×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatja 17-vjeçare e bukur e konkursit të bukurisë të mbajtur si pjesë e Festivalit të Kafesë dhe Guavës në Canela, Meksikë.

17-vjeçarja, Emma Coronel Aispouro, e dinte shumë mirë atë natë në 2007 që ishte përballë narktrafikantit më të madh të Meksikës, El Chapi. Kalendari tregoi 6 janarin, një ditë që ajo nuk do ta harrojë kurrë pasi vendosi të martohej me të, pas fatit të shumë bukurosheve të kurorëzuara që u bënë dashnore apo gra të zotërve të drogës në Meksikë dhe Kolumbi.

Katërmbëdhjetë vjet më vonë, ajo po pret shpalljen e dënimit të saj, pasi u deklarua fajtore për tre akuza të trafikut të drogës përmes kartelit Sinaloa të drejtuar nga burri i saj tani i burgosur. Kur kërcënoheni me burgim nga dhjetë vjet në jetë, opsionet tuaja nuk janë të shumta dhe Aispuro vendosi të bashkëpunojë plotësisht me qeverinë amerikane dhe autoritetet gjyqësore.

Kështu u shfajësua prokurori publik Anthony Narntozi i cili akuzoi ish-studenten e kurorëzuar, të gazetarisë dhe nënën e binjakëve të El Chapo që funksiononte si një ndërmjetës dhe karteli i bashkëpunëtorëve të tij pas burgimit në 2014. Narntozi argumentoi se bukuroshja e ndihmoi Guzman të arratisej nga një burg meksikan në vitin 2015 dhe ishte koordinatori i një arratisjeje tjetër, e cila nuk ndodhi sepse “Stoubos” siç e quajnë disa u ekstradua në SHBA. E veshur me rroba të shtrenjta, ajo ishte e pranishme gjatë gjithë gjyqit të El Chapo që mbështeste njeriun që drejtoi kartelin më të fuqishëm të drogës në Meksikë, atë të Sinaloa.

Zonja Guzman thjesht kishte dëshiruar që, pasi pasuria personale e Joaquin Guzman të ishte afër një miliard dollarë amerikanë dhe kështu të mund të blinte atë që ajo dëshironte. Pas bindjes së saj, ajo vazhdoi të jetonte jetën e saj, duke besuar se nuk ishte në rrezik deri në atë të hënë të mjegullt, 21 shkurt. Kur agjentët e FBI dhe DEA e rrethuan atë në Aeroportin Doules, e kuptuan – megjithëse në fillim ajo mohoi gjithçka – se loja kishte mbaruar, pa marrë parasysh sa ajo u përpoq të shpëtonte ose të tregonte se kishte ndryshuar.

Ajo mund të ketë krijuar markën e saj të veshjeve, mund të ketë thënë se e konsideronte veten një grua të zakonshme dhe se është e trishtuar të gjykohet pa e ditur, por në malet e Durango ku ajo lindi, mendimet e njerëzve për të janë të qarta . “Ema punon sipas rregullave të familjeve të vjetra të drogës”, i tha një i njohur i vjetër Reuters në mënyrë anonime vajzës së një tregtari droge e cila sigurisht nuk u rrit si një vajzë e zakonshme. Tani ajo do të duhet të presë deri në shtator për të marrë dënimin që gjykata do t’i shqiptojë asaj pasi pranoi se ajo ishte e përfshirë në mënyrë aktive në kartelin Sinaloa.

Çfarë e bëri atë një “bllok pengues” gjigand siç e quanin armiqtë e tij me ironi Joaquin Guzman, i cili u dënua me burgim të përjetshëm. Ishte 17 korrik 2019 dhe sapo u dëgjua fraza “gjykata dënon të akuzuarin me burgim të përjetshëm”, disa agjentë të DEA mezi u mbajtën dhe u hidhën në këmbë dhe ulërinin nga gëzimi në sallën e gjyqit.

Joaquin Artsivaldo Guzman Loera, i njohur më mirë në të gjithë botën si “El Chapo” përkthyer si “i shkurtër” ose “Stoumpos” thjesht uli kokën. Me sa duket ai nuk donte që të gjithë ata që e shihnin të ndienin se loja për të kishte përfunduar përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme. Lordi më i madh në botë i drogës pas Pablo Escobar nuk do ta shohë kurrë më Sinaloa-n e tij të dashur, ku ai kishte vendosur kartelin e tij famëkeq, duke dërguar me mijëra drogë në Shtetet e Bashkuara.

Ai u transferua në burgun e Firences në Colorado, burgu me rregullat më të rrepta të kujdestarisë në Shtetet e Bashkuara, të cilin ai e quan “Alcatraz i Maleve Rockie” sepse kushtet e paraburgimit janë krejtësisht të ndryshme nga burgjet e tjera dhe të burgosurit atje janë të privuar nga shumë liritë dhe të drejtat themelore.

Vetëm kjo është gjëja e fundit që duhet të shqetësojë El Chapo, i cili “e lau” Amerikën me kokainë dhe vrau tmerrësisht këdo që ai e konsideronte pengesë në rrugën e tij të përgjakshme. Ajo që filloi në një shtëpi të varfër të një familje rurale gjashtëdhjetë e dy vjet më parë, kur Joaquin qau për herë të parë në 4 prill 1957, duke dalë nga barku i nënës së tij.

Loja e fundit

Më 8 janar 2016, natën vonë, një grup i zgjedhur marinsash të marinës meksikane, ishin gati të hidheshin përsëri në gjueti për njeriun që ishte arratisur tre herë nga burgjet e vendit. I fundit në 2014, ishte padyshim më mbresëlënësi, pasi bashkëpunëtorët e tij arritën të hapnin një tunel në qelinë e tij dhe ta merrnin me vete. Para kësaj, “i shkurtri” kishte shpëtuar në një shportë për rroba të palara, të cilat askush nuk i kontrollonte gjatë gjithë udhëtimit të tij. Arsyeja ishte e thjeshtë. Dollarët e drogës së ‘El Chapo’ po derdheshin me bollëk në të gjitha drejtimet, madje edhe te oficerët e policisë ose zyrtarët e lartë të qeverisë.

Një duzinë prej tyre u arrestuan pas disa muaj hetimesh për përfshirjen e tyre në mënyra të ndryshme në arratisjen e udhëheqësit famëkeq të kartelit Sinaloa. Por atë natë të lagur të janarit, marinsat, të armatosur deri në dhëmbë, ishin të vendosur të përfundonin me njeriun e kërkuar në numër 1 në vendin e tyre dhe më gjerë. Një grup i zgjedhur i policisë së fshehtë kishte vendosur një shtëpi në Los Tsimos, një qytet bregdetar në provincën Sinaloa, disa ditë më parë, e përdorur nga një prej njerëzve më të besuar të Joaquin Guzman.

Përgatitjet treguan se një person i rëndësishëm ishte gati të mbërrinte dhe autoritetet nuk ranë jashtë, kur pasditen e 8 janarit panë truprojën më të besuar të tregtarit të drogës duke u larguar nga shtëpia. Marinsat po prisnin për një natë të mirë dhe kur pak para mesnatës panë një sasi ushqimi ‘tacos’ që mbërrinin në shtëpi, ata zgjodhën të prisnin edhe disa orë të tjera.

Gjysmë e zhveshur në rrugë

Ishte ora 04.30 e mëngjesit kur filloi bastisja në kompleksin e apartamenteve ku “El Chapo” fshihej me Forcat Speciale të Marinës Meksikane për të përballuar rezistencë të madhe nga njerëzit e tregtarit më të kërkuar të drogës në botë. Pesë njerëz u vranë në shkëmbimin e armëve, por Guzmanto së bashku me truprojën e tij ata kishin lënë një kriptë speciale, e cila ishte pas një pasqyre dollapi.

Marinsat “zbarkuan” pas tyre, të vendosur për ta kapur me çdo kusht, ndërsa në të njëjtën kohë “preja” e tyre u tërhoq me një bluzë dhe të brendshme në kanalizime të ndryshme. Kur doli në rrugë ai u gjend në trafik, i çorientuar nga rruga për në kanalizime, i ndyrë dhe i dëshpëruar. Truproja i tij ndaloi një makinë të bardhë, hodhi shoferin jashtë, shtypi gazin dhe së bashku me shefin e tij u larguan në një drejtim të panjohur.

Por fati i tyre kishte mbaruar. Disa blloqe më vonë, makina filloi të nirrte tym, ata e braktisën atë dhe ndaluan një Ford Focus të drejtuar nga një grua, e cila kishte me vete vajzën dhe nipin e saj 5-vjeçar.

“Dil, zonjë. Tani …”, ishin fjalët e truprojës dhe i drejtoi gruas pistoletën, e cila mori fëmijën dhe u largua me vajzën e saj, duke lënë pas çantën.

“Toger” i El Chapo në një lëvizje të papërshtatshme për ‘sicario’ – një term i përdorur për ekzekutuesit e karteleve – i dha çantën gruas, para se të largohej.

Dëshmitarët okularë provuan të ishin një faktor vendimtar në gjuetinë e fundit për “El Chapo”, pasi automjeti i vjedhur u bllokua në autostradë. Me ‘sicario’ dhe Guzman duke i shënuar me tyta automatizimi dhe vëzhgues lazer, ata u dorëzuan te marinsat, të ndyrë dhe të veshur vetëm me të brendshme. Disa minuta më vonë, zotëria më i kërkuar i drogës në botë ishte një kafshë në kafazin e tij, mbase duke ndjerë se këtë herë ai nuk mund të “zhdukej” përsëri nga një burg meksikan. Shtetet e Bashkuara e prisnin me pranga të hapura për të “mbyllur” njëherë e përgjithmonë me të, llogaritë e dekadave që ishin hapur.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Publikuar më 27.07.2021
Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjen...

Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjendje të tmerrshme, pasi u shfaq në rrjetet sociale duke e treguar atë me tre vajza gjysmë të zhveshura në një klub nate dhe një dhomë hoteli. Ai iu drejtua policisë për të gjetur të drejtën e tij, siç raportohet nga gazeta ‘The Sun’. Wayne Rooney absolutely […]

Lexo më shumë

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Publikuar më 27.07.2021
Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave ...

Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave të krimeve dhe familjeve të tyre, të ndjekim çdo çështje të mundshme, të kërkojmë të gjitha provat dhe të mos ndalemi ndaj asgjëje derisa të konstatojmë të vërtetën. Gjatë disa viteve të fundit, megjithatë, ne kemi qenë duke u ndeshur me një pengesë të re: […]

Lexo më shumë

Mutacioni ‘Delta’: Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Mutacioni ‘Delta’: Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Publikuar më 26.07.2021
Simptomat e atyre që janë infektuar me variantin Delta (muta...

Simptomat e atyre që janë infektuar me variantin Delta (mutacioni Indian) të koronavirusit, ndryshojnë nga simptomat klasike të infeksionit Covid-19, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët nga Australia, duke analizuar simptomat e pacientëve të infektuar me mutacionin Delta, vërejnë se simptomat që ato tregojnë janë të ndryshme nga ato të vëzhguara më parë tek njerëzit […]

Lexo më shumë

Sa kushton burgeri më i shtrenjtë në botë? Video

Sa kushton burgeri më i shtrenjtë në botë? Video

Publikuar më 26.07.2021
Shefi i guzhinës, Robert Jan de Vin, i cili drejton restoran...

Shefi i guzhinës, Robert Jan de Vin, i cili drejton restorantin De Dalton në Voorthuizen, Hollandë, po përpiqet të thyejë rekordin e ri botëror për burger-in më të shtrenjtë. Çmimi i saj është 5,000 euro. Rekordi aktual mbahet nga restoranti ‘Juicy Foods and Ovations Foodservice’ me qendër në Oregon në SHBA, burger i të cilit […]

Lexo më shumë

Studimi/ Kombinimi AstraZeneca – Pfizer rrit nivelin e antitrupave

Studimi/ Kombinimi AstraZeneca – Pfizer rrit nivelin e antitrupave

Publikuar më 26.07.2021
Vaksinimi i përzier kundër koronavirusit, së pari me vaksinë...

Vaksinimi i përzier kundër koronavirusit, së pari me vaksinën AstraZeneca, pastaj me Pfizer/BioNTech, rrit nivelin e antitrupave neutralizues për gjashtë herë, krahasuar me dy doza të AstraZeneca-s, tregon një studim i Koresë së Jugut. Studimi përfshiu 499 punonjës mjekësorë: 100 prej tyre morën doza të përziera, 200 morën dy doza Pfizer/BioNTech dhe pjesa tjetër morën […]

Lexo më shumë

Princ Harry përgatit sulmin ndaj babait të tij me 4 libra, skandali që mund të ndryshojë institucionin e monarkisë

Princ Harry përgatit sulmin ndaj babait të tij me 4 libra, skandali që mund të ndryshojë institucionin e monarkisë

Publikuar më 25.07.2021
Sipërmarrja e re e Princit Harry për të botuar katër libra m...

Sipërmarrja e re e Princit Harry për të botuar katër libra mbi familjen mbretërore kërcënon monarkinë. Sipas një raporti të ‘Daily Mail’, Princ Harry po përgatitet të nisë një tjetër “zjarr” kundër Buckingham, por këtë herë, dëmi që ai do të bëjë pritet të jetë “i pariparueshëm”. Duka i Sussex është duke punuar me shtëpinë […]

Lexo më shumë

A e transmetojnë virusin njerëzit e vaksinuar?

A e transmetojnë virusin njerëzit e vaksinuar?

Publikuar më 25.07.2021
Të dhënat e hulumtimit dhe të dhënat nga vaksinimi i populla...

Të dhënat e hulumtimit dhe të dhënat nga vaksinimi i popullatës së përgjithshme kanë konfirmuar mbrojtjen e lartë të siguruar nga vaksinat kundër sëmundjes serioze dhe rrezikun e vdekjes nga COVID-19. Jennifer Juno dhe Adam Wheatley, studiues të vjetër në Institutin e Sëmundjeve Infektive dhe Imunitetit, Peter Doherty dhe Departamenti i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë, Universiteti […]

Lexo më shumë

Nga lindi varianti Delta?

Nga lindi varianti Delta?

Publikuar më 25.07.2021
Kur ndonjë virus transferohet nga personi në person, ai përj...

Kur ndonjë virus transferohet nga personi në person, ai përjeton “gabime kopjimi” kur fillesat e materialit të tyre gjenetik shtohen në mënyrë të pasaktë nga një virus në tjetrin. Shumicën e kohës, kjo nuk sjell ndonjë ndryshim të rëndësishëm. Sidoqoftë, për shkak se viruset efektivë mbijetojnë dhe replikohen më shpejt dhe ata të pasuksesshëm vdesin, […]

Lexo më shumë