×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama!

Elona Caslli

Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Kockat do të fillojnë të bëjnë zhurmë si paralajmërim i kohës me shi dhe pasi shiu të ketë rënë do të thuash fjalinë që thuhet shpesh: “ Kockat e mia u liruan”. Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Ndonjëherë do të të duket vetja krejt i vetmuar, teksa do të shohësh ritmin e shpejtë të jetës!

Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Me siguri nuk do të presësh në radhë për të marrë ilaçet. Nuk do ta presësh me ankth datën e marrjes së pensionit dhe nuk do të shohësh se mundi i një jete shpërblehet me aspak dinjitet në atë datë! Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Me siguri nuk do ta kesh mëdyshjen në shtëpinë tënde për t’u ngrohur ose jo! Fatura e energjisë elektrike nuk do të jetë fantazma e urryer së cilës nuk guxon t’ia hedhësh sytë.

Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Me siguri nuk do ta kesh ankthin se yt bir nuk e paguan dot këstin e kredisë së shtëpisë dhe nuk do të të duket vetja krejt i vogël dhe i padobishëm kur nuk mund t’i gjendesh pranë. Do të plakesh edhe ti një ditë, Rama! Festat e fundvitit do të vijnë edhe për ty! Me siguri nuk do të dëgjosh një Kryeministër që do t’i poshtërojë vitet e tua dhe mundin tënd me një shpërblim qesharak dhe këtë ta quajë arritje. Do të plakesh edhe ti, Rama dhe do të kuptosh se mosha nuk është turp!

Post Scriptum– Do të plakesh Rama, por deri atëherë mos i mëshiro të moshuarit me shpërblimin poshtërues në fund të vitit.

Shtojcë nga Gjergji Angoni

Do plakesh dhe ti një ditë Rama, por nuk do ta ndjesh Pleqërine. Sepse sa qe i ri ke vjedhur shumë. Do plakesh një dite dhe ti, o Rama, por kurrë s’ke për të mbajtur as radhë për ilaçet dhe s’ke për të pritur që të tjerët të të mëshirojnë. Sepse ke vjedhur shumë në të ri.

Do plakesh dhe ti një ditë, o Rama dhe nuk do të shkelesh dot në Teatrin Kombëtar, sepse pasardhësit e atyre qe i viktimizove dhe i torturove për muaj e muaj të tëra, do të të zënë me shkelma dhe do të të pështyjnë. Do të plakesh dhe ti një ditë, o Rama dhe Astirasit do të shtyjnë dhe do të rrëzojnë si për të mos u ngritur kurrë.  Do plakesh dhe do të vdesësh si të gjitha qeniet e tjera, por ndryshe na të tjerët ty do të rezervojnë një llozhë të veçantë të Ferrit, atje ku gjarpërinjtë do të të hanë copa copa… Do të plakesh dhe ti një ditë, por s’do ta varë kurrkush për ç’farë plaku i shëmtuar je bërë… Nuk do të kesh më shokë!!??

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota po shndërrohet në një shtet të vetëm

Bota po shndërrohet në një shtet të vetëm

Publikuar më 10.07.2020
Iliada Mata Bota po shndërrohet në një shtet të vetëm në saj...

Iliada Mata Bota po shndërrohet në një shtet të vetëm në sajë të globalaizmit. Po ç’është globalizmi? Një ndërveprim dhe bashkëpunim ndërmjet shteteve të të gjithë globit në aspektin ekonomik, politik tregtar, kulturor, fetar etj. Këtë mundësi e ka çdo individ. Globalizmi ka bërë të mundur një zhvillim kolosal në të gjithë botën. Tanimë blerja […]

Lexo më shumë

Ndarja nga jeta e Ennio Morricones, letra prekëse e tij: Asaj lamtumirën më të dhimbshme!

Ndarja nga jeta e Ennio Morricones, letra prekëse e tij: Asaj lamtumirën më të dhimbshme!

Publikuar më 06.07.2020
Ditën e sotme ndërroi jetë një nga maestrot më të mëdhenj të...

Ditën e sotme ndërroi jetë një nga maestrot më të mëdhenj të kompozimit dhe të muzikës që ka njohur shekulli që lamë pas, kompozitori italian me famë botërore, Ennio Morricone. Pas ndarjes së tij nga jeta,familjarët e tij publikuan letrën e lamtumirës të shkruar nga vetë ai përpara vdekjes. Letra e tij e fundit e […]

Lexo më shumë

Publikohet harta/ Si ishte Arbëria në kohën e Skënderbeut

Publikohet harta/ Si ishte Arbëria në kohën e Skënderbeut

Publikuar më 02.07.2020
Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar së fundmi një hartë që ...

Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar së fundmi një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452, kohë kur në trojet shqiptare qeveriste Skënderbeu. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Shkreli komenton se harta është ne kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me […]

Lexo më shumë

“TI KE MOTRA, NUK JE VETËM!”, shoqes që e përdhunuan

“TI KE MOTRA, NUK JE VETËM!”, shoqes që e përdhunuan

Publikuar më 03.06.2020
Nga: Vasilika Laçi Ti nuk je fajtore! Përdhunimi nuk është f...

Nga: Vasilika Laçi Ti nuk je fajtore! Përdhunimi nuk është faji yt! Nuk ka rëndësi se ç’kishe veshur, sa ishte ora, ku ndodheshe, nëse ishe në gjendje të kthjellët apo jo. Ti nuk je fajtore! Fajtor është përdhunuesi! Fajtor është shteti, i cili është i paaftë që të mbrojë dhe garantojë jetën e sigurinë tonë. […]

Lexo më shumë

Ruani dinjitetin o burra, mos u koritni tani në pleqëri!

Ruani dinjitetin o burra, mos u koritni tani në pleqëri!

Publikuar më 18.05.2020
Letër e hapur e studiuesit të Shkencave të Administrimit, Ro...

Letër e hapur e studiuesit të Shkencave të Administrimit, Roland Bejko, drejtuar artistit Viktor Zhusti Përshëndetje Viktor, uroj të jesh mirë. Të jesh pro a kundër prishjes së teatrit është e drejta jote sigurisht. Po një gjë nuk kuptova unë, si ka mundësi që ti të firmosësh symbyllurazi një peticion të bërë kushedi në ç’zyrë […]

Lexo më shumë

Marsi, ditët na i mbarsi (letër nga ngujimi)

Marsi, ditët na i mbarsi (letër nga ngujimi)

Publikuar më 14.03.2020
Flutura Açka Letër nga ngujimi një mikes së panjohur E dashu...

Flutura Açka Letër nga ngujimi një mikes së panjohur E dashur mike, Prej ditësh ti, sikurse unë dhe të gjithë ne, je e ngujuar në shtëpi bashkë me të tutë. Po, drejt e thashë, je e ngujuar, jo e karantinuar. Kjo e fundit nuk është fjalë jona, por një term modernësh politikë, nga fjalori i […]

Lexo më shumë

Kosova mbarë vrapon drejt Shqipërisë!

Kosova mbarë vrapon drejt Shqipërisë!

Publikuar më 29.11.2019
Dashamir Uruçi Mbrëmë shumë vonë jam kthyer nga Prishtina në...

Dashamir Uruçi Mbrëmë shumë vonë jam kthyer nga Prishtina në Tiranë. Takova gjithandej shumë njerëz e të gjithë një shqetësim kishin: gjendjen në Shqipëri pas tërmetit të rëndë të 26 Nëntorit. Të gjithë flisnin të shqetësuar e të gjithë ishin të gatshëm të ndihmonin me të gjitha mënyrat. Pranë hotelit ‘Grand’ takova qytetarë nga shumë […]

Lexo më shumë

Durrësi, një tragjedi e paralajmëruar!

Durrësi, një tragjedi e paralajmëruar!

Publikuar më 27.11.2019
Mentor Kikia Sot, të gjitha zemrat tona janë me ata që kanë ...

Mentor Kikia Sot, të gjitha zemrat tona janë me ata që kanë humbur të afërmit nga shembja e shtëpive në Durrës dhe zona të tjera. Sot, lutjet tona janë për ata që janë ende nën rrënoja, që të dalin gjallë prej tyre. Sot, krenaria jonë është për ata njerëz, pa dallim, ushtarakë e civilë, që, […]

Lexo më shumë