×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çrregullimi i zakonshëm endokrin që mund ta shkaktojë dëmtimin e veshkave

Hiperparatiroidizmi primar, një çrregullim relativisht i zakonshëm endokrin, mund të ketë pasoja serioze për shëndetin e veshkave. Kjo gjendje ndikon në nivelet e kalciumit në gjak, dhe kur kjo ndodh për një kohë të gjatë shkakton formimin e gurëve në veshka. Ajo gjithashtu ka efekte afatgjata në shëndetin e organeve të tjera, të tilla si zemra dhe kockat. Formimi i gurëve në veshka është një nga manifestimet e para të sëmundjes, në kuptim që ato shfaqen te të gjithë pacientët.

Hiperparatiroidizmi primar ndodh me një frekuencë prej rreth 20-30 raste të reja për 100,000 njerëz në vit në Shtetet e Bashkuara, ndërsa nefrolitiaza ndodh në 7% – 20% të këtyre pacientëve. Për të kontrolluar simptomat, të cilat përfshijnë lodhje, dobësi muskulore, depresion, etje, kapsllëk, dhimbje barku, paaftësi për t’u përqendruar dhe konfuzion i lehtë dhe për të shmangur efektet anësore, duke përfshirë dehidratim, përgjumje, spazma muskulore artralgji, aritmi kardiake, hipertension, osteoporozë, peptik ulcerat dhe pankreatiti, diagnostikimi i hershëm dhe trajtimi i sëmundjes është thelbësor.

Hiperparatiroidizmi primar është një sëmundje beninje me shumë ndërlikime.

Shkaku më i zakonshëm i niveleve të ngritura të kalciumit në gjak është prania e një ose më shumë gjëndrave paratiroide jofunksionale. Një nga rolet e këtyre gjëndrave është të prodhojnë dhe sekretojnë hormonin paratiroide kur kalciumi në gjak është i ulët. Në veçanti, hormoni paratiroide shkakton çlirimin e kalciumit nga kockat në qarkullimin e gjakut, zvogëlon humbjen e kalciumit në urinë dhe rrit thithjen e kalciumit nga zorra. Kur gjëndrat paratiroide janë tepër aktive dhe të mbiprodhuar, nivelet e kalciumit që qarkullojnë tejkalojnë normalen. Veshkat, të cilat janë filtrat natyrorë të gjakut dhe misioni i tyre është të eleminojnë të gjitha substancat e panevojshme nga gjaku, në përpjekjen e tyre për të hequr kalciumin e tepërt që mbledhin në qendër të tyre. Kur nivelet e kalciumit në gjak mbeten të larta për një kohë të gjatë, shanset për formimin e gurëve janë të mëdha. Edhe rritjet shumë të lehta gjatë disa viteve rrisin ndjeshëm rrezikun.

Zbulimi dhe trajtimi i hershëm i hiperparatiroidizmit primar është kritik për të parandaluar formimin e gurëve në veshka dhe përsëritjen e nefrolitiazës. Testet e gjakut kryhen për të vlerësuar nivelet e hormonit paratiroide, kalciumit dhe vitaminës D (të cilat ndihmojnë në thithjen e tij) në pacientët që mund të kenë një gjëndër paratiroide anormale dhe/ose gurë në veshka. Nëse nivelet e hormonit paratiroid dhe kalciumit janë të larta, pacienti ka më shumë të ngjarë të vuajë nga hiperparatiroidizmi primar. Nëse rritet vetëm njëra nga dy vlerat, atëherë duhet të kryhen kërkime më të hollësishme. Dendësia e mineraleve të kockave dhe testet e imazhit të veshkave përdoren për një diagnozë më të saktë.

I vetmi trajtim përfundimtar për hiperparatiroidizmin primar është operacioni. Paratiroidektomia minimale invazive (MIP) ka shkallë të lartë të trajtimit dhe një rrezik të ulët të ndërlikimeve. Sipas udhëzimeve të Shoqërisë Amerikane Kirurgët Endokrin (Shoqata Amerikane e Kirurgëve Endokrin) kur ka hiperparatiroidizëm primar simptomatik, dmth, Nefrolitiazë, fraktura të dobësisë dhe osteoporozës, ose asimptomatike me kalcium në serum se kufiri i sipërm i 1mg/dL, pacienti duhet t’i nënshtrohet heqjes të gjëndrave paratiroide jofunksionale.

Pas operacionit, shkalla e shërimit për paratiroidizmin primar është afër 98%, sipas një studimi të fundit të botuar në revistën Novel Methods of Diagnostics of Thyroid and Parathyroid Lesions in the Journal of Clinical Medicine. Në një studim retrospektiv të 1019 pacientëve që iu nënshtruan paratiroidektomisë gjatë periudhës 1983-2018, trajtimi dështoi me vetëm 1.9%. Rreziku i rritur i dështimit kirurgjik ishte për shkak të një pozicioni ektopik të gjëndrës paratiroide në mediastin. Në 84.2% të tyre përsëritja e operacionit ishte e suksesshme. Nga një total prej 1,019 pacientësh, 1,016 përjetuan nivele normale të kalciumit pas operacionit.

Kur hiperparatiroidizmi primar lihet i patrajtuar, ekzistojnë rreziqe serioze për pacientin, siç janë nefrolitiaza e përsëritur, ndërlikimet nga sëmundja kardiovaskulare, madje edhe kriza hiperkalcemike. Me paratiroidektomi minimale invazive pacienti mund të mbrohet menjëherë, pa pësuar shqetësimin më të vogël. Operacioni kryhet përmes një prerjeje të vogël dhe për këtë arsye shkalla e dëmtimeve të indeve është shumë e kufizuar. Kështu, minimizohet dhimbja pas operacionit, si dhe sëmundshmëria, ndërsa rezultati estetik është i shkëlqyeshëm. Qëndrimi në spital zakonisht nuk i kalon 1-2 ditë.

Heqja e zakonisht e adenomës paratiroide kërkon një kirurg të specializuar endokrin, sepse shpesh indi patologjik është në një pozicion të pazakontë për kirurgun e përgjithshëm, të tilla si para shpinës ose edhe pas sternumit. Njohuritë e veçanta për vendndodhjen e mundshme të adenomave ektopike paratiroide janë një parakusht për shërimin e kësaj sëmundjeje beninje me shumë ndërlikime.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I bllokuan “Facebook”, ja çfarë vendosi bordi për llogarinë e Donald Trump

I bllokuan “Facebook”, ja çfarë vendosi bordi për llogarinë e Donald Trump

Publikuar më 05.05.2021
Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump nuk do t...

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump nuk do të ketë të drejtë të përdorë platformën Facebook. Bordi pothuajse i pavarur mbikëqyrës i rrjetit social votoi për vazhdimin e ndalimit të llogarisë së tij, që ishte pezulluar para katër muajsh për nxitje të dhunës që çoi në trazirat vdekjeprurëse të 6 janarit në Kapitol. Bordi […]

Lexo më shumë

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Rregullat për udhëtimet verore në BE

Publikuar më 05.05.2021
Me afrimin e verës, Bashkimi Evropian po përpiqet të bëjë rr...

Me afrimin e verës, Bashkimi Evropian po përpiqet të bëjë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që udhëtojnë brenda bllokut dhe për qytetarët e vendeve të treta që duan të vizitojnë miq e të afërm në BE, ose të bëjnë pushime në Alpe apo Mesdhe. Ku jemi tani? Kur bëhet fjalë për pasaportën e […]

Lexo më shumë

Koronavirusi/ Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit

Koronavirusi/ Efekti anësor i çuditshëm që mund të ndodhë pas vaksinimit

Publikuar më 04.05.2021
Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të q...

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën e kanë bërë të qartë se të gjitha vaksinat kanë efekte anësore, më të zakonshmet prej të cilave përfshijnë dhimbjen e krahut ose mialgjitë. Disa njerëz, megjithatë, kanë pohuar se kanë një shije metalike në gojën e tyre pasi janë vaksinuar. Deri më tani, më shumë se 28.9 milion […]

Lexo më shumë

Katër shenja për të kuptuar se ai është i dashuruar me ju kur bëni seks

Katër shenja për të kuptuar se ai është i dashuruar me ju kur bëni seks

Publikuar më 04.05.2021
Kur filloni të bini në dashuri me dikë, atëherë lind një pye...

Kur filloni të bini në dashuri me dikë, atëherë lind një pyetje specifike: a ndihet ai i njëjti me mua? Kur i jepeni dikujt, zemra juaj është shumë e rëndësishme kështu që është normale të dëshironi që ndjenjat tuaja të gjejnë një përgjigje. Kështu që ju jeni duke kërkuar për çdo shenjë të mundshme, edhe […]

Lexo më shumë

(Video) Mundësi japonez vdes gjatë ndeshjes pas dëmtimit të rëndë në kokë

(Video) Mundësi japonez vdes gjatë ndeshjes pas dëmtimit të rëndë në kokë

Publikuar më 04.05.2021
Një mundës japonez i sumos ka vdekur pasi ra me kokë gjatë n...

Një mundës japonez i sumos ka vdekur pasi ra me kokë gjatë një periudhe në një rast që ka ngritur pikëpyetje në lidhje me reagimin e sportit ndaj emergjencave mjekësore. Hibikiryu, 28 vjeçar, vdiq nga dështimi akut i frymëmarrjes të mërkurën, tha Shoqata Japoneze Sumo. Mundësi, emri i vërtetë i të cilit ishte Mitsuki Amano, […]

Lexo më shumë

Koha e duhur për të pirë kafe, sipas shkencëtarëve

Koha e duhur për të pirë kafe, sipas shkencëtarëve

Publikuar më 04.05.2021
Thoni se na pëlqejnë teoritë e konspiracionit, por kemi përs...

Thoni se na pëlqejnë teoritë e konspiracionit, por kemi përshtypjen se dikush vazhdimisht po përpiqet të futet mes nesh dhe dashurisë sonë për kafe. Një na thotë të mos shtojmë qumësht dhe sheqer, një të mos porosisim kapuçino pasdite, le të jetojmë gjithsesi! Por jo, tani kërkimi i ri na fton të ndryshojmë zakonin tonë […]

Lexo më shumë

“Bëri seks me mbesën e tij, kërkonte të urinonin mbi të”/ Dokumentari për Hitlerin: Varësia nga porno dhe sadomazokizmi

“Bëri seks me mbesën e tij, kërkonte të urinonin mbi të”/ Dokumentari për Hitlerin: Varësia nga porno dhe sadomazokizmi

Publikuar më 03.05.2021
Për pasuesit dhe vartësit e tij besnikë, Adolf Hitler ishte ...

Për pasuesit dhe vartësit e tij besnikë, Adolf Hitler ishte një njeri “i pastër” që shmangte seksin për të ruajtur aftësinë e tij fizike. Sidoqoftë, pas dyerve të mbyllura, diktatori gjerman ishte një sadomazokist që i pëlqente të linte gratë ta shkelmonin ose madje të urinonin, sipas një dokumentari të ri të Discovery Channel. Për […]

Lexo më shumë

I zoti i përmend fjalën kokainë, qeni bën reagimin e papritur, video e rrallë

I zoti i përmend fjalën kokainë, qeni bën reagimin e papritur, video e rrallë

Publikuar më 03.05.2021
Një ish-qen policie në Australi ka tronditur rrjetin e TikTo...

Një ish-qen policie në Australi ka tronditur rrjetin e TikTok me kujtesën se zbatimi i ligjit nuk është kurrë vetëm kur ai është në detyrë pasi reagimi i shqetësuar i këlyshit për të dëgjuar fjalën “kokainë” u bë virale. Davey Rutherford kohët e fundit u shfaq në internet duke i ‘tronditur’ shikuesit kur qeni i […]

Lexo më shumë