×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

E reja nga Gjirokastra mbyll në çmendinë të ëmën për t’i marrë shtëpinë!

Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Krisanthi Kore nga Gjirokastra. Krisanthi Kore, 76 vjeçe, denoncon se si është burgosur dhe dërguar në çmendinë nga vajza e saj me ndihmën e policisë, prokurorisë dhe gjykatës Gjirokastër, vetëm për t’i marrë pronën të moshuarës.

E moshuara  tregon problemet nisë në vitin 2007 pasi i ndërroi jetë bashkëshorti, ku bashkë me të kishin një banese 60m2, me vërtetim hipotekor dhe sipas trashëgimisë i kaloi asaj dhe 2 femijëve, djalit dhe vajzës.

“Kam pasur një banesë ku e kemi bërë bashkë me bashkëshortin tim se ai ka ndërruar jetë në fund të 2007. Në krah të kësaj, unë duke punuar në Greqi 25 vjet, ndërtova një banesë 2-katëshe pa leje ndërtimi dhe bëra një vetëdeklarim në 2014 tek ALUIZNI për ta legalizuar këtë shtëpi që të merrja edhe atë të pronësisë. Në 2015 vajta prapë, kam djalin në Greqi, vajta te djali, qëndrova ca kohë, më marrin në telefon nga lagjia dhe më thonë nisu urgjent sepse vajza tënde të është futur në katin e dytë të banesës time. Vajza është martuar që në vitin ’84 dhe banon edhe sot në Greqi.

Vij këtu, marr policinë, i them ju lutem shumë hajdeni nxirreni vajzën nga shtëpia. Më thotë policia nuk e nxjerrim dot se ti nuk ke bërë hipotekën. I them jam në proces legalizimi. Më nxjerrin një pretekst që nuk të bëjmë dot legalizimin për arsye sepse ajo është shtesë e asaj që është ekzistuese. Dhe i kam bërë një letër Artan Lames ku i kam kërkuar ndihmën e tij për të më dërguar ekspertë që të verifikohej se cila ishte e vërteta.

Artan Lame dërgon një përgjigje në datën 19 Janar 2017 dhe thotë që në bazë të dokumenteve që më keni nisur si ekspertë, legalizimi duhet t’i bëhet zonjës Krisanthi Kore, sepse reparti mekanik që janë trashëgimtarët dhe fëmijët është me hyrje më  vete dhe banesa është me hyrje më vete. Dhe unë vete tek ish-drejtori Klodian Micka, ai nuk më priti fare, më ka përplasi te dera duke më ofenduar dhe më tha s’e njoh fare Artan Lamen sepse jam drejtor vetë. Unë mendoj që ai ka marrë ryshfet nga vajza time. Pas 5 ditëve që unë u ndesha me të, ngrihet dhe pranon një vetëdeklarim të vajzës time që quhet Eleni Kore, vetëdeklarim të jashtëligjshëm”, tregon Krisanthi Kore.

Pas këtij rrëfimi, “Stop” ka shkuar në Kadastrën e Gjirokastrës së bashku me denoncuesen dhe takojnë kreun e këtij institucioni, Florian Taçi.

Drejtori i Kadastrës Gjirokastër, Florian Taçi: Është bëre një objekt, ndërtim pa leje, rreth viteve që deklaron zonja, por vetëdeklarimi i parë është bërë rreth viteve 2014 në emër të Krisanthi Kores. Më pas është bërë një vetëdeklarim i dytë, gjatë kohës që nuk kam qenë unë titullar i ALUIZN-it. Ligji 9482 i “2006”  para hyrjes në fuqi të ligjit 2020, që në rastin kur kishim dy aplikime për të njëjtin objekt, palët duhet ta zgjidhnin ose me marrëveshje kundrejt  njëri-tjetrit, në emër të kujt do bëhej legalizimi ose nëpërmjet rrugës gjyqësore.

Biseda:

Krisanthi Kore: Para se të bënte vetëdeklarimin, unë kam bërë kërkesë tek Artan Lamja, kam kërkuar komision që kanë hedhur firmat, që ju e dini mirë se kush janë edhe thotë përgjigjen, ka ardhur 19.01.2017 dhe thotë që legalizimi të bëhet në emër të Krisanthi Kores, nuk kanë punë fëmijët, pesë ditë më mbrapa nga urdhri i Artan Lames,  me shkresë që unë i kam këtu, ai i ka pranuar vetëdeklarimin, me çfarë të drejte…dhe ai u pushua nga puna.

Florian Taçi: Para një viti hyri në fuqi ligji 2020 dhe në momentin që hyri  ka një përcaktim ligjor, për ti dhënë zgjidhje këtyre rasteve. Ligji 2020 përcakton dispozitën, që në rastin kur kemi dy vetëdeklarime, atëherë trajtohet po themi vetëdeklaruesi i parë.

Ligji e thotë qartë që procedura e legalizimit duhet të vijojë me emrin e deklaruait të parë, që në këtë rast  është Kristhani Kore, por kjo gjë nuk ka ndodhur.

Florian Taçi:  Ideja është ky 60m2 me shtesën, a ka një soletë të përbashkët? Po, jo?

Krisanthi Kore: Jo.

Gazetari: Jo, janë veçmas.

Florian Taçi: Po prit një sekondë, ta mbarojë dhe specialistët më thonë që lidhjet e ambienteve janë funksionale, po themi me pjesën e objektit, që ka qenë ndërtuar nga Aristidhi..

Gazetari: Nuk janë.

Florian Taçi: Të lutem, unë nuk jam, jam jurist në profesion.

Por kjo problematikë ishte sqaruar nga Artan Lame vite më parë, po Kadastra nuk veproi në mënyrë të duhur duke i dhënë mundësi vajzës së Krisanthi Kores për të hapur një proces gjyqësor dhe për të mbajtur çështjen e legalizimit pezull.

Florian Taçi: Për sa kohë kemi një proces gjyqësor, jemi të detyruar, po themi pending (pezull), të pezullojmë situatën. Dhe në momentin, të lutem, në momentin që do kemi një vendim të formës së prerë..

Gazetari: Epo kjo s’ka fund..

Florian Taçi: Nga ana e vendimit, të lutem..

Gazetari: Ajo 76 vjeç është, a do ta gëzojë? Ajo thotë me më dalë sot hipoteka, vdiqa nesër.

Florian Taçi: Atëherë, ideja është po themi, që atëherë duhet t’i qëndrojmë rrugës së marrëveshjes për ta zgjidhur, po themi me marrëveshje me vajzën e saj.

Gazetari: Nuk zgjidhet kurrë ajo, se situata ka agravuar..

Florian Taçi: Kurrë mos thuaj kurrë!

Por teksa po zhvillohej kjo bisedë, denoncuesja Krisanthi Kore nuk ndihet mirë dhe i bie të fikët. Gjithçka është filmuar dhe tregon se e moshuara nga kjo situatë është dëmtuar shumë, duke mos qenë mirë me shëndet.

Asgjë nuk mbaron këtu, pasi në këtë situatë është përfshirë dhe policia e shtetit. Krisanthi Kore denoncon se ajo ka thyer dy xhamat e shtëpisë dhe i ka shkuar policia. E moshuara tregon se policia i kishte shkuar sërish pas disa ditësh dhe e kishin arrestuar.

“Më arrestuan, më morën zvarrë dhe unë humba ndjenjat”, tregon e moshuara, e cila është arrestuar në mënyrë të paligjshme pasi ligji nuk lejon që të arrestohen personat mbi 70 vjeç. Klan Tv.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë