×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Pirro Naçi

Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy popujve janë busulla jonë drejt shkëlqimit të mardhënieve mes dy vendeve.’’

Të paktën këto 30-të vitete fundit është heta e parë që diplomacia shqiptare vendos një përqasje reale dhe një tezë të munguar në politikën e diplomacisë midis dy vendeve. Kjo për një diplomat nuk ka vend për keqinterpretim. Më tepër se një ‘’tezë’’ është historia e dy popujve ndër shekuj që nuk mund ta harohet por edhe ta shtrëmbërojmë dhe aq më tepër ta ngushtojmë vetëm në diapazonin e 100-të viteve të fundit. Kryeministri shqiptar u shpreh se mardhëniet midis popujve do të jenë busull dhe shëmbëtirë e këtyre mardhënieve.

Ai nuk flet për mardhënie të shkëlqyera shtetërore dhe qeveritare. Ai flet qartë. Siç fliste qartë dhe pastërt edhe njëqindë e ca vite më parë Ismail Qemali për kombin apo për popullin grek. Por jo vetëm Ismail Qemali. Historia është shumë më e vjetër se kaq. Në qoftë se sot në greqi flitet dhe rruhet gjuha arvanite ajo i ka rrënjët në thellësinë e kësaj historie dhe në harmoninë e njerëzve për të mbijetuar. Dhe me që flasim për histori dhe ‘’epidemiologë’’ le të përmendim edhe një fakt. Në shekullin e 14-të kur në greqinë e sotme kishte rrënë pandemia e murtajës shumë fshatra u shuan dhe u “zhdukën’’ nga faqia e dheut. Ishte Perandoria e Shenjtë e Romës( Constantinople) që i bëri thyrje popujve që ishin gjiton për ti populluar dhe begatuar…Histori të tilla ka plot dhe në shekujt e më vonshëm jo vetëm me epidepi por edhe në luftra, gëzime, hidhërime të përbashkëta.

Histori që i ka bashkuar dhe ka mbijetuar tek të dy popujt. Nga këto histori diplomatët duhet të marin mësime dhe jo të ironizojnë peridhën që i kanë shërbyer. Nuk mjafton të ironizosh atë peridhë dhe nga ana tjetër të gjykosh me parametra dhe kornizën e asaj periudhe! Çdo kush nga ne të rriturit kujtojmë ‘’karamelen’’ që përtipnim dhe propagandën se pas fjalëve të mira të të huajve është fshehur ‘’helmi’’ …etj,etj. Apo të gjykosh me mëndësinë e viteve 70-të. Në atë peridhë ekzistonte një shprehje, kush ishte sudent nga jugu, nga Saranda ,qoftë edhe nga Tatëzati ishte ‘’greku mutit’’… Çdo veprim për përmirësimim e mardhënieve me Greqinë nuk mund të ngijmë alibira apo të sajomë gogolëra, apo të gjykojmë me ‘’nuhatje’’ siç shkruante një gazetar i mirënjëhur.

Një risi e re e gazetarisë- nuhataja! Sa për interpretimet ‘’rivendikimet e detit’’ , ‘’autonominë e Protokollit të Korfuzit’’ apo ‘’grabitja e ujrave të Vjosës’’ apo ‘’abstenimet e 2019-tës’’ tregojnë qartë se titulli i ‘’Diplomat’’ i përket një periudhe të kaluar, asaj të rajait.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Samiti Botëror mbi Shëndetin dhe pasojat e pandemisë mbi qytetarët shqiptarë

Samiti Botëror mbi Shëndetin dhe pasojat e pandemisë mbi qytetarët shqiptarë

Publikuar më 28.10.2020
Riva Goga Diskutimet në nivel të lartë, të kryetarëve të sht...

Riva Goga Diskutimet në nivel të lartë, të kryetarëve të shteteve dhe qeverive mbi kërkimet shkencore në fushën e mjekësisë dhe politikat ndaj kujdesit shëndetësor në nivel botëror janë mbajtur për herë të parë në Berlin, në vitin 2009, me përfaqësues nga 60 vende. Ato e morën formatin në Samitin e Parë Botëror mbi Shëndetin […]

Lexo më shumë

Një çam në penën e një greku

Një çam në penën e një greku

Publikuar më 26.10.2020
Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino,...

Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino, siç nënshkruante skicat, ishte një figurë e veçantë e periudhës midis dy luftrave botërore. Artisti me origjinë nga Preveza  lindi në ishullin Chios të Greqisë më 1890,  me rrënjë nga Sajadha  ku ishin edhe sarajet e gjyshit, në Lopës. Me skicën e thjeshtë […]

Lexo më shumë

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Publikuar më 25.10.2020
Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politik...

Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politikën që duhet të jetë përballë politikës dhe ky problem ka të bëj më faktin se shumica e konsiderojnë mundësi punësimi e privilegje personale dhe harrojnë se politika mbi është gjitha është arti i qeverisje dhe mekanizmi më i mirë për të garantuar […]

Lexo më shumë

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

Publikuar më 24.10.2020
Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “p...

Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “primaret” e SHQUP-it dhe ata socialistë që do të zhgënjehen nesër nga ato të Rilindjes, po legjitimojnë një proces fals, sepse ato nuk kanë asgjë të përbashkët me zgjedhjen e kandidatëve sipas votave të anëtarësisë së partisë. “Zgjidhja’ i sanksionoi primaret brenda partisë në statut, tre […]

Lexo më shumë

Plehrat e Shqipërisë

Plehrat e Shqipërisë

Publikuar më 23.10.2020
Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së b...

Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së bashku, ndërtimin e inceneratorit të Kasharit, që ishte projektuar për të djegur miliona tonë plehra të Italisë të sjella nga ‘Ecomafia’, besuam se e fituam betejën me helmuesit e ajrit, tokës, jetëve dhe të ardhmes së vendit. Gabuam. Elita e vjetër politike nuk hoqi […]

Lexo më shumë

Një histori për Sokol Ballën

Një histori për Sokol Ballën

Publikuar më 22.10.2020
Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë pë...

Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë përgjigjen tuaj për çka shkruante  pedagogu grek. Edhe atë e lexova me shumë interes. Shumë nga ato  që  ai shprehte i dëgjova nga ministri i jashtëm grek  dhe nga kryeministri shqiptar, pas shkrimit të  botuar. Ai ka talentin për të shpjeguar dhe analizuar gjëra […]

Lexo më shumë

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

Publikuar më 22.10.2020
Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mja...

Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mjaftohem vetëm duke sqaruar ato që nuk po bën qeveria shqiptare për të luftuar COVID-in, por edhe po sqaroj për miqtë e faqes edhe se “PËRSE” nuk po i bën. Nuk ka asnjë arsye bindëse se përse Shqipëria nuk teston për COVID. OBSH […]

Lexo më shumë

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

Publikuar më 17.10.2020
Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se...

Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se marrëdhëniet mes shteteve, që nga themelimi, kanë ndjekur në mënyrë rigoroze interesat e tyre, që me kohë janë përcaktuar si “interesa kombëtare”. Qëllimet i politikës së tyre të jashtme gjithmonë kanë qenë subjekt i atyre interesave. Në këtë këndvështrim, sa më shumë rezultate të […]

Lexo më shumë