Egjipt, zbulohen arkivolet e faraonëve të lashtë

Në brigjet e lumit Nil në Theban arkeologët zbuluan mbi 20 arkivole të drunjëta. Sipas Ministrisë së Antikitetit Egjiptian ishin dy shtresa me arkivole të mbivendosura sipër njëra-tjetrës madje janë konsideruar si një prej zbulimeve më të rëndësishme sa i takon kulturës egjiptiane.

Ndërsa, detaje të tjera do të jepen ditën e shtunë në një konferencë ku do të prezantohen arkivolet si zbulimi i një hapësire të lashtë me shtëpi, orendi, dhe objekte që i përkisnin dinastisë së 18-të.

Studiuesit dyshojnë se këto arkivole ju përkisnin faraonëve të lashtë si Akhenaton, Tutankhamun dhe Thutmos.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Stadiumi “Rama Ik!”

Arben Rrozhani Ditari (a)politik Mijëra shqiptarë ishin mbrëmë në stadiumin “Air Albania”. Por protesta e tyre me baner e pagëzoi…

Abissnet