×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Dedikim një heroi të kohës sonë…

Zef Preçi

Titulli i këtij komenti të së dielës nuk ka asnjë lidhje me romanin e mirënjohur të Lermontovit gati dy shekuj më parë. Unë po shkruaj për Arjanin, për atë djalin që vetëm katër ditë më parë dha jetën mes tymit dhe flakëve për të shpëtuar jetët e të tjerëve. Mendimi i parë është se për sa kohë ka individë të tillë, heronj të heshtur dhe të vërtetë, ka shpresë se Shqipëria do të bëhet. Askush nuk duhet të ketë dyshim për këtë. Por nuk ishte ky qellim i këtij komenti. Me siguri shpura e qeveritarëve, në kërkim të disa “like” e “share” më shumë, do ta gjejë rrugën për t shpia e këtij djaloshi guximtar që meriton respektin e pafund të gjithkujt që flet Shqip.

Pyetja 1: Përse organi i akuzës nuk heton ngjarjen, kushtet e respektimit të rregullave kundra zjarrit, sistemet e alarmit, gatishmërinë e njësive përkatëse, etj. Në këtë mënyrë, edhe pse me një kosto njerëzore të dhimbshme, edhe pse në mënyrë reaktive dhe jo proaktive, mund të shkundej pak sistemi dhe të rritej siguria edhe në fusha të tjera. Për këtë mjafton të kujtojmë se ç’ndodh me bombolat e gazit të lëngshëm, si në perdorimin familjar, ashtu edhe për qëllime biznesi… Jetojmë në mëshirën e fatit se ata që kanë marrë përsipër të qeverisin fatet e vendit, e kanë mendjen te koncesionet, tenderat, te mashtrimi elektoral i radhës, te pasurimi i vetes, familjarëve, klanit politik e nepotik që i rrethon.

Pyetja 2: Numri kaq i madh dhe në rritje i humbjeve të jetës në kantiere ndërtimi, në miniera, nga helmet e ndryshme, nga aksidentet, nga zjarri, nga uji i detit dhe dëmet nga përmbytjet, etj., duhet të shërbejë si sinjal alarmi për të rishikuar, plotësuar e përmirësuar kuadrin ligjor dhe institucional në fushën e sigurisë së jetës dhe të pronës. E pra kjo është detyrë e atyre që kanë marrë apo duan të marrin përsipër të qeverisin vendin. Asgjë e re prej nja njëzet vjetësh.

Pyetja e 3: Ku jane shoqëritë e sigurimeve që mbas çdo fatkeqësie natyrore i zënë derën kryeministrit për ndonjë lëshim të radhës, kuptohet si sigurim i detyrueshëm dhe që penalizon gjithë qytetarët për të shtuar fitimet e tyre. Ku janë promocionet marramendëse të tyre dhe asnjë hap përpara për të lidhur sigurimin vullnetar me përfitimet e palës së dëmtuar? Asnjë hap përpara. Madje, në një prononcim në rrjetet sociale të pronarit të kompanisë ku punonte prej 10 vitesh heroi ynë i vërtetë që po i dedikojmë keto radhë, përveç vlerësimit dhe mirënjohjes së merituar, asnjë fjalë se me çfarë do të jetonte prej sot e tutje familja e tij, djali 2 vjeçar dhe bashkëshortja (nuk ta nxë goja fjalën vejushe, për një Zi je ndoshta as 25 vjeç)? E pra, më e pakta, u duhej lidhë një pension i posaçëm, të paktën derisa fëmija të mbushë moshën 18 vjeç, e nëse vazhdon shkollën e lartë, derisa ta përfundoje atë, por jo me vonë se deri në 25 vjeç. E pra, asnjë fjalë as për këtë detyrim elementar, ndoshta të parashikuar apo nënkuptuar edhe në kontratën e tij të punës. Nëse pronari kujdeset për fitimet e veta, duhet të jetë gjykata, shteti dhe pushteti që t’i japë zgjidhje dhe të unifikojë praktikat në këtë fushë.

I shkrova këto radhë duke besuar se ndokush në fuqi vendim-marrëse do të zgjohet nga emocionet që shkakton te çdo njeri një ngjarje e dhimbshme e pashembullt si kjo dhe t’i drejtohet arsyes, pikërisht arsyes shtetërore, për të cilën ky vend ka kaq shumë nevojë. E nëse këtë nuk e bëjnë ata që qeverisin sot, uroj të kenë ndjeshmërinë dhe përgjegjësinë ta bëjnë ata që do të qeverisin nesër.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

Publikuar më 03.05.2021
Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me...

Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me telenovelën e gjatë, e quajtur dialogu Prishtinë-Beograd. Nuk është për t’u habitur, shumica e pjesëmarrësve perëndimorë theksuan nevojën për përfshirje më të gjerë dhe më të thellë evropiane dhe – veçanërisht – amerikane në një raund tjetër të diplomacisë së zakonshme. Shumica […]

Lexo më shumë

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Publikuar më 30.04.2021
Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe ...

Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe mendon. Të mendosh do të thotë të kuptosh e më pas të krijosh e të kërkosh. Të kërkosh! Kjo është e rrezikshme! Një popull që nuk ka nevoja minimale është dinjitoz dhe vendos denjësisht për ato zgjedhje që kontribuojnë në më të mirën e tij, […]

Lexo më shumë

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Publikuar më 23.04.2021
Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fi...

Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fitojmë në këtë 25 Prill! Ne duam shpresë, nuk duam të masni ju forcat duke derdhur gjak të pafajshëm për të fituar përsëri Ju! Se Shqipëria po hyn në ditët e fundit para zgjedhjeve të 25 Prillit 2021, ditës kur shqiptarët do t´u […]

Lexo më shumë

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Publikuar më 22.04.2021
Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të ...

Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të Boratit për të vendosur karantinën 14 ditore për emigrantët që vijnë në Shqipëri për Pashkë, duke e quajtur atë një vendim teknik. Së pari, në se ky vendim do të ishte teknik, përse nuk u mor në tetor ose nëntor, atëherë kur vendime të ngjashme merreshin në gjithë […]

Lexo më shumë

SPAK, një qen roje i PS

SPAK, një qen roje i PS

Publikuar më 19.04.2021
Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi La...

Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore u shfaqën në zyrat […]

Lexo më shumë

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Publikuar më 17.04.2021
Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare n...

Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare ndaj COVID-it ka dështuar në çdo aspekt. 10 mijë e dyqind vdekjet shtesë të konfirmuara nga sistemi i gjendjes civile janë argument i pakundërshtueshëm i masakrës që ka ndodhur me shëndetin dhe jetën e qytetarëve shqiptarë. Por, epidemia tregoi edhe diçka tjetër. Ajo i tregoi […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-10)/ Tuneli i shembur i Ramës

DITARI I 25 PRILLIT(-10)/ Tuneli i shembur i Ramës

Publikuar më 14.04.2021
Arben Rrozhani Kryeministri Rama sapo bëri një diversion pol...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama sapo bëri një diversion politik rrugës për në Dibër. Në njërin nga tunelet e “Rrugës së Arbrit” inskenoi një takim të rastësishëm me një mbështetës të PD-së, siç e tregonte maska dhe iu drejtua të gjitha mbështesve të PD-së se pas 25 prillit do t’i nxirrte nga tuneli. “Do fitoni ju […]

Lexo më shumë

Lëreni pranverën të vijë!

Lëreni pranverën të vijë!

Publikuar më 07.04.2021
Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumic...

Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumicën e rasteve, është e vërteta të cilën njerëzit preferojnë të mos e dëgjojnë! (H.S.Agar) Por, Lëreni pranverën të vijë. Me të del Dielli. Ai diell që i jep jetë cdo qenieje, ai diell që lë zbuluar cdo padrejtësi. Dielli që bën sythat të […]

Lexo më shumë