×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sfidat e pandemisë, duke theksuar se që nga momenti kur u konfirmua transmetimi i virusit, të dhënat ndryshojnë jo vetëm për sëmundjen, por edhe për shkencën. “Do të duhen tre ose katër vjet pas përfundimit të pandemisë për t’u marrë me efektet e sëmundjes, e cila është një sfidë për sistemin shëndetësor që duhet të përmirësohet, veçanërisht për popullatat e cenueshme”, tha profesori i sëmundjes infektive për Covid.

Rreziku i transmetimit të brendshëm është 18 herë më i lartë dhe kështu shpjegon rastet e transmetimit të brendshëm. Por ndryshimi i sjellë nga koronavirusi është se ai ndryshoi edhe mënyrën e transmetimit të sendeve të tjera të frymëmarrjes.

Ky fakt, sipas z. Tsiodras, kërkon masa shtesë, veçanërisht përsa i përket cilësisë së ajrit, me filtra të veçantë, studim për dezinfektimin e ambienteve, por edhe ajrosje të jashtme të ambienteve, si dhe përdorim të një maske me rrezik të lartë.

Profesori vuri në dukje se për momentin, epidemiologjikisht jemi në një fazë të stabilizimit, por tashmë në nivele të larta me 210 shtrime në ditë, 220 shtrime të reja në spitale dhe mbi 2,000 shtrime aktive.

“Vaksina zvogëlon mutacionet”

Ai vuri në dukje se ne jemi në një “gjendje shqetësimi të veçantë” për shkak të llojit të ri që mbizotëron, i cili zvogëlon imunitetin e vaksinës dhe efektivitetin e saj. “Lloji D ka rritur transmetueshmërinë, duke ruajtur aftësinë për të shkaktuar sëmundje të rënda. Për fat të mirë, megjithatë, shumë mutacione të tjera janë të nevojshme në një lloj për të zvogëluar në mënyrë drastike imunitetin e siguruar nga vaksina”, tha ai, duke vënë në dukje se vaksina zvogëlon mutacionet sepse zvogëlon lëvizshmërinë e virusit dhe siguron imunitet në masë.

Ai shtoi se doza e tretë e vaksinës do t’i japë mbrojtje edhe më të madhe popullsisë së cenueshme, por në të njëjtën kohë duke vaksinuar ata përreth tyre.

Ai madje iu referua një studimi të botuar sot në New England Journal of Medicine, mbi efektivitetin e vaksinës me dozën e 3 -të.

Siç theksoi z. Tsiodras, studimi konfirmon mbrojtjen kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve në grupet e cenueshme.

Më shumë se 3 milionë shtrime në spital u shmangën në pesë muajt e parë të shpërndarjes së vaksinave.

Ai shtoi se tashmë në pesë muajt e parë të vaksinimit, u shmangën 3.1 milionë shtrime në spital për sëmundje të rënda dhe 139,000 vdekje. Mbrojtja që ato ofrojnë kundër virusit varion nga 5 – 29 herë më e madhe, ndërsa mbrojtja nga intubimi shkon midis 85-90%.

Duke vënë në dukje se do të duhen 3-4 vjet për t’u shëruar nga efektet e sëmundjes, pas përfundimit të pandemisë, Z. Tsiodras iu referua rasteve të COVID të gjatë, duke theksuar nevojën për mbështetje të sistemit shëndetësor, forcimin e shëndetit parësor kujdesi, përfshirja e masave kufizuese dhe ndikimi ekonomik. Gjithashtu e përhapur është trajtimi i lajmeve të rreme, si dhe ruajtja e kohezionit social.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Publikuar më 25.10.2021
Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drej...

Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drejtoresha e fotografisë Halina Hutchins 42-vjeçare gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, dalin në dritë, përmes një hetimi të përgatitur nga zyra e sherifit në Santa Fe. Sipas dokumentit, të cituar nga Washington Post dhe media të tjera të mëdha amerikane, Alec Baldwin përdori armën, […]

Lexo më shumë

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Publikuar më 25.10.2021
Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bër...

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante arkivolin e tij të hapur si sfond për foton provokuese, duke shkaktuar zemërim në internet. Në foto, gruaja, e cila është e veshur me një fustan të zi pa rripa […]

Lexo më shumë

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Publikuar më 25.10.2021
Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që ...

Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që u ka bërë. Të gjithë do të donin që shefat e tyre, kur vlera e biznesit të tyre ulet, të merrnin një dhuratë. Megjithatë, kjo nuk bëhet kudo. Ose më saktë, për të qenë të saktë, bëhet në pak punë. ‘Spanx’ por i përkasin përjashtimeve […]

Lexo më shumë

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

Publikuar më 25.10.2021
Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të ve...

Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të vet, dhe sfera e dokumenteve të brendshme të zbuluara të sinjalizuesit, Frances Haugen paraqet një pamje të re të asaj se si dukej ky dialog pas dyerve të mbyllura në gjigantin e mediave sociale. Një temë e zakonshme është zemërimi. Punonjësit shpesh pyesnin atë që bënin […]

Lexo më shumë

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Publikuar më 25.10.2021
Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës...

Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës jeshile të dhënë nga epidemiologu kryesor amerikan, Anthony Fauci, për të financuar një eksperiment çnjerëzor me qentë, ku mushkonjat i hanë të gjallë, pasi shkencëtarët i kanë imobilizuar së pari, duke ua future  kokën në kafaze. Lajmi po bën xhiron e mediave ndërkombëtare, […]

Lexo më shumë

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Publikuar më 24.10.2021
Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një na...

Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate, tregon përvojën e saj. Louise është në mesin e të 30-ave, ajo punon me kohë të pjesshme, është e martuar lumturisht me dy fëmijë dhe jeton në Western Sydney, jo shumë larg vendit ku u rrit në një familje fetare të lidhur […]

Lexo më shumë

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Publikuar më 24.10.2021
Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në...

Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në skenë, teksa “viktima” ishte në skenë dhe po fliste për publikun. Një politikan iranian doli në skenë dhe iu afrua guvernatorit të ri Abedin Khorram, i cili po fliste në atë kohë, dhe e goditi drejtpërdrejt në fytyrë, pa asnjë bisedë, dhe më […]

Lexo më shumë

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Publikuar më 22.10.2021
Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot...

Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot botën e filmit, ku aktori Alec Baldwin vrau një kineaste dhe plagosi rëndë regjisorin në sheshin e xhirimit të filmit të tij “Rust”. Tragjedia ndodhi pasi aktori Baldwin shkrepi me armë zjarri në xhirime të enjten. Por çfarë është saktësisht një armë për xhirime […]

Lexo më shumë