×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Dukej si shitës fshesash’, Holanda kujton pas 31 vitesh Artur Lekbellon dhe njerëzit me rrecka në Tiranë

Feyenoord ka luajtur edhe më parë në Shqipëri. Në vitin 1991 zbriste në fushë kundër Partizanit në Kupën e Kupave. Dueli luhej në “Qemal Stafa”, tani “Arena Kombëtare” moderne që pret finalen e parë të Conference League. Në fushë në atë ndeshje ishte edhe Artur Lekbello, i cili dje ka takuar holandezët në kryeqytet, ndërkohë që “Trouw.nl” ka publikuar edhe një speciale, pjesë të së cilës janë botuar edhe nga “Panorama Sport”.

“Në atë kohë, lojtarët e Fejnordit ishin të tronditur nga varfëria në Shqipëri. Portieri Artur Lekbello ruan veçanërisht kujtimet e ngrohta të takimeve me Fejnordin. Artur Lekbello, kulti i dikurshëm, pret vizitorin nga Holanda në një restorant luksoz peshku që mban emrin e tij të parë, në kryeqytetin e Shqipërisë.

Artur Lekbello, 31 vite më parë dhe gjatë takimit të djeshëm me holandezët

Ish-portieri 64-vjeçar i Partizanit ka mbresa të pashlyeshme kundër Fejnordit nga ajo mbrëmje tetori e vitit 1991. Në atë duel europian, Lekbello zhvilloi ndeshjen e jetës. Vetëm falë tij skuadra e Roterdamit u kualifikua me vetëm një gol në dy ndeshje. Në Roterdam ai, portieri me pamjen e një shitësi fshesash me korrent, duhej të kapitullonte pas një gjuajtjeje nga distanca nga Peter Bosh.

Disa minuta më vonë, turma e tregoi atë me entuziazëm të madh dhe portieri i Fejnordit, Ed de Goij, i ngriti krahun në ajër në mënyrë kolegjiale. Kur përballemi me Lekbellon me atë moment përmes një fotoje, nikoqiri ynë përpiqet të zbulojë herë pas here sponsorin e fanellës së Partizanit.

‘Çfarë thua?’ Ai përpiqet të imitojë tingujt që çojnë te ‘Bakker Klootwijk’. Ka qenë një pastiçier vendas që sponsorizoi 5000 dollarë përmes fanellës së kuqe të Partizanit. Ato para nevojiteshin për të paguar qëndrimin e delegacionit shqiptar në hotelin ‘Atlanta’ në Kulsingel në Roterdam.

Fejnordi rikthehet në Tiranë për finalen e Ligës së Konferencës kundër Romës, por rrethanat do të jenë krejtësisht të ndryshme nga viti 1991. Tani është një vend në ndërtim, që kërkon t’i bashkohet Bashkimit Europian, tridhjetë vjet më parë ishte krejtësisht ndryshe. Dekadat nën diktaturën staliniste dhe më vonë maoiste të Enver Hoxhës e kishin lënë vendin në një gjendje të shkretë dhe pa para.

‘Koreja e Veriut e Europës’ po vuante nga uria. Popullsisë i mungonin edhe komoditetet më elementare. Kur lojtarët e Fejnordit zbarkuan atje pak para ndeshjes së parë të Kupës së Kupave, ata nuk e dinin se çfarë po përjetonin. Imazhet e varfërisë janë ende të djegura në retinën e disave.

Ed de Goij kujton: ‘Ne ishim të mahnitur. Autobusi që na çoi nga aeroporti në hotelin tonë kishte vrima në dysheme. Kur u shpërndamë në disa bare në hotel, njerëzit pothuajse u shkelën. Fëmijë të vegjël, të veshur rreckosur, duke lypur për ushqim. E gjithë kjo bëri një përshtypje të thellë’. Në atë mjedis degradues, ishte e vështirë për njerëzit e Roterdamit të fokusoheshin në një lojë futbolli.

Lojtarët e Feynoord të ndjekur nga fëmijët shqiptarë, në tetor 1991, në Tiranë 

Ndeshja e vështirë ngritëse përfundoi me rezultatin 0-0, edhe sepse Fejnordi refuzoi të bënte vërtet përpjekje kundër një kundërshtari që tashmë ishte i lumtur që kishte mjaft këpucë futbolli. ‘Këto ishin vite të mjerueshme’, thotë Lekbello, i cili vijon: ‘Të gjithë ishin të shqetësuar vetëm për një gjë: mbijetesën, ndërtimin e ekzistencës së diçkaje. Futbolli ishte sigurisht një mendim i mëvonshëm, ne mund të përpiqeshim vetëm t’i jepnim popullatës diçka krenarie dhe kënaqësie. Ai 0-0 kundër Fejnordit të madh u festua si një fitore e madhe”.

Dy javë më vonë ishte ndeshja e kthimit. Shqetësimi për atë që kishin gjetur në vendin ballkanik nuk ishte shuar ende mes lojtarëve të Fejnordit. Mbledhja e fondeve u mbajt në mënyrë spontane për të mbështetur vizitorët. Vetë Lekbellos iu dha një veshje portieri, e kompletuar me një sërë dorezash, në dyqanin sportiv të ish-portierit të Fejnordit, Edi Pieters Grafland, një ditë para ndeshjes.

Në atë moment, skuadra e Partizanit tashmë ishte rralluar mjaft, pasi disa lojtarë kishin ikur pas zbarkimit në Dyseldorf, të impresionuar nga prosperiteti që nuk e kishin njohur kurrë. “Kanë qenë kryesisht lojtarë të rinj, nuk i kam fajësuar, – tha Lekbello, i cili vetë nuk shfaqi asnjë sjellje arratisjeje. – Isha pak më i madh, po kisha grua dhe fëmijë në Tiranë, nuk do t’i kisha braktisur kurrë.

E nisëm ndeshjen me një zëvendësues, në fund ishte mirë që topi fluturoi pak para përfundimit të lojës, sepse nuk do të kishim zgjatur kurrë. Ishte një mrekulli që ne ishim ende në këmbë në fazën finale”. Në anën tjetër të fushës, Ed de Goij shikonte me një përzierje befasie dhe admirimi veprimet e kolegut të tij. “Saktësisht e mbajti të pastër portën e tij, ndoshta nuk e dinte as vetë. Ai kishte një stil portier jo të zakonshëm, por funksionoi. Ai i vuri të gjitha gjymtyrët e tij në përleshje”, kujton de Goiji.

Mes pjatave të shijshme të peshkut, Lekbello tregon në telefonin e tij fragmente nga ndeshja, të cilat i dhanë atij një ovacion të madh. “Kur rishikoj karrierën time, kjo ndeshje shfaqet gjithmonë. Dikur mbajta portën e pastër në ‘Camp Nou’ kundër Barcelonës, por ndryshimi ishte në reagimet e publikut të Roterdamit.

Një lojtar kundërshtar nuk pranohet kurrë kaq ngrohtë. Unë u jam përjetësisht mirënjohës atyre për këtë”. Dëshira e tij e madhe është të jetë si vizitor në një ndeshje në stadiumin “De Kuip”. “Sigurisht që jam për Fejnordin në finalen e Tiranës. Dhe nëse më kërkohet, do të bëj foto me çdo fans”, u shpreh ish-portieri i Partizanit, Artur Lekbello.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë