×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Depresioni/ Ushqimi popullor që zvogëlon rrezikun dhe mbron shëndetin mendor

Kërpudhat janë të famshme për përfitimet e tyre të shumta shëndetësore. Në fakt, sipas një studimi të ri nga shkencëtarët nga Kolegji i Mjekësisë i Universitetit të Pensilvanisë të botuar në Journal of Affective Disorders, ato jo vetëm që zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe vdekjes së parakohshme, por gjithashtu përmirësojnë shëndetin mendor të një personi.

Më konkretisht, studiuesit përdorën të dhëna për ushqimin dhe shëndetin mendor nga më shumë se 24,000 të rritur në Shtetet e Bashkuara midis viteve 2005 dhe 2016, duke gjetur se ata që hanin kërpudha kishin më pak gjasa të ishin në depresion.

Kërpudhat përmbajnë ergothionine, një antioksidant që mbron nga dëmtimi i qelizave dhe indeve në trup. Studimet kanë treguar se antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme mendore, të tilla si skizofrenia, çrregullimi bipolar dhe depresioni.

“Kërpudhat janë burimi më i madh ushqyes i aminoacidit ergothionine – anti -inflamator që nuk mund të sintetizohet nga trupi i njeriut. Në nivele të larta, mund të zvogëlojë rrezikun e stresit oksidativ, i cili nga ana e tij gjithashtu mund të zvogëlojë simptomat e depresionit”, thotë studiuesi kryesor Dr Djibril Ba.

Kërpudhat e bardha, për shembull, përmbajnë kalium, i cili mendohet se zvogëlon stresin. Përveç kësaj, disa kërpudha të tjera të ngrënshme, veçanërisht Hericium erinaceus, mund të stimulojnë shprehjen e faktorëve neurotrofikë siç është sinteza e faktorit të rritjes nervore, të cilat mund të kenë një efekt në parandalimin e çrregullimeve neuropsikiatrike siç është depresioni.

Mosha mesatare e pjesëmarrësve në studim ishte 45 vjeç, me studiuesit që vëzhguan një lidhje të konsiderueshme midis konsumimit të kërpudhave dhe shanseve më të ulëta për depresion, duke marrë parasysh faktorët socio-demografikë, faktorët e rëndësishëm të rrezikut, sëmundjet e raportuara nga vetë pjesëmarrësit, ilaçet që mund të kenë të marra dhe agjentë të tjerë ushqyes. Ata përfunduan, megjithatë, se nuk kishte ndonjë përfitim të qartë shtesë me një konsum relativisht të lartë të kërpudhave.

“Studimi shton dëshmi në listën në rritje të përfitimeve të mundshme shëndetësore nga ngrënia e kërpudhave”, vëren Dr Joshua Muscat, një studiues dhe profesor i shkencave të shëndetit publik në Universitetin e Pensilvanisë.

Ekipi kërkimor kreu një analizë dytësore për të parë nëse rreziku i depresionit mund të zvogëlohej duke zëvendësuar një pjesë të mishit të kuq ose të përpunuar me një pjesë të kërpudhave çdo ditë. Sidoqoftë, gjetjet tregojnë se ky zëvendësim nuk ishte i lidhur me shanse më të ulëta për depresion.

Para këtij studimi, kishte disa studime që shqyrtuan lidhjen midis konsumimit të kërpudhave dhe depresionit, dhe shumica ishin prova klinike me më pak se 100 pjesëmarrës. Studiuesit raportojnë se studimi i tanishëm nxjerr në pah rëndësinë e mundshme klinike të shëndetit të konsumimit të kërpudhave si një mënyrë për të zvogëluar depresionin dhe parandaluar sëmundjet e tjera.

Së fundi, shkencëtarët vunë re disa kufizime që mund të shmangen në studimet e ardhshme, përfshirë faktin se të dhënat nuk japin detaje në lidhje me speciet specifike të kërpudhave, kështu që studiuesit nuk mund të përcaktojnë efektet e kërpudhave specifike në depresion.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Publikuar më 28.11.2021
Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë ...

Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë për revistën ‘Vanity Fair’ për numrin e dhjetorit. Deklaratat e saj janë bërë virale. Më e sinqertë se kurrë, pa hezituar të flasë për dobësitë e saj dhe çfarë e shqetëson, ylli i Hollivudit shpjegon pse vendosi të largohej nga aktrimi për dy vjet. Njëkohësisht ajo i […]

Lexo më shumë

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Publikuar më 28.11.2021
Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende...

Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende duke u përhapur në të gjithë botën, me dy raste të reja që janë identifikuar sot në Australi, pavarësisht faktit se gjithnjë e më shumë vende po vendosin kufizime udhëtimi në përpjekje për të mbrojtur veten. Ministria e Shëndetësisë e shtetit më të populluar të […]

Lexo më shumë

Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Publikuar më 26.11.2021
Një asteroid afër Tokës i njohur si Kamo`oalewa mund të përb...

Një asteroid afër Tokës i njohur si Kamo`oalewa mund të përbëhet nga një pjesë e humbur e Hënës, thonë shkencëtarët. Kamo`oalewa është një nga një grup objektesh misterioze dhe pak të kuptuara të quajtura kuazi-satelitë. Është një asteroid që rrotullohet rreth Diellit, por qëndron afër Tokës. Si me të gjitha objektet e atij lloji, Kamo`oalewa […]

Lexo më shumë

Mutacioni i frikshëm afrikan, si do të ndikojë varianti i fundit i koronavirusit në Europë këtë dimër?

Mutacioni i frikshëm afrikan, si do të ndikojë varianti i fundit i koronavirusit në Europë këtë dimër?

Publikuar më 26.11.2021
Një variant i ri i koronavirusit ka ndezur një furi hetimesh...

Një variant i ri i koronavirusit ka ndezur një furi hetimesh dhe ndërhyrjesh në udhëtime pasi ekspertët kërkojnë të ecin përpara në të kuptuarit se sa serioz është në të vërtetë ky mutacion. Varianti Nu, i njohur gjithashtu si B.1.1.529, u zbulua për herë të parë nga sekuenca gjenomike në Afrikën e Jugut dhe u […]

Lexo më shumë

Von der Layen ngre alarmin: Mutacione të tjera ngjitëse mund të ndodhin

Von der Layen ngre alarmin: Mutacione të tjera ngjitëse mund të ndodhin

Publikuar më 26.11.2021
“Sot është nevoja që Evropa të veprojë shumë “shpejt, ...

“Sot është nevoja që Evropa të veprojë shumë “shpejt, me vendosmëri dhe të bashkuar” përballë mutacionit të ri Covid-19 që është shfaqur në vendet e Afrikës Jugore”, tha presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen në një deklaratë nga Brukseli. “Ne e marrim shumë seriozisht lajmin për variantin e ri me mutacion të lartë të […]

Lexo më shumë

Cristiano Ronaldo dhe sekreti i çuditshëm: “Unë marr 20 minuta diell sepse është i mirë për trupin tim”

Cristiano Ronaldo dhe sekreti i çuditshëm: “Unë marr 20 minuta diell sepse është i mirë për trupin tim”

Publikuar më 26.11.2021
Në moshën 36-vjeçare, Cristiano Ronaldo vazhdon të tregojë n...

Në moshën 36-vjeçare, Cristiano Ronaldo vazhdon të tregojë një formë fizike të lakmueshme. Gjithashtu falë disiplinës së vështirë që ndjek ditë pas dite pa dështuar asnjëherë. Nuk është sekret që kampioni portugez kujdeset shumë për trupin dhe figurën e tij. Dokumentari i Amazon Prime Video “All or Nothing: Juventus” ka zbuluar megjithatë disa truke të […]

Lexo më shumë

Europa në alarm të kuq, zbulohet personi i parë më mutacionin afrikan, OBSH mblidhet urgjentisht sot!

Europa në alarm të kuq, zbulohet personi i parë më mutacionin afrikan, OBSH mblidhet urgjentisht sot!

Publikuar më 26.11.2021
Rasti i parë i mutacionit të ri të koronavirusit afrikan u z...

Rasti i parë i mutacionit të ri të koronavirusit afrikan u zbulua në Evropë. Ministri belg i Shëndetësisë Frank Vadenbrucke njoftoi sot se autoritetet shëndetësore kishin regjistruar rastin e parë të supermutacionit. Ajo është një grua e re që shfaqi simptoma 11 ditë pasi kishte udhëtuar në Egjipt nëpërmjet Turqisë. Ajo ishte e pavaksinuar dhe […]

Lexo më shumë

Pfizer – BioNTech: Duam 100 ditë për të përgatitur një vaksinë kundër mutacionit të Botsvanës

Pfizer – BioNTech: Duam 100 ditë për të përgatitur një vaksinë kundër mutacionit të Botsvanës

Publikuar më 26.11.2021
Laboratori farmaceutik gjerman BioNTech, i cili punon me Pfi...

Laboratori farmaceutik gjerman BioNTech, i cili punon me Pfizer, po pret “më së voni pas dy javësh” rezultatet e para të kërkimit që do të përcaktojë nëse varianti i ri i gjetur në Afrikën e Jugut është i aftë të shpëtojë nga mbrojtja e ofruar nga vaksinat, tha një zëdhënës. “Ne filluam menjëherë hetimet për […]

Lexo më shumë