sprova mbijetese për një jetë normale njerëzore në Shqipërinë ende në tranzicion.

Kuptohet e tashmja e aktores së famshme dikur, sot në dekadën e gjashtë të jetës. Ka gjetur vendlindjen për të kaluar dhe mbushur atë pjesë të jetës, kur është hedhur pas krahëve mospasja e të mirave materiale, kur nuk të josh më qenia e Vjenës si qyteti më i mirë në botë për të jetuar, kur ke rritur fëmijën dhe të vret boshllëku në shtëpi, që nuk e mbush pasja e të mirave materiale. Është një sfidë për të gjithë prindërit që rritin dhe nxjerrin në jetë fëmijët që tani e mbrapa shikojnë jetën e tyre.

Ajo nuk ka të drejtë të ankohet se merr rrogën, por jo role në Teatrin Kombëtar. Por, prej 17 majit 2020 Shqipëria nuk ka as godinë të Teatrit Kombëtar, sepse qeveria&bashkia e shkrinë me rruspa dhe qindra policë për t’i hapur vendin projektit korruptiv të kullave në qendër të Tiranës. Nuk ka as rekuizitë, as kostumografi, as fotografi, sepse ato u ngarkuan si plehra dhe u çuan në Sharrë. Aktorët janë shpërndarë si zogjtë e korbit. Ata të Teatrit Eksperimental bëjnë teatrin shëtitës nëpër rrethe, ata të Teatrit Kombëtar nuk bëjnë asgjë, edhe pse, ata, ashtu siç thotë Eva, marrin rrogën dhe kanë si godinë një mjedis të përshtatur magazine afër Liqenit Artificial, sepse qeveria ia arriti që artistët t’i shndërronte në rrogëtarë, pa nerv artisti dhe aktivisti.

Eva nuk duhet të mërzitet as me Verën dhe as me Ermalin që nuk e marrin te projektet e tyre. E para se nuk e nderojnë dhe e dyta se ata janë privatë dhe vendosin vetë.

Vera, në të 70-at, është regjisore në ato “dating show”-t e turpit ku një i ri provon 20 femra dhe e anasjellta, për të dalë çift, apo mbledh ca “VIP”-a për të shtuar audiencën, por jo për ndonjë vlerë më shumë për artin dhe kulturën në vend.

Ashtu edhe aktori ynë i humorit që futi në kast edhe kryeministrin e vendit, edhe këngëtaret e tallavasë dhe disa prej të mbeturve nga lavdia e dikurshme e skenës dhe ekranit shqiptar. Mbledh paratë nga sponsorët duke future gjoja si rastësisht emrat e kompanive, fut edhe të parin e qeverisë për të bërë skemën edhe më fitimprurëse, shton edhe femrat e skenës dhe të show-bizz për të joshur adhuruesit e turbo-folkut ballkanas dhe nxjerr “pjatën” fituese të artit që po zëvendëson filmin artistik dhe teatrin e vërtetë, pas të cilit Eva është kapur edhe pas 3 dekadash dhe, gabimisht kujton se do ta ngrejë sërish lart, si Elsën dikur. Por jo. Ajo kohë ka ikur pa kthim, bashkë me artin dhe kulturën e vërtetë. Kuptojë këtë, Elsaaaaaa!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Publikuar më 17.08.2022
Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë...

Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë ime bijë gati 11 vjeçare teksa sheh rrëmujë në rrugët e Tiranës për koncertin e një repisti, një festival i muzikës rap dhe hip-hop. “Ia kuptoni tekstet?”,- e ngas më tej. “Patjetër, ngjan cool, është i pasur, gocat për të lënë kokën dhe…(këtu ul zërin)…thotë […]

Lexo më shumë

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë