×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E tmerrshme në Shangai/ Video, qytetarët rrëmbehen nga shtëpitë e tyre dhe dërgohen në kampe karantine

Pamje të pabesueshme vijnë nga Shangai, qyteti me 25 milionë banorë që tani i ngjan një fortese të pafundme, me autoritetet lokale që përdorin çdo mjet për të penguar banorët të largohen nga shtëpitë e tyre.

Videoja e fundit, e cila është vërtet tronditëse, por tregon edhe shkeljen e të drejtave elementare të njeriut, tregon burra të armatosur, të veshur me uniforma anti Covid, duke tentuar të rrëmbejnë një qytetar nga shtëpia e tij për ta transportuar në “kampet e karantinës” të krijuara nga qeveria për të frenuar përhapjen e virusit.

Burri i paraqitur në video është një nga banorët e shumtë të qytetit që refuzojnë të shkojnë në kampe. Në fakt, sipas raportimeve, autoritetet i çojnë me forcë njerëzit në kampe karantine, madje edhe me një test negativ!

Burrat me armë të rënda shkojnë në shtëpitë e qytetarëve, për t’i kapur në çdo mënyrë dhe për t’i çuar në kampe.

“Ju jeni të gjithë gangsterë. Ju e dini rezultatin e testit tim. Ju jeni bota e krimit c @@@. Ju them dilni jashtë”, u thotë ai teksa ndodhet në ballkonin e pallatit të lartë ku ndodhet shtëpia e tij.

Më pas dëgjohet diçka si një e shtënë dhe “luftëtarët e mjekëve” të armatosur dalin në ballkon me mburoja për ta imobilizuar.

“Mos u ngjit mbi mua, tërhiqe këmbën e tij”, thotë dikush nga “shkalla speciale” sipas asaj që shkruajnë në twitter. Burri reziston fuqishëm. Dikush kërkon një thikë dhe më pas ata kërkojnë emrin e tij. “E gjeta”, bërtet dikush tjetër. Disa sekonda më vonë burri bie në tokë dhe nuk lëviz.

Presidenti i Kinës Xi Jinping tha gjatë një vizite në ishullin jugor Hainan se Kina nuk duhet të lehtësojë kontrollin dhe masat parandaluese të COVID-it.

Komentet e tij erdhën pasi kryeqyteti financiar i Kinës, Shangai, regjistroi më shumë se 25,000 raste të reja të koronavirusit. Autoritetet lokale janë nën presion të madh për të frenuar shpërthimin më të madh të Covid në Kinë që kur virusi u zbulua për herë të parë në qytetin kinez Wuhan në fund të vitit 2019.

Xi tha se Kina duhet të vazhdojë politikën e saj të rreptë të “likuidimit dinamik të COVID” ndërsa përpiqet të minimizojë ndikimin e masave të COVID në ekonomi dhe shoqëri, sipas radios shtetërore.

Autoritetet në kryeqytetin financiar të Kinës, Shangai, kanë paralajmëruar se kushdo që thyen rregullat e bllokimit të vendosura në qytet për shkak të Covid-19 do të trajtohet ashpër.

Policia e Shangait prezantoi në detaje kufizimet që shqetësojnë më shumë se 25 milionë banorët e qytetit dhe u kërkoi atyre “të luftojnë epideminë me një zemër (…) dhe të punojnë së bashku për një fitore të shpejtë”. “Ata që shkelin këto masa do të trajtohen në mënyrë rigoroze në përputhje me ligjin nga organet e sigurisë publike (…) Nëse veprimet e tyre janë krim, ata do të ndiqen penalisht në përputhje me ligjin”, tha policia në një deklaratë.

Ata vrasin kafshët shtëpiake të pacientëve me Covid-19

Videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë imazhe shumë të ashpra.

Në veçanti, një video tregon një burrë i veshur me uniformë mbrojtëse për koronavirusin, duke rënë në konflikt dhe duke goditur një grua.

Dy videot e tjera tregojnë gjithashtu punëtorët të veshur me kostume mbrojtëse duke marrë kafshë, pronarët e të cilave u infektuan me koronavirus për t’i vrarë, ndërsa në video të tjera shohim skena nga qendrat e karantinës.

Ata nuk mund të plotësojnë as nevojat elementare

Shumë banorë janë mbyllur në shtëpitë e tyre prej tre javësh, pasi bllokimi siguron izolim të rreptë dhe teste masive të koronavirusit.

Megjithatë, banorët përshkruajnë një situatë të dëshpëruar, pasi nuk mund të largohen nga shtëpitë e tyre dhe as të marrin ushqime dhe nevoja elementare. Në të njëjtën kohë, qytetarët me koronavirus janë transportuar në qendrat masive të karantinës, ku kushtet konsiderohen të këqija dhe jo të shëndetshme.

Sipas autoriteteve, 23,342 njerëz në Shangai rezultuan pozitivë për koronavirusin, por vetëm 994 shfaqën simptoma. Në valën e fundit janë regjistruar më shumë se 200,000 raste, megjithëse nuk është raportuar asnjë vdekje.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë

Përgatitet amnistia fiskale, 10 për qind tatim për 2 milionë euro pasuri të padeklaruar

Përgatitet amnistia fiskale, 10 për qind tatim për 2 milionë euro pasuri të padeklaruar

Publikuar më 24.06.2022
Bëhet gati pr/ligji për aministinë fiskale për shtetasit shq...

Bëhet gati pr/ligji për aministinë fiskale për shtetasit shqiptarë që jetojnë brenda ose jashtë territorit, tatimpaguesit dhe personat fizikë. Pr/ligji pas konsultimeve të kalojë për votim në qeveri dhe në parlament. Pr/ligji parashikon se pas deklarimit vullnetar të të ardhurave do të jepet vërtetimi për amnistinë fiskale. Amnistia fiskale për individë, bizneset dhe personat fizik do të lejohet […]

Lexo më shumë

Parlamenti bullgar voton për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut

Parlamenti bullgar voton për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar ka kaluar një rezolutë për heqjen e vetos...

Parlamenti bullgar ka kaluar një rezolutë për heqjen e vetos bullgare mbi fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Shkupin, bazuar në një propozim të presidencës franceze të Këshillit të BE. Në këtë projektvendim thuhet se Bullgaria do të mbështesë çdo hap të procesit të integrimit europian të republikës së Maqedonisë së Veriut. Kjo […]

Lexo më shumë