×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

‘Çmimi i një iluzioni dashurie’, një libër për dashurinë, si çelësi i të gjitha të mirave

Një ditë më parë, Sindi Shkrapi do të njoftonte e gëzuar miqtë e saj në rrjetet sociale: “Sot është një ditë e veçantë për mua,një nga ato ditët e mbushura me surpriza. Sot u botua libri im i parë,por jo i fundit, sigurisht. Jam shumë e lumtur dhe shpresoj t’ju pëlqejë të gjithëve!”. 20-vjeçarja korçare, studente në Slloveni, thotë për gazetën “Shekulli” se i pëlqen të shkruajë dhe të ndajë frymëzimin e saj poetik me të tjerët. Ndërsa redaktorja e librit “Çmimi i një iluzioni dashurie”, duke folur për autoren e re, thotë se “Nëse jeta për Sindin është sjellë si një dem në arenë, ajo ka ditur të jetë një gladiatore shumë e zonja, ta kapë atë nga brirët e pas kaq e kaq shkundjesh të mos bjerë , të jetë aty, me dinjitet e dëshirë për avancim.

Autorja 20-vjeçare e librit poetik

Më poshtë është parathënia e shkruar nga redaktorja e librit Diamanta Zalta Nikolaou.

Sindi Shkrapi! Një autore e re në lëvrimin me penën e shpirtit dhe zërin e zemrës së poezisë, një  qënie e brishtë, e kristaltë, që ke frikë ta prekësh sepse mund të thyhet e të kthehet e gjitha në cifla. Me botën e saj disi ndryshe nga të tjerët, në atë të sakrificës, durimit, dhe pjekjes para kohe të një fëmije të zgjuar e plot talent, Sindi qëndron kështjellë para humbjeve që Zoti deshi e ja dha. Por kurrësesi e ndëshkuar! Thjesht pranon fatin e saj. Sepse drita thonë, e gjen një ditë vendin për ku duhet futur… A ka dritë më të madhe te njeriu se Dashuria?

Sindi ka shumë dashuri brenda saj dhe kjo i jep kurajo kur çdo mëngjes i duhet të përshëndetet me ditën e re, po në të njëjtin vend, nga po i njëjti pozicion… pothuajse i përhershëm, e megjithatë i është mirënjohëse Jetës që është prezent edhe në ato të mira të vogla që i ka dhënë, e sidomos Dashurisë dhe Talentit.  Të gjithë përreth e duan, por ajo më shumë se të gjithë do dashuritë e saj, që disa ikin, disa qëndrojnë e bëjnë sikur ikin, disa janë të siguruara përjetë, si ajo e babait të kthyer në yll, e nënës që rrezaton dritën e mëmësisë. I pëlqen të shkruajë, i pëlqen të meditojë, me atë mendje fëmije paksa të rritur, që vetëm kërkon nga Universi të dijë! Bota e saj shpirtërore është një fushë e lulëzuar me ngjyra nga e kuqja e përflakur deri tek e zeza serioze e inatçore. Kështu e njoha Sindin, nëpërmjet vargut  shpirtëror. Sa herë jam befasuar me logjikën e saj, pendesat, të folurën e zemrës. Ka një këmbëngulje të fortë për gjithçka që e do, pa llogaritur masën e dashurisë së tjetrit, ajo dashuron për vete, jeton për vete, harmonizohet me gjithçka të kundërt, në sajë të logjikës së fortë, duke e shpënë ujin në avllinë e vet. Të krijohet një përshtypje fillestare, se në librin e saj të parë me poezi ka përsëritje, por jo. Është Këmbëngulje. Është dëshira për të patur atë që e di se nuk e ka fizikisht, por në shpirt ka hedhur rrënjë. Nëse jeta për të është sjellë si një dem në arenë,  ajo ka ditur të jetë një gladiatore shumë e zonja, ta kapë atë nga brirët e pas kaq e kaq shkundjesh të mos bjerë, të jetë aty, me dinjitet e dëshirë për avancim. Herë melankolike, herë kërkuese, poezia për të  rrëfen jetën, i jep asaj ngjyrë, e tërheq drejt të bukurës, e përmbush. Ka frymëmarrje vargu i saj, rritet bashkë me mendimin. Unë dua të jetoj, thotë ajo, sepse si të gjithë e meritoj. Dashuria për të është Dielli. Ajo, dy duar që e mbajnë atë disk të zjarrtë në duar. E lë të digjet, ajo është mësuar me sakrificën dhe dhimbjen.

Kopertina e vëllimit poetik

Në këtë libër Sindi përfaqëson atë njeri të bukur të sprovuar nga jeta dhe fati që herët, i cili nuk di të ndalojë ta dojë atë, pa kushte dhe pa i kërkuar shumë, përveçse Dashurinë. E habitshme, sa pak kërkojnë njerëzit e sprovuar! Këtu qëndron dhe madhështia e tyre. Ndonëse një fëmijë i rritur deri në kapërcimin  e një adoleshence, Sindi paraqitet para lexuesit me dinjitetin e një të rrituri, duke i dhënë një frymë të re poezisë, ndryshe nga ajo që kemi parë shpesh, paraqitja e saj na bën të mendojmë e të gjykojmë si ajo, pa bujë e kërkesa të mëdha, na bën thirrje të duhemi mes nesh, të respektohemi mes nesh, sepse e vetmja dashuria është çelësi i të gjitha të mirave. I uroj autores, të  jetë e bardhë udha e librit të saj të parë, dhe suksese të tjera në vazhdim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Majko reagon për koncesionin e Butrintit: Si u ndryshua vendimi i vitit 2002?

Majko reagon për koncesionin e Butrintit: Si u ndryshua vendimi i vitit 2002?

Publikuar më 23.05.2022
Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit ka protestuar sot para Kuv...

Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit ka protestuar sot para Kuvendit kundër marrëveshjes për të dhënë me koncesion Parkun Kombëtar të Butrintit për një periudhë 10 vjeçare. Nga foltorja e Kuvendit Majko ka analizuar marrëveshjen duke evidentuar sipas tij disa ndryshme që ka pësuar vendimi i 2002 me atë të 2022. “Nga një vlerësim i kujdesshëm […]

Lexo më shumë

Këngëtari i njohur puth në buzë ‘aksidentalisht’ moderatorin grek VIDEO)

Këngëtari i njohur puth në buzë ‘aksidentalisht’ moderatorin grek VIDEO)

Publikuar më 23.05.2022
Një video nga shteti fqinj, Greqia është duke u bërë virale ...

Një video nga shteti fqinj, Greqia është duke u bërë virale në rrjet. Sipas raportimeve të mediave greke këngëtari i njohur grek, Stelios Rokos puthi “aksidentalisht” në buzë moderatorin e emisionit televiziv “X Factor”, Andreas Georgiou. Incidenti i puthjes ndodhi gjatë hyrjes së këngëtari në skenë, i cili teksa përshëndetet moderatorin duke e përqafuar e puthi […]

Lexo më shumë

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Publikuar më 19.05.2022
Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mun...

Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mungon? -Ndjehem si peshku pa ujë! -ma ktheu ai. -Ishte njeriu im më i afërt. 42 vjet bashkë. U njohëm te revista “Hosteni”. Unë djalë. Ai humorist i madh. Vazhduam bashkënë koncerte. Hartuam bashkë skenare dhe skeçe. Bashkë te “Fiks Fare”, bashkë me pushime […]

Lexo më shumë

Presidentja e Kosovës, ‘ylli’ i shfaqjes së stilistit Valdrin Sahiti: Më bindi t’i drejtoja flokët pas 12 vitesh

Presidentja e Kosovës, ‘ylli’ i shfaqjes së stilistit Valdrin Sahiti: Më bindi t’i drejtoja flokët pas 12 vitesh

Publikuar më 17.05.2022
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mbrëmë ishte e pranishme...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mbrëmë ishte e pranishme në sfilatën e organizuar nga stilisti Valdrin Sahiti. Dizenjatori i njohur dhe shumë i suksesshëm nga Kosova prezantoi koleksionin e ri të veshjeve në një mbrëmje me shumë emra të njohur që ishin të pranishëm. Duke folur për sukseset dhe punën e tij, Osmani u shpreh se […]

Lexo më shumë

Veliaj për 2-vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar: Ata që gjoja u kujtuan, janë të njëjtët që janë dënuar për shpifje

Veliaj për 2-vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar: Ata që gjoja u kujtuan, janë të njëjtët që janë dënuar për shpifje

Publikuar më 17.05.2022
Nga Ndroqi, ku sot u përurua lagjja e re e Programit të Rind...

Nga Ndroqi, ku sot u përurua lagjja e re e Programit të Rindërtimit, nga e cila përfitojnë 74 familje, kryebashkiaku Erion Veliaj i ktheu përgjigje opozitës edhe për projektin e Teatrit të ri Kombëtar. Veliaj tha se ata që bëjnë sikur “kujtohen” për Teatrin, janë po ata që dje akuzonin për ndërtime kullash edhe në […]

Lexo më shumë

Ligji për menaxhimin, Margariti: Butrinti do të vazhdojë të jetë pronë e shtetit

Ligji për menaxhimin, Margariti: Butrinti do të vazhdojë të jetë pronë e shtetit

Publikuar më 17.05.2022
“Parku i Butrintit do të vijojë të jetë pronë shtetërore”. K...

“Parku i Butrintit do të vijojë të jetë pronë shtetërore”. Kështu u shpreh ministrja e Kulturës Elva Margariti, teksa është thirrur sot në një seancë dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë për ligjin e menaxhimit të Butrintit. Ministrja tha se kjo ka qenë një pyetje që është bërë shpesh së fundmi, ndërsa sqaroi se Butrinti do […]

Lexo më shumë

Teologu reagon ashpër për videoklipin e vëllezërve Veshaj në muzeun e Korçës: Është degjenerim, ne lutemi para atyre ikonave

Teologu reagon ashpër për videoklipin e vëllezërve Veshaj në muzeun e Korçës: Është degjenerim, ne lutemi para atyre ikonave

Publikuar më 16.05.2022
Kënga “Picasso” nga binjakët Donald dhe Romeo Ve...

Kënga “Picasso” nga binjakët Donald dhe Romeo Veshaj në bashkëpunim me Elgit Dodën ka sjellë jo pak zhurmë në rrjet. Kjo për shkak se videoklipi është realizuar pranë ikonave fetare dhe kjo duket se nuk është pritur mirë nga kisha. Kjo e fundit ka bërë një reagim të ashpër ndaj filmimeve pranë këtyre ikonave, duke […]

Lexo më shumë

Grupi fitues i ‘Eurovisionit’ nga Ukraina nxjerr në ankand kupën, të ardhurat shkojnë për ushtrinë

Grupi fitues i ‘Eurovisionit’ nga Ukraina nxjerr në ankand kupën, të ardhurat shkojnë për ushtrinë

Publikuar më 16.05.2022
Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovision-in, do ...

Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovision-in, do të nxjerrë në ankand kupën e vendit të parë. Grupi do t’i dhurojë të ardhurat për një fond bamirësie që ndihmon ushtrinë ukrainase dhe Ukrainën, e cila është nën pushtimin rus. “Ne kemi planifikuar të nxjerrim kupën tonë në ankand dhe t’i dhurojmë të gjitha paratë për një fond […]

Lexo më shumë