×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dëmi i supozuar i tërmetit të 26 nëntorit dhe fatura reale e 21 shtatorit  

Dëmtimi i banesave nga tërmeti i 21 shtatorit kushton 3.7 mln euro. Fatura u konkludua pas dy muajve. Pas tërmetit të parë u deshën vetëm 4 kompani private për të rikuperuar dëmin ndërsa lëkundjet e 26 nëntorit, kërkojnë mobilizim nga e gjithë bota

Neritan Gjergo

Në mbledhjen e djeshme të Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, të thirrur nga kryeministri Edi Rama, një prej ndërtueseve deklaroi se fatura e dëmit të shkaktuar nga tërmeti mëngjesit të datës 26 nëntor mund të jetë 500 milionë euro apo edhe më tepër. Ndihmat financiare deri më tani nuk kanë ndalur dhe vijojnë t’i shtohen arkës së madhe, por le të shpresojmë se fondi do të grumbullohet edhe sikur ai të jetë më i madh apo më i vogël se 500 milionë euro pas vlerësimit final.

Vlerësimi

Vendi ynë, jo më larg se dy muaj më parë u godit nga një tërmet 5.6 ballë i shkallës rihter, i cili duket se u venit, nga forca e këtij të fundit dhe po ashtu edhe kërshëria për faturën financiare. Por, qeverisë shqiptare i janë dashur dy muaj për të shpallur vlerën financiare. Ajo ka dhënë 457 722 940 lekë (afro 3.7 milionë euro) për rikonstruksion dëmi në banesa në Qarqet Durrës dhe Tiranë, ndërsa pas kontraktimit me negocim  kanë qenë 4 kompani private, që do të kryejnë riparimet. Dokumenti i tenderit flet për riparim dëmi dhe nuk është e qartë nëse ka fond tjetër për strehim për rastet e banesave totalisht të pabanueshme dhe të parikonstruktueshme post tërmetit 21 shtator. Situata bëhet edhe më komplekse, pas tërmetit të 26 nëntorit, i cili mund të ketë shkaktuar çarje më të mëdha në objektet e vlerësuara, çka do të përkthehen në kosto shtesë, madje në procedurë mund edhe të anulojnë tenderin e parë. Vlen të theksojmë se, negocimet e ndara në 4 lote, caktojnë si afat për rikonstruksionin total në Durrës, Krujë, Shijak, Kavajë, Rrogozhinë e Kamëz, muajin dhjetor.,

Ndihmat materiale

Sa Çadra u shpërndanë pas tërmetit të datës 21 shtator, cilat bashki përfituan
Nga data 21 shator (tërmeti i parë ) e deri në datën 10 nëntor, Qeveria Shqiptare ka shpërndarë përmes Rezervave të Shtetit për të dëmtuarit e tërmetit dhe fatkeqësisë natyrore:
1. 592 çadra
2. 3226 batanije
3. 535 krevat me dyshek
4. 577 çanta dhe sete gjumi
5. 1210 shtroje
6. Shumë artikuj të tjerë emergjence përfshire edhe 200 filxhanë termikë. Bashkitë që kanë përfituar janë: Tirana, Vora, Durrësi, Belshi, Kavaja, Kamza, Shijaku, Kurbini, Kruja, Klosi, Ura Vajgurore, Librazhdi, Gramshi, Elbasani, Peqini, Përrenjasi, Cërriku, Mirdita, Lezha dhe Dibra.

Fondet buxhetore

Emergjencat e 21 shtatorit, dëmet për rikonstruksion u buxhetuan janë me Burim Financimi: A. Fondet Financiare në Dispozicion të Ministrisë së Mbrojtjes , Drejtorie e Përgjithshme e Emergjencave Civile, në Programin buxhetor Emergjencat Civile. B. Fonde të shtuara në Dispozicion të Këshillit të Ministrave në Programin buxhetor Emergjencat Civile për viti 2019 prej 500 milionë lekësh nga fondi i rezervave të buxhetit të shtetit për rikonstruksion dhe rindërtim të shtëpive të dëmtuara nga Tërmeti në qarqet Tiranë dhe Durrës. Në mbledhjen e djeshme të Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, një ndërtues i tha kryeministrit Rama, se barra financiare dhe morale njëkohësisht edhe këtë herë do t’i bjerë të zotit të shtëpisë, pra vetë qeverisë. Por, përmasat e goditjes 6.4 ballë janë aq të mëdha, sa i zoti i shtëpisë, nuk di si ta kapërdijë këtë tragjedi.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shënohet numri më i lartë i infektimeve nga Covidi në Shqipëri prej fillimit të epidemisë

Shënohet numri më i lartë i infektimeve nga Covidi në Shqipëri prej fillimit të epidemisë

Publikuar më 13.08.2020
Kjo e enjte, 13 gusht 2020, shënoi një tjetër numër rekordes...

Kjo e enjte, 13 gusht 2020, shënoi një tjetër numër rekordesh të rasteve të reja me Covid-19 në vendin tonë. Nga kryerja e 643 testime  145 rezultuan pozitivë. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 84 raste në Tiranë, nga 10 raste në Durrës, Elbasan, 8 në Shkodër, 7 në Kukës, nga 5 […]

Lexo më shumë

Rritja alarmante e të infektuarve, Bino flet për rikthimin e masave kufizuese

Rritja alarmante e të infektuarve, Bino flet për rikthimin e masave kufizuese

Publikuar më 13.08.2020
Silva Bino, shefja për sëmundjet infektive në Institutin e S...

Silva Bino, shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik, deklaron se shifrat çdo ditë e më shumë po bëhen shqetësuese. Në një intervistë për mediet, Bino ka bërë me dije se këtë javë janë zbuluar raste infektimi edhe qarkun e Kukësit, në Tropojë dhe Has. Të ndodhur në këto kushte, ajo ka artikuluar […]

Lexo më shumë

“Nuk mungon asnjë medikament”, Spitali “Shefqet Ndroqi” i përgjigjet akuzave të PD-së: Na lini të bëjmë punën tonë!

“Nuk mungon asnjë medikament”, Spitali “Shefqet Ndroqi” i përgjigjet akuzave të PD-së: Na lini të bëjmë punën tonë!

Publikuar më 12.08.2020
Pas akuzave të Partisë Demokratike se në Spitalin Universita...

Pas akuzave të Partisë Demokratike se në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” i kthyer në ‘Covid2’, mungojnë medikamentet ka reaguar ky i fundit. Spitali informon qytetarët se nuk mungon asnjë medikament apo trajtim për pacientët e shtruar që përdoret në protokollet e përcaktuara të mjekimit në spitalin tonë. Më tej shton  se spitali Covid2 “Shefqet Ndroqi” […]

Lexo më shumë

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19: Vret më pak se gripi i zakonshëm

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19: Vret më pak se gripi i zakonshëm

Publikuar më 12.08.2020
Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në ‘Faceboo...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në ‘Facebook’ komenton shifrat e vdekjeve të shkaktuara nga virusi i ri. Mjeku thotë se Covid-19 vret më pak se gripi i zakonshëm dhe këtë deklaratë e mbështet në të dhënat e publikuara nga Institutit i Shëndetit Publik “Carlos III” në Madrid. Ky studim paraqet përqindja e vdekshmërisë sipas […]

Lexo më shumë

Shifra rekord të infektuarish nga Covidi/ 5 humbje jete, 18 në terapi intensive dhe 4 të intubuar në vendin tonë

Shifra rekord të infektuarish nga Covidi/ 5 humbje jete, 18 në terapi intensive dhe 4 të intubuar në vendin tonë

Publikuar më 11.08.2020
Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona nga vir...

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 5 persona nga virusi dhe janë shënuar 140 raste të reja. Nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 46 vjeçar nga Gjirokastra pa sëmundje të tjera, një 48 vjeçar nga Tirana pa sëmundje të tjera, një 70 […]

Lexo më shumë

Nga humbja e shikimit deri te humbja e jetës nga Covidi, historia e dhimbshme e profesor Kelment Qerimit

Nga humbja e shikimit deri te humbja e jetës nga Covidi, historia e dhimbshme e profesor Kelment Qerimit

Publikuar më 11.08.2020
Në një vit pedagogu humbi shtëpinë, shikimin dhe jetën. Në d...

Në një vit pedagogu humbi shtëpinë, shikimin dhe jetën. Në dhjetor të 2019, nëpërmjet “Shekulli”-t pedagogu bënte apel për ndihmë pasi kishte nevojë për një operacion, por institucionet nuk reaguan Enida Vërça Mbrëmjen e 10 gushtit ndërroi jetë nga Covidi-19 pedagogu i Universitetit Politeknik Tiranë, Kelment Qerimi. Qerimi u shua në moshën 47-vjeçare duke lënë […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë viktimat, rritet numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Vazhdojnë viktimat, rritet numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 10.08.2020
Në 24 orët e fundit janë shënuar 125 raste të reja me Covid ...

Në 24 orët e fundit janë shënuar 125 raste të reja me Covid dhe 1 humbje jetë në vendin tonë. Fatkeqësisht, nuk e ka fituar dot betejën me sëmundjen, një 55 vjeçare nga Vlora. Sa i përket testeve janë kryer 506 për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ndërsa 125 persona janë konfirmuar të […]

Lexo më shumë

“Do të shini pacientë me Covid në çdo ambient”, mjeku ngre alarmin: Evitoni këto vende

“Do të shini pacientë me Covid në çdo ambient”, mjeku ngre alarmin: Evitoni këto vende

Publikuar më 10.08.2020
Epidemiologu Taulant Muka, nëpërmjet një postimi në rrjetin ...

Epidemiologu Taulant Muka, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, paralajmëron për një situatë shumë shqetësuese në ditët e ardhshme. Mjeku shkruan se pritet që të ketë pacientë në çdo pavijon dhe poliklinikë. Për këtë arsye, ai u bën thirrje qytetarëve të evitojnë të gjithë grumbullimet. Të evitojnë takimet shoqërore dhe po ashtu spitalet, të […]

Lexo më shumë