×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés.

Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të vëllimit të objektivave dhe vendndodhjet, kërkonin bashkëpunimin e Policisë Lokale të Cambrils dhe Calafell, duke kontaktuar nga ana tjetër përmes kanaleve të zakonshme të bashkëpunimit me policinë franceze, pasi shumica dërrmuese e anëtarëve të organizatës të identifikuar zotëronte nënshtetësinë franceze, pavarësisht se ishte me origjinë shqiptare, duke pasur parasysh se destinacioni përfundimtar i marihuanës së kultivuar ishte Franca dhe vendet e tjera evropiane.

Ky operacion ka lejuar arrestimin e 15 personave, njëri prej tyre në territorin francez, si dhe asgjësimin e 18.695 bimëve marijuanë në faza të ndryshme të rritjes, 2.5 kg marijuanë e tharë dhe 25 kg marijuanë të paketuara tashmë, 14.560 euro cash si dhe një shumë të papërcaktuar parash në monedhën britanike, shqiptare dhe amerikane.

Një nga anëtarët e organizatës është arrestuar nga policia franceze me 25 kilogramë marijuanë. Vlerësimi ekonomik i drogës së sekuestruar mund të kishte arritur një çmim prej më shumë se katër milionë euro e gjysmë në tregun e paligjshëm.

Hetimi i kryer nga agjentë të Hetimit Fiskal të Guardia Civil në bashkëpunim me specialistë në luftën kundër trafikut të drogës të Policisë së Tarragonës, filloi
korrikun e kaluar.

Falë punës hetimore u bë e mundur lokalizimi i plantacioneve të ndryshme që ruheshin nga anëtarë të organizatës. Veç kësaj, survejimi të cilit iu nënshtruan anëtarët e saj bëri të mundur përcaktimin e strukturës hierarkike dhe ndarjes së roleve të secilit anëtar të organizatës, të gjitha nën figurën e një drejtuesi, një person me origjinë shqiptare, por edhe me nënshtetësi franceze, banues në Calafell.

Në vijim të kanaleve të krijuara për bashkëpunim me Policinë Franceze, më në fund u bë e mundur arrestimi i një prej anëtarëve të organizatës në Perpignan më 22 dhjetor, ndërsa u kapën dhe 25 kg marijuanë të paketuar në mënyrë perfekte dhe të përgatitur për shitje.

Gjatë orëve të para të së mërkurës, 26 janar, u vendos një skuadër prej 200 agjentësh që i përkisnin njësive rezervë të specializuar për kërkime, të mbështetur nga mjetet ajrore, njësitë e qenve dhe patrullat e policisë.

Organizata ishte lidhur me anë të mashtrim në rrjetin e furnizimit me energji elektrike, duke shmangur kështu koston e konsumit të lartë që kërkon ky lloj aktiviteti dhe dyshimet që do të krijonte lidhja e tij.

Pesë pikat e furnizimit të parregullta kanë shkaktuar një dëm prej 253 mijë eurosh me konsum të barabartë me atë të 234 banesave.
14 të arrestuarit në Spanjë akuzohen për krime kundër shëndetit publik, trafik droge, përkatësi në një organizatë kriminale dhe mashtrim të konsumit të energjisë elektrike. Po hetohet një krim i mundshëm i pastrimit të parave.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 1...

Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 19 nxënës të vrarë, është i fundit në një varg sulmesh masive në Shtetet e Bashkuara. Disa nga viktimat e sulmit në Teksas Më poshtë është një përmbledhje e sulmeve masive në vitet e fundit, kryer nga agjencia Reuters. BUFFALO, 14 maj […]

Lexo më shumë

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Publikuar më 25.05.2022
Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë m...

Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë me miqtë e ardhur me rastin e finales së Conference League, duke filluar që nga Presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin, zyrtarë të lartë të qeverisë së futbollit europian, presidentë federatash, drejtues dhe legjenda të klubeve finaliste, Roma dhe Feynoord. Në këtë drekë ishte i pranishëm edhe […]

Lexo më shumë

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të sh...

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të shtënat në një shkollë fillore në jug të Teksasit, teksa presidenti amerikan, Joe Biden, ka bërë thirrje për kontroll të armëve. Sulmi u krye në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde, rreth 135 kilometra në perëndim të San Antonios. Qyteti me 16,000 banorë ndodhet rreth […]

Lexo më shumë