Elis Lulja, nga Shqipëria në Amerikë, sot pjesë e gjigantit botëror të teknologjisë

Intervista/ Elis Lulja iku 4 vjeç nga Shqipëria në Itali. Studioi në Universitetin Politeknik të Torinos e më pas ndoqi karrierën në SHBA. Pas diplomimit, emri i tij propozohet si zv/president në gjigantin e teknologjisë botërore të Amerikës “Cisco”.

Enida Vërça

Elis Lulja është një shqiptar që po shijon suksesin jashtë atdheut. Në një intervistë, për “Shekulli”-n ai tregon se u largua nga Shqipëria në moshën 4-vjeçare për të nisur jetën familjarisht në Itali. Pas diplomimit me rezultate të shkëlqyera në Universitetin Politeknik të Torinos, dega “Inxhinieri informatike”, Elisi propozohet nga rektori për të nisur punë në liderin botëror në furnizimin me pajisje të specializuara të rrjetit të interneti “Cisco”. Ai thotë se aktualisht punon si zv/president, ku përgatit programe që më vonë diskutohen në shumë vende të botës. Lulja thotë se në të ardhmen dëshiron që të jap kontributin e tij edhe në Shqipëri, duke këshilluar që universitetet tona kanë më shumë nevojë për vëmendje në fushën e teknologjisë.

Elis, keni iku nga Shqipëria në Itali dhe më pas në Amerikë, si dhe përse kjo zgjedhje?

Jam larguar nga Shqipëria që në moshën 4 vjeç. Babai im mbasi kishte 3 vjet që punonte në Sanremo në veri të Italisë dhe arrti të bëjë bashkim familjar, duke siguruar edhe shpërnguljen tonë. Asokohe, babai më çoi në një kopsht me pagesë. Pasi mbarova shkollën e mesme “Liceo”, vazhdova studimet në Universitetin Politeknik të Torinos, dega “Inxhinieri informatike”. U diplomova me rezultate të kënaqshme, por nuk u mjaftova me një diplomë modeste. Vazhdova studimet për specializim të mëtejshëm po në të njëjtin universitet, dhe në të njëjtën degë, pra “Masterin”. Ndërsa studioja për mbrojtjen e diplomës, vetë rektori im më propozoi dhe më angazhoi të punoja me programet e universitetit kundrejt një rroge modeste.

Si arritët të bëheshit pjesë e liderit botëror të teknologjisë amerikane “Cisco”?

Ndërsa studioja dhe punoja për universitetin, kam patur oferta pune në disa qytete të ndryshme europiane, si në Londër, Milano dhe në Francë. Por rektorit tim i erdhi një kërkesë direkt nga gjiganti “Cisco”, që ndodhet në “Silikon Valley” afër San Francisco Kaliforni, për programin”Cloud”. Në këtë vend, rektori iu sugjerojë dhe propozojë emrin tim. Pas shqyrtimit të dhënave të mia, më kontaktojnë direkt stafi i “Cisco”-s. Për çudinë time në fund të bashkëbisedimit me stafin, ata më thanë:” Ti je kandidati ynë i preferuar”. U gëzova! Këtë sukses e arrita vetëm me punë. Askush nuk më ka falur asgjë. Sigurisht kam pasur gjithmonë shtysë dhe mbështetje nga familja ime, që e falendëroj pa masë. Gjithashtu falendëroj edhe rektorin tim që propozoi emrin tim në këtë gjigant Amerikan.

Ku konsiston puna juaj dhe sa të kënaqur jeni me rezultatet?

Puna ime konsiston në programimin “Cloud”. Ne këtu jemi ndarë dhe punojmë në grupe. Unë bëj pjesë në grupin e zv/presidencës, ku përgatis programe që më vonë venë e diskutohen në disa vende të ndryshme ku “Cisco” është konkurrent. Jam i kënaqur me rezultatet që arrijmë ne si kompani, sepse sigurisht aty është edhe kontributi im cilësor, ku shpesh më falënderojnë dhe inkurajojnë për rezultatet e arritura.

Ndërkohë si e shikoni vendin tuaj, Shqipërinë, universitetet, studentët? Sa të përgatitur janë ata në fushën e teknologjisë?

Universitetet shqiptare duhet të bëjnë maksimumin që studentët e tyre të marrin sa më shumë dije në fushën e teknologjisë, por jo vetëm të saj. Sipas informacioneve që kam, studentët shqiptarë janë të talentuar dhe të interesuar në fushën e teknologjisë. Pa dyshim që kjo më bën të ndihem mirë dhe krenar kur dëgjoj për bashkatdhetarët e mi që ecin dhe bëjnë karrierë nëpër fusha të ndryshme të jetës, si në Shqipëri por edhe në botë.

Mendoni të riktheheni ndonjëherë në Shqipëri për të dhënë kontributin tuaj në fushën që ju mbuloni?

Për momentin gjenden mirë me kompaninë ku punoj. Kurrë nuk i dihet. Dëshirë kam që një ditë mund të jap edhe unë kontributin tim në fushën ku janë specializuar, për vendin tim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet