Ekskluzive/ Zyra e Josep Borrell: A ka skenarë për Shqipërinë, statusi Kosovë-Serbi i paqëndrueshëm

Vendimi për hapjen ose jo të negociatave të pranimit me Shqipërinë është në duart e shteteve anëtare të Bashkimit Europain, thekson zyra e Përfaqësuesit të Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell për gazetën “Shekulli”. Në intervistën ekskluzive, Peter Stano paraqet edhe situatën në të cilën ndodhet dialogu Kosovë-Serbi dhe emërimi i të dërguarit special të BE-së për Ballkanin Perëndimor

Erjon Dervishi

Komisioni Europain ka një qasje pozitive për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Por në bazë të procedurave dhe “Acquis Communautaire”, të Bashkimit Europian, fatin i Shqipërisë është në duart e shteteve të Bashkimit Europian. Në intervistën që Zyra Qendrore e Përfaqësuesit të Lartë të Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell, viht në dukje situatë e ndërlikuar në raportet Kosovë-Serbi dhe nevojën për të emëruar një të dërguar të posaçëm për Ballkanin Perëndimor.

Këtë mars, Këshilli i BE-së mblidhet për procesin e zgjerimit. A mendoni se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin një dritë jeshile nga vendet anëtare? Një çështje tjetër është qëndrimi i Francës. A jeni optimist se në mars do të shohim një ndryshim për qëndrimin e Francës ndaj zgjerimit? Shqipëria është në mes të një krize politike. Opozita ka braktisur Parlamentin. A besoni se kjo çështje mund të ndikojë në negociatat për Shqipërinë?

Vendimi për hapjen e negociatave të pranimit është në duart e shteteve anëtare. As EEAS dhe as Komisioni Europian nuk mund të spekulojnë se si do të vendosin vendet anëtare. Komisioni Europian ka paraqitur një propozim për të rishikuar metodologjinë e politikës së zgjerimit për t’a bërë procesin e pranimit më të besueshëm, me një kontroll të fortë politik, më dinamik dhe më të parashikueshëm. Shpresojmë që shtetet anëtare të bien dakord për hapjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut përpara Samitit të Zagrebit. Komisioni Europian qëndron fort në rekomandimet e tij për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe do të sigurojë një raport mbi përparimin e bërë nga këto dy vende në ditët e ardhshme. Në këtë fazë nuk do të spekuloja për skenarë të tjerë.

Çështja tjetër është dialogu Serbi-Kosovë. Shtetet e Bashkuara janë të përfshira në këtë çështje. Po për BE-në? Cilët janë hapat e ardhshëm?

Më lejoni të kujtoj që negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës filluan në Mars 2011 dhe BE është lehtësuesi i këtij dialogu që nga atëherë – i përfaqësuar nga Përfaqësuesi i Lartë. Pra, BE ishte e angazhuar që nga fillimi i dialogut Beograd-Prishtinë – përveç ndihmës së partnerëve në Ballkanin Perëndimor për transformimin, reformat europiane dhe duke i ndihmuar ata të ecin përpara në rrugën e tyre drejt BE. Përfaqësuesi i Lartë i tanishëm Josep Borrell, ka treguar gjatë udhëtimit të tij në janar në Kosovë dhe Serbi vendosmërinë e tij për t’u përfshirë personalisht në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Europian dhe ai duhet të ndihmohet në përpjekjet e tij nga një përfaqësues special i BE-së. Në të njëjtën kohë, ne gjithashtu mirëpresim angazhimin në mbështetje të dialogut të lehtësuar nga BE nga partnerët tanë ndërkombëtarë, siç janë SHBA. Nuk ka konkurrencë dhe ne të gjithë kemi të njëjtin qëllim – të ndihmojmë Beogradin dhe Prishtinën që të normalizojnë lidhjen e tyre dhe t’i mbështesin ata që të vazhdojnë në rrugën e tyre të pranimit. Prioriteti tani është një rifillim i plotë dhe i shpejtë i dialogut. Statusi aktual mes Kosovës dhe Serbisë nuk është i qëndrueshëm.

Kur mundet që BE të vendosë të emërojë një të dërguar special për vendet e Ballkanit Perëndimor?

Mandati i Përfaqësuesit Special të BE-së (EUSR) vendoset me një akt juridik të Këshillit (i cili është një organ vendimmarrës më i lartë i BE-së i krijuar nga të gjitha shtetet anëtare). Procedura ka filluar dhe pasi të ketë përfunduar, dhe emërimi të miratohet nga shtetet Anëtare, Përfaqësuesi Special i ri, i BE-së duhet të marrë detyrat e tij. Kjo duhet të ndodhë së shpejti. Krijimi i këtij posti pasqyron rëndësinë që BE dhe Borrell i kushtojnë personalisht rajonit për stabilizimin dhe përparimin e saj në rrugën e BE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet