×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Drafti/ BE nuk jep datë për konferencën me Shqipërinë, të forcohet dialogu politik, nuk janë plotësuar 5 nga 6 kushtet për negociatat

Këshilli i BE ka dalë me një draft mbi ecurinë e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negociatave. Shqipëria është vlersuar për ecurinë e reformave por në konkluzionet e Këshillit nuk ka ende një date se kur do të mbahet konferenca ndërqeveritare me dy vendet.

Këshilli shpreh angazhimin për të mbështetur Shqipërinë në realizimin e reformave dhe plotësimin e kushteve për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare, por thekson se është me rëndësi thelbësore funksionimi i Gjykatës Kushtetuese.

Nevoja për dialog politik konsiderohet gjithashtu një faktor i rëndësishëm.

“Këshilli nënvizon se dialogu politik në vend ka nevojë të forcohet më tej, veçanërisht në reformën zgjedhore dhe zbatimin e saj. Transparenca e financimit të partive politike gjithashtu duhet të sigurohet”, thuhet në draft.

Vlerësime ka dhe për punën për Reformën në Drejtësi.

“Këshilli mirëpret përparimin e mirë të Shqipërisë në fushën e sundimit të ligjit, përfshirë këtu zbatimin e reformës gjithëpërfshirëse të drejtësisë, e cila ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme, dhe në forcimin e luftës kundër korrupsionit dhe luftën kundër krimit të organizuar, ku u finalizua krijimi i strukturave të specializuara kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”.

Draft-konkluzionet: 

Këshilli mirëpret vendosmërinë e Shqipërisë për të çuar përpara axhendën e reformave të BE, që i hapi rrugën vendimit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE në Mars 2020. Këshilli aktualisht po shqyrton kornizën negociuese për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë. Shqipëria bëri një përparim thelbësor dhe është afër përmbushjes së të gjitha kushteve që duhet të plotësohen përpara konferencës së parë ndërqeveritare. Duhet arritur më shumë progres në përparësitë e përcaktuara nga Këshilli në paragrafin 10 të konkluzioneve të tij të 25 Marsit 2020. Këshilli i bën thirrje Komisionit Europian të monitorojë nga afër përmbushjen e reformave të kërkuara të mbetura dhe të informojë Këshillin sapo kushtet për konferencën e parë ndërqeveritare të jenë përmbushur.

  1. Këshilli mirëpret që ndryshimet në Kodin Zgjedhor u miratuan nga Parlamenti më 23 korrik 2020, në përputhje me marrëveshjen e 5 qershorit 2020 dhe në linjë me rekomandimet e OSBE / ODIHR. Këshilli nënvizon se dialogu politik në vend duhet të forcohet më tej, veçanërisht mbi reformën zgjedhore dhe zbatimin e saj. Duhet të sigurohet gjithashtu financimi transparent i partive politike
  2. Këshilli mirëpret përparimin e mirë të Shqipërisë në fushën e sundimit të ligjit, përfshirë zbatimin e reformës gjithëpërfshirëse në drejtësi, e cila ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme dhe duke forcuar luftën kundër korrupsionit dhe luftën kundër krimit të organizuar, ku vendosja e anti-korrupsionit dhe strukturat e specializuara për krimin e organizuar u finalizuan. Është e rëndësishme që të kryhen rekrutimet e mëtejshme për Byronë Kombëtare të Hetimeve, në mënyrë që ajo të jetë plotësisht funksionale. Përpjekjet drejt krijimit të një gjurme provash të konsoliduara duhet të vazhdojnë, përfshirë vendimet përfundimtare dhe hetimet pro-aktive për korrupsionin e nivelit të lartë dhe krimin e organizuar dhe përmes zbatimit të planit të veprimit për të adresuar rekomandimet e Task-Forcës së Veprimit Financiar, siç duhet tê vazhdojë bashkëpunimi i mirë me autoritetet përkatëse të Shteteve Anëtare. Këshilli mirëpret faktin, që Vetingu ka përparuar në mënyrë të qëndrueshme dhe ka dhënë rezultate të prekshme dhe inkurajon autoritetet shqiptare të vazhdojnë përpjekjet për të reformuar sistemin gjyqësor. Me një dhomë të plotësuar dhe dy të mbetura pa plotësuar, Gjykata e Lartë ka rifilluar funksionimin, megjithëse duhen përpjekje të mëtejshme, në mënyrë që ajo të përmbushë plotësisht rolin e saj. Këshilli mirëpret progresin lidhur me funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, megjithëse nevojiten përpjekje të mëtejshme për të vazhduar me emërimet e tjera. Në lidhje me të drejtat themelore, Këshilli shënon pozitivisht përpjekjet e vazhdueshme për të zbatuar një reformë gjithëpërfshirëse të sektorit të pronës dhe për të konsoliduar të drejtat e pronës dhe u bën thirrje autoriteteve të vazhdojnë përpjekje të tilla, duke përfshirë përparimin e shpejtë të procesit të regjistrimit dhe kompensimit. Këshilli gjithashtu inkurajon Shqipërinë që të miratojë dhe zbatojë me shpejtësi legjislacionin e mbetur në lidhje me Ligjin-kornizë 2017 për mbrojtjen e pakicave kombëtare dhe mirëpret miratimin e ligjit për regjistrimin e popullsisë. Për më tepër, Këshilli i bën thirrje Shqipërisë të bëjë përparim urgjent mbi lirinë e shprehjes dhe sigurinë e gazetarëve. Këshilli përsërit rëndësinë që ndryshimet në ligjin e medias të jenë në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias. Këshilli gjithashtu mirëpret progresin e prekshëm të arritur në reformën e administratës publike dhe inkurajon Shqipërinë të vazhdojë me vendosmëri përpjekjet në këtë fushë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Basha, Ramës: 8 vjet mashtrime! Fajin nuk e ka BE-ja, e ka Tirja i qeverisë që i vjedh shqiptarët

Basha, Ramës: 8 vjet mashtrime! Fajin nuk e ka BE-ja, e ka Tirja i qeverisë që i vjedh shqiptarët

Publikuar më 18.01.2021
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i është përgji...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i është përgjigjur kryeministrit Rama pas sulmeve të këtij të fundit ndaj opozitës, duke shkruar se për 8 vjet mashtrime, vjedhje, varfëri, fajin nuk e ka BE-ja, por Tirja i qeverisë që vjedh shqiptarët. Shqipëria ka numrin më të lartë të bizneseve të mbyllura në rajon, ka numrin më […]

Lexo më shumë

A e ka bërë kryeministri vërtet vaksinën antiCovid apo mori ujë biologjik? Rama: Do ua vërtetoj kur të marr dozën e dytë

A e ka bërë kryeministri vërtet vaksinën antiCovid apo mori ujë biologjik? Rama: Do ua vërtetoj kur të marr dozën e dytë

Publikuar më 18.01.2021
Kryeministri Edi Rama iu përgjigj nga foltorja e Kuvendit zë...

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj nga foltorja e Kuvendit zërave, që ngritën dyshime se ai nuk u injektua me vaksinën anti-Covid, por mori ujë biologjik. Rama premtoi se kur të shkojë për të marrë dozën e dytë të vaksinës, do të bëjë publike edhe antitrupat që ka krijuar nga doza e parë. Më tej, kryeministri […]

Lexo më shumë

Vaksina ndaj COVID-19/ Ramës nuk i mjaftoi letra e Francës vijon me kritikat: BE nuk pa përtej kufijve të vetëvetes

Vaksina ndaj COVID-19/ Ramës nuk i mjaftoi letra e Francës vijon me kritikat: BE nuk pa përtej kufijve të vetëvetes

Publikuar më 18.01.2021
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vijuar me kritikat pë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vijuar me kritikat për BE duke folur në Kuvend ditën kur miratohet marrëveshja në Kuvend e qeverisë shqiptarë me Pfizer. Rama thotë se BE e la fatin e vaksinimit të njerëzve në Ballkanin Perëndimor tek marrëveshjet bilaterale. Madje ai kujton se në vendet e rajonit që nuk janë pjesë […]

Lexo më shumë

Marrëveshja me Pfizer/ Hajdari: Jemi lodhur me këto histori, s’kemi pse sillemi sikur ka ndonjë sekret të madh

Marrëveshja me Pfizer/ Hajdari: Jemi lodhur me këto histori, s’kemi pse sillemi sikur ka ndonjë sekret të madh

Publikuar më 18.01.2021
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka kërkuar...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka kërkuar kohë dhe transparencë për aktet normative të marrëveshjes së qeverisë shqiptare me Pfizer për vaksinat ndaj COVID-19. Hajdari ka thënë se aktet normative s’kanë pse të kalojnë sot, kur Kuvendi mund të mblidhet në seancë tjetër për të informuar dhe qytetarët. Ajo ka theksuar se shqiptarët janë […]

Lexo më shumë

Largimet nga LSI/ Meta flet për herë të parë: Mos promovoni figura të konsumuara, edhe LSI ka pasur probleme!

Largimet nga LSI/ Meta flet për herë të parë: Mos promovoni figura të konsumuara, edhe LSI ka pasur probleme!

Publikuar më 18.01.2021
Presidenti Ilir Meta ka komentuar për herë të parë publikish...

Presidenti Ilir Meta ka komentuar për herë të parë publikisht largimet e disa figurave nga Lëvizja Socialiste për Integrim, si Nasip Naço, apo Gledion Rehovica. Nga Vlora, Kreu i Shtetit iu drejtua të gjitha forcave politike, duke iu kërkuar të promovojnë figura të reja, që nuk i fshihen kamerave e debateve, si dhe që janë […]

Lexo më shumë

“S’e sulmova Francën, ambasada gaboi”, Rama vazhdon debatin për vaksinën

“S’e sulmova Francën, ambasada gaboi”, Rama vazhdon debatin për vaksinën

Publikuar më 17.01.2021
Kryeministri Edi Rama, i është përgjigjur ambasadës franceze...

Kryeministri Edi Rama, i është përgjigjur ambasadës franceze në lidhje me sigurimin e vaksinës anti-Covid. Ka qenë përgjigja kthyer një komentuesi në rrjetin social ‘Facebook’, ku Rama shkruan se nuk e ka sulmuar ambasadën dhe thotë se kjo e fundit gaboi me letrën e dërguar. Sakaq, thekson se nuk i heq asnjë presje asaj që […]

Lexo më shumë

Reagimi i fortë i ish-deputetit socialsit: Mos na hapni barkun, PS dhe FRESH sot kontrollohen nga pasardhësit e Bllokut

Reagimi i fortë i ish-deputetit socialsit: Mos na hapni barkun, PS dhe FRESH sot kontrollohen nga pasardhësit e Bllokut

Publikuar më 16.01.2021
Ish-deputeti i PS, Taulant Dedja shkruan në një postim në Fa...

Ish-deputeti i PS, Taulant Dedja shkruan në një postim në Facebook se, FRESSH është një kujtim i bukur i të kaluarës. Ai shkruan më tej se, sot fantazma e PSSH, Rilindja Mavi kontrollohet nga pasardhësit e Bllokut famëkeq dhe bijtë e marksistëve dogmatikë të PSSH. Ish-themeluesi i FRESSH shprehet se Partia Socialiste e sotme nuk […]

Lexo më shumë

Meta: Rama gjithmonë fajëson të tjerët, shqiptarët gjatë pandemisë nuk u ndihmuan nga qeveria

Meta: Rama gjithmonë fajëson të tjerët, shqiptarët gjatë pandemisë nuk u ndihmuan nga qeveria

Publikuar më 16.01.2021
Presidenti Ilir Meta komentoi deklaratat e kryeministrit Edi...

Presidenti Ilir Meta komentoi deklaratat e kryeministrit Edi Rama kundër Bashkimit Evropian, që nuk ndihmuan vendet e Ballkanit Perëndimor me vaksinat anti-Covid. I ftuar në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në Neës24, Kreu i Shtetit u shpreh se BE ka bërë përpjekje për vendin tonë, ashtu si dhe për vendet e tjera të […]

Lexo më shumë