×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Duhet të bësh lëpirësin ose spiunin që të mbash një vend pune’/ Vëllezërit shqiptarë korrin sukses në ‘America’s Got Talent’: Punuam 13 vite në cirk pa lekë, askush s’na vlerësoi

Arnold Balla 26 vjeç dhe Artan Balla 20 vjeç janë vëllezërit shqiptarë që kanë mahnitur një Amerikë të tërë. Ata u bënë të njohur pasi morën pjesë në spektaklin e talenteve “America’s Got Talent” ku e lanë jurinë të habitur me aftësitë e tyre akrobatike. Në një intervistë ekskluzive për JOQ Albania, vëllezërit kanë rrëfyer se kanë dhënë shfaqje mbi 13 vite në cirk pa pagesë dhe më pas falë punës së palodhur dhe përkushtimit kapën majat.

Vëllezërit e talentuar kanë patur vetëm mbështetjen e familjes për të prekur ëndrrën e tyre, teksa theksojnë se në Shqipëri nuk ka meritokraci. Ata shprehen se zgjodhën rrugën e gjatë e të vështirë duke ia dalë mbanë vetë pa qenë nevoja t’i lëpiheshin dikujt, siç ndodh rëndom në Shqipëri.

RRËFIMI I PLOTË:

“E kemi nisur cirkun në moshë shumë të vogël dhe na eshte dashur shume pune per te arritur ketu ku jemi. Fillimet tona kane qene shume te veshtira sepse nuk kishim mbeshtetje tjeter vec familjes, po ashu edhe meritokracia qe ne shqiperi eshte shume e theksuar. Asnje nuk besonte tek ne , shkonim ne palester te paret dhe dilnim te fundit me mbi 4-5 ore stervitje ne dite, derisa pas disa viteve u beme me te miret ne cirkun e Shqiperise. Kemi punuar dhe kemi dhene shfqaje ne cirk mbi 13 vite pa asnje lloj pagese, por pasioni nuk na linte qe te dorëzoheshim. Hapem kompanine tone Balla Brothers. Me shfaqjet tona kemi levizur ne cdo cep te Shqiperise , pastaj emri ynë u degjua edhe ne Europe.

Hapen klasat tona te akrobacise ne Itali , po ashu edhe shfaqje neper Europe, dhe ne vitin 2019 morem ftese nga Agt per te qene te pranishem ne show. Ra pandemia dhe u detyruam ta linim per nje moment tjeter derisa kete vit u be e mundur.

Arritja jone me e madhe dhe krenohemi me kete sepse ja kemi nisur nga zero pa mbeshtetjen e asnjerit pervec familjes , pas shume sakrificave veshtiresive me ne fund na u shperblye ne menyren me te mire , qe emri jone Balla Brothers te degjohet ne shown me te madh ne bote , ku edhe ketu morem pjese ne audicion me personalitet dhe koken lart duke e kaluar me sukses fazen e pare. 

Pershendesim cdo shqiptar dhe i japim kete mesazh qe kurre mos hiqni dore nga enderrat tuaja sado e veshtire te jete rruga sepse mbas veshtiresise vjen gjithmone lehtesimi. Na shikoni neve, dhe ne ishim si ju, pa asnje mbeshtetje, asnje nuk besonte tek ne, ne nje shtet ku e drejta te mohohet, duhet te besh lepiresin ose spiunin qe te mbash nje vend pune, por jo ne zgjodhem rrugen tone te gjate te veshtire por tw drejten, dhe Zoti na e shperbleu ne menyren me te mire”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Publikuar më 16.08.2022
Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqt...

Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqtaren Zamira Vyshka. Me kërkesë të SPAK Gjykata e Posaçme ka vendosur më 22 korrik masën arrest shtëpie për gjyqtaren e Elbasanit. Të njëjtën masë vendosi dhe për Arben Tiranën, ndërsa për arrest me burg vendosi për Ilir Pashajn, Taulant Ramollari, e Xhuljo Musai. Ky vendim u la […]

Lexo më shumë