×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Elis Lulja, nga Shqipëria në Amerikë, sot pjesë e gjigantit botëror të teknologjisë

Intervista/ Elis Lulja iku 4 vjeç nga Shqipëria në Itali. Studioi në Universitetin Politeknik të Torinos e më pas ndoqi karrierën në SHBA. Pas diplomimit, emri i tij propozohet si zv/president në gjigantin e teknologjisë botërore të Amerikës “Cisco”.

Enida Vërça

Elis Lulja është një shqiptar që po shijon suksesin jashtë atdheut. Në një intervistë, për “Shekulli”-n ai tregon se u largua nga Shqipëria në moshën 4-vjeçare për të nisur jetën familjarisht në Itali. Pas diplomimit me rezultate të shkëlqyera në Universitetin Politeknik të Torinos, dega “Inxhinieri informatike”, Elisi propozohet nga rektori për të nisur punë në liderin botëror në furnizimin me pajisje të specializuara të rrjetit të interneti “Cisco”. Ai thotë se aktualisht punon si zv/president, ku përgatit programe që më vonë diskutohen në shumë vende të botës. Lulja thotë se në të ardhmen dëshiron që të jap kontributin e tij edhe në Shqipëri, duke këshilluar që universitetet tona kanë më shumë nevojë për vëmendje në fushën e teknologjisë.

Elis, keni iku nga Shqipëria në Itali dhe më pas në Amerikë, si dhe përse kjo zgjedhje?

Jam larguar nga Shqipëria që në moshën 4 vjeç. Babai im mbasi kishte 3 vjet që punonte në Sanremo në veri të Italisë dhe arrti të bëjë bashkim familjar, duke siguruar edhe shpërnguljen tonë. Asokohe, babai më çoi në një kopsht me pagesë. Pasi mbarova shkollën e mesme “Liceo”, vazhdova studimet në Universitetin Politeknik të Torinos, dega “Inxhinieri informatike”. U diplomova me rezultate të kënaqshme, por nuk u mjaftova me një diplomë modeste. Vazhdova studimet për specializim të mëtejshëm po në të njëjtin universitet, dhe në të njëjtën degë, pra “Masterin”. Ndërsa studioja për mbrojtjen e diplomës, vetë rektori im më propozoi dhe më angazhoi të punoja me programet e universitetit kundrejt një rroge modeste.

Si arritët të bëheshit pjesë e liderit botëror të teknologjisë amerikane “Cisco”?

Ndërsa studioja dhe punoja për universitetin, kam patur oferta pune në disa qytete të ndryshme europiane, si në Londër, Milano dhe në Francë. Por rektorit tim i erdhi një kërkesë direkt nga gjiganti “Cisco”, që ndodhet në “Silikon Valley” afër San Francisco Kaliforni, për programin”Cloud”. Në këtë vend, rektori iu sugjerojë dhe propozojë emrin tim. Pas shqyrtimit të dhënave të mia, më kontaktojnë direkt stafi i “Cisco”-s. Për çudinë time në fund të bashkëbisedimit me stafin, ata më thanë:” Ti je kandidati ynë i preferuar”. U gëzova! Këtë sukses e arrita vetëm me punë. Askush nuk më ka falur asgjë. Sigurisht kam pasur gjithmonë shtysë dhe mbështetje nga familja ime, që e falendëroj pa masë. Gjithashtu falendëroj edhe rektorin tim që propozoi emrin tim në këtë gjigant Amerikan.

Ku konsiston puna juaj dhe sa të kënaqur jeni me rezultatet?

Puna ime konsiston në programimin “Cloud”. Ne këtu jemi ndarë dhe punojmë në grupe. Unë bëj pjesë në grupin e zv/presidencës, ku përgatis programe që më vonë venë e diskutohen në disa vende të ndryshme ku “Cisco” është konkurrent. Jam i kënaqur me rezultatet që arrijmë ne si kompani, sepse sigurisht aty është edhe kontributi im cilësor, ku shpesh më falënderojnë dhe inkurajojnë për rezultatet e arritura.

Ndërkohë si e shikoni vendin tuaj, Shqipërinë, universitetet, studentët? Sa të përgatitur janë ata në fushën e teknologjisë?

Universitetet shqiptare duhet të bëjnë maksimumin që studentët e tyre të marrin sa më shumë dije në fushën e teknologjisë, por jo vetëm të saj. Sipas informacioneve që kam, studentët shqiptarë janë të talentuar dhe të interesuar në fushën e teknologjisë. Pa dyshim që kjo më bën të ndihem mirë dhe krenar kur dëgjoj për bashkatdhetarët e mi që ecin dhe bëjnë karrierë nëpër fusha të ndryshme të jetës, si në Shqipëri por edhe në botë.

Mendoni të riktheheni ndonjëherë në Shqipëri për të dhënë kontributin tuaj në fushën që ju mbuloni?

Për momentin gjenden mirë me kompaninë ku punoj. Kurrë nuk i dihet. Dëshirë kam që një ditë mund të jap edhe unë kontributin tim në fushën ku janë specializuar, për vendin tim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthim në jetë pas 14 ditësh në koma/ Si i humbi Shkëlzeni 27 kilogramë në përballjen me koronavirusin

Rikthim në jetë pas 14 ditësh në koma/ Si i humbi Shkëlzeni 27 kilogramë në përballjen me koronavirusin

Publikuar më 13.07.2020
Të dielën gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag» ka botuar një te...

Të dielën gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag» ka botuar një tekst për Shkëlzenin. Ai është një kosovar. Punon në aeroportin e Zürichut. Është infektuar me virusin Covid-19. Ky 47-vjeçar i ka humbur 27 kilogramë gjatë ballafaqimit me sëmundjen. Ka qëndruar 6 javë në spital. Pastaj i ka kaluar tri javë në një qendër rehabilituese. Dhe […]

Lexo më shumë

Prej ditësh luftonte me vdekjen në Itali, shuhet në spital 4-vjeçari shqiptar

Prej ditësh luftonte me vdekjen në Itali, shuhet në spital 4-vjeçari shqiptar

Publikuar më 13.07.2020
Funerali i vogëlushit Mattia Uruci do të mbahet të premten n...

Funerali i vogëlushit Mattia Uruci do të mbahet të premten në 17 korrik në 10 të mëngjesit në varrezat e Bolzano. Vogëlushi me origjinë shqiptare u shua në spitalin e Vicenza-s, ku prej 4 ditësh luftonte me vdekjen. Pasdites e së hënës së shkuar ai u nxor në gjendje të rëndë nga një pishinë në […]

Lexo më shumë

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Trump ‘u hap derën’ emigrantëve, premton shtetësinë për të rinjtë e ardhur pa dokumente në Amerikë

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejt...

Presidenti Donald Trump thotë se do të nënshkruajë së shpejti një urdhër ekzkutiv për imigracionin që përfshin një mundësi për shtetësi për të rinjtë e ardhur ilegalisht në SHBA në moshë të mitur. Në një intervistë me kanalin në gjuhën spanjolle, Telemundo, presidenti tha se programi DACA që i ka mbrojtur këta të rinj nga […]

Lexo më shumë

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Londër, sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit” (Emri)

Publikuar më 12.07.2020
Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u ...

Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u shpall fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit” në edicionin e 8-të të ICT Awards, për projektin e tij “MonoChain”. ICT Awards janë vlerësime për talentet në fushën e teknologjisë nga trevat shqipfolëse. MonoChain është një platformë B2B që synon të lehtësojë rishitjen për përdoruesit dhe […]

Lexo më shumë

Shqiptari zhduket pa lënë gjurme, policia skoceze apelon për ndihme (Foto-Emri)

Shqiptari zhduket pa lënë gjurme, policia skoceze apelon për ndihme (Foto-Emri)

Publikuar më 09.07.2020
Një shtetas shqiptar, i cili jeton të Skoci është zhdukur pa...

Një shtetas shqiptar, i cili jeton të Skoci është zhdukur pa lënë asnjë gjurmë. Mediat vendase shkruajnë se i riu ka humbur në zonën e Paisley. Mësohet se është zhdukur shtetasi i identifikuar si Iren Muca, 31 vjeç, i cili është parë për herë të fundit në rrugën Christie, rreth orës 02:30 të së shtunës. […]

Lexo më shumë

Ky është telefoni i “sigurtë” EncroChat që spiunoi shqiptarët në Angli, kapen armë, drogë dhe shuma të mëdha parash

Ky është telefoni i “sigurtë” EncroChat që spiunoi shqiptarët në Angli, kapen armë, drogë dhe shuma të mëdha parash

Publikuar më 08.07.2020
Një operacion i koduar si “Operation Venetic” u zhvillua nga...

Një operacion i koduar si “Operation Venetic” u zhvillua nga Europol, NCI dhe FBI-ja britanike më 2 korrik, ku bë pranga ranë rreth 746 persona, u sekuestruan armë, drogë dhe shuma të mëdha parash. Mediat britanike bënë të ditur se shkatërrimi i bandave kriminale u bë falë telefonit të “sigurt”, i kompanisë holandeze EncroChat. “Viktimë” […]

Lexo më shumë

Qëlloi me breshëri plumbash në lokalin e tejmbushur me njerëz, kush është shqiptari i arrestuar sot në Bari (Emri+Foto)

Qëlloi me breshëri plumbash në lokalin e tejmbushur me njerëz, kush është shqiptari i arrestuar sot në Bari (Emri+Foto)

Publikuar më 03.07.2020
Një 32-vjeçar shqiptar është arrestuar në Bari, pasi qëlloi ...

Një 32-vjeçar shqiptar është arrestuar në Bari, pasi qëlloi me armë zjarri në një bar të mbushur me njerëz në qendrën historike të Fasano, pas një mosmarrëveshje me disa njerëz. Burri u gjurmua nga Policia Italiane dhe më pas u arrestua në një apartament në Bari. Vullnet Daci u arrestua me akuzën e armëmbajtjes pa […]

Lexo më shumë

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Nuk ndalet solidariteti i shqiptarëve ndaj italianëve, dhurojnë 11 mijë euro për të luftuar Covid-19

Publikuar më 01.07.2020
Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (...

Një grup sipërmarrësish shqiptarë që jetojnë në Conegliano (Treviso), i kanë dhururar rajonit të Venetos në Itali 11 mijë euro në shenjë solidariteti që ky vend po kalon si pasojë e pandemisë së Covid-19. Guvernatori i rajonit të Venetos, Luca Zaia në një postim në rrjete sociale, ka vlerësuar gjestin e tyre duke shkruar “kanë […]

Lexo më shumë