×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në botë” në internet, rezultatet e para (dhe shumica) që do të rezultojnë do të jenë renditja sipas vendit ose shenjës së zodiakut. Sidoqoftë, duket se medalja “e artë” mund t’i jepet një kategorie sportistësh, sipas një studimi të udhëhequr nga Dr. Romualdo Belardinelli, drejtor i Institutit të Kardiologjisë Lancisi në Ankona.

Sipas gjetjeve përkatëse të paraqitura në një konferencë të Shoqatës Amerikane të Zemrës, çiklistët marrin kryesimin në performancën seksuale, falë përfitimeve specifike të siguruara nga ushtrimet e tyre të preferuara aerobike.

Gjetjet interesante shkencore jo vetëm që nxjerrin në pah një kategori burrash që çdo grua duhet ta marrë seriozisht, por gjithashtu mbyllin sytë për burrat që duan por për arsye të dukshme ata nuk mund të ndryshojnë vendin ose yjësinë që përcaktoi lindjen e tyre.

Pedali i suksesit

Studiuesit arritën në përfundimin se burrat me muskuj të dobët të zemrës bënë përparim të dukshëm në jetën e tyre seksuale pasi çiklizuan tre herë në javë për tetë javë.

Në mënyrë të veçantë, 30 burrat që u kërkua të ngasin me intensitet të moderuar nën mbikëqyrje të ngushtë, regjistruan marrje më të lartë të oksigjenit (VO2max), një tregues që përcakton nivelin e qëndresës aerobike, por edhe qarkullimin më të mirë të gjakut krahasuar me 29 burrat në grupin e kontrollit të cilët nuk tregoi asnjë përmirësim.

Pastaj, rezultatet mbi performancën seksuale u regjistruan përmes pyetësorëve të plotësuar nga pjesëmarrësit dhe partnerët e tyre për të kontrolluar përgjigjet. “Unë nuk di për amerikanët, por, ju e dini, italianët janë të dashuruar me famë dhe kështu ata mund të gënjejnë për kampionatin e tyre në seks. Por në realitet ata kanë një problem të madh dhe nuk e pranojnë atë”, tha Dr Belardinelli me shaka për bashkatdhetarët e tij.

Në të vërtetë, pasi krahasuan përgjigjet, u konfirmua se burrat që ngisnin biçikleta performuan më mirë në seks, si dhe një kohë me cilësi më të mirë kur takonin partneren e tyre.

Biçikleta si Viagra?

“Është një ushtrim i thjeshtë për të përmirësuar funksionin tuaj seksual”, këshillon studiuesi kryesor burrat, të cilët e shohin atë si një zëvendësim ideal për Viagran për pacientët që marrin ilaçe kardiovaskulare dhe një kombinim i të dyve mund të jetë fatal. Sipas tij, efektet e çiklizmit në zgjerimin e enëve të gjakut mund të krahasohen me ato të ilaçit të mosfunksionimit anti-erektil.

Sipas ekspertëve të tjerë si Dr. Nanette Wenger nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Emory, ky ushtrim përmirëson jetën e dashurisë përmes mekanizmave të tjerë të tillë si lehtësimi i simptomave depresive dhe faktorëve të tjerë që mund të ndikojnë në performancën seksuale.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Wayne Rooney është i zemëruar: Ato i bënë fotot për mua, ne nuk kemi bërë seks, thjesht kemi kaluar një kohë të mirë

Publikuar më 27.07.2021
Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjen...

Ish-sulmuesi i Manchester United, Wayne Rooney është në gjendje të tmerrshme, pasi u shfaq në rrjetet sociale duke e treguar atë me tre vajza gjysmë të zhveshura në një klub nate dhe një dhomë hoteli. Ai iu drejtua policisë për të gjetur të drejtën e tij, siç raportohet nga gazeta ‘The Sun’. Wayne Rooney absolutely […]

Lexo më shumë

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Publikuar më 27.07.2021
Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave ...

Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave të krimeve dhe familjeve të tyre, të ndjekim çdo çështje të mundshme, të kërkojmë të gjitha provat dhe të mos ndalemi ndaj asgjëje derisa të konstatojmë të vërtetën. Gjatë disa viteve të fundit, megjithatë, ne kemi qenë duke u ndeshur me një pengesë të re: […]

Lexo më shumë

Mutacioni ‘Delta’: Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Mutacioni ‘Delta’: Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Publikuar më 26.07.2021
Simptomat e atyre që janë infektuar me variantin Delta (muta...

Simptomat e atyre që janë infektuar me variantin Delta (mutacioni Indian) të koronavirusit, ndryshojnë nga simptomat klasike të infeksionit Covid-19, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët nga Australia, duke analizuar simptomat e pacientëve të infektuar me mutacionin Delta, vërejnë se simptomat që ato tregojnë janë të ndryshme nga ato të vëzhguara më parë tek njerëzit […]

Lexo më shumë

Sa kushton burgeri më i shtrenjtë në botë? Video

Sa kushton burgeri më i shtrenjtë në botë? Video

Publikuar më 26.07.2021
Shefi i guzhinës, Robert Jan de Vin, i cili drejton restoran...

Shefi i guzhinës, Robert Jan de Vin, i cili drejton restorantin De Dalton në Voorthuizen, Hollandë, po përpiqet të thyejë rekordin e ri botëror për burger-in më të shtrenjtë. Çmimi i saj është 5,000 euro. Rekordi aktual mbahet nga restoranti ‘Juicy Foods and Ovations Foodservice’ me qendër në Oregon në SHBA, burger i të cilit […]

Lexo më shumë

Studimi/ Kombinimi AstraZeneca – Pfizer rrit nivelin e antitrupave

Studimi/ Kombinimi AstraZeneca – Pfizer rrit nivelin e antitrupave

Publikuar më 26.07.2021
Vaksinimi i përzier kundër koronavirusit, së pari me vaksinë...

Vaksinimi i përzier kundër koronavirusit, së pari me vaksinën AstraZeneca, pastaj me Pfizer/BioNTech, rrit nivelin e antitrupave neutralizues për gjashtë herë, krahasuar me dy doza të AstraZeneca-s, tregon një studim i Koresë së Jugut. Studimi përfshiu 499 punonjës mjekësorë: 100 prej tyre morën doza të përziera, 200 morën dy doza Pfizer/BioNTech dhe pjesa tjetër morën […]

Lexo më shumë

Princ Harry përgatit sulmin ndaj babait të tij me 4 libra, skandali që mund të ndryshojë institucionin e monarkisë

Princ Harry përgatit sulmin ndaj babait të tij me 4 libra, skandali që mund të ndryshojë institucionin e monarkisë

Publikuar më 25.07.2021
Sipërmarrja e re e Princit Harry për të botuar katër libra m...

Sipërmarrja e re e Princit Harry për të botuar katër libra mbi familjen mbretërore kërcënon monarkinë. Sipas një raporti të ‘Daily Mail’, Princ Harry po përgatitet të nisë një tjetër “zjarr” kundër Buckingham, por këtë herë, dëmi që ai do të bëjë pritet të jetë “i pariparueshëm”. Duka i Sussex është duke punuar me shtëpinë […]

Lexo më shumë

A e transmetojnë virusin njerëzit e vaksinuar?

A e transmetojnë virusin njerëzit e vaksinuar?

Publikuar më 25.07.2021
Të dhënat e hulumtimit dhe të dhënat nga vaksinimi i populla...

Të dhënat e hulumtimit dhe të dhënat nga vaksinimi i popullatës së përgjithshme kanë konfirmuar mbrojtjen e lartë të siguruar nga vaksinat kundër sëmundjes serioze dhe rrezikun e vdekjes nga COVID-19. Jennifer Juno dhe Adam Wheatley, studiues të vjetër në Institutin e Sëmundjeve Infektive dhe Imunitetit, Peter Doherty dhe Departamenti i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë, Universiteti […]

Lexo më shumë

Nga lindi varianti Delta?

Nga lindi varianti Delta?

Publikuar më 25.07.2021
Kur ndonjë virus transferohet nga personi në person, ai përj...

Kur ndonjë virus transferohet nga personi në person, ai përjeton “gabime kopjimi” kur fillesat e materialit të tyre gjenetik shtohen në mënyrë të pasaktë nga një virus në tjetrin. Shumicën e kohës, kjo nuk sjell ndonjë ndryshim të rëndësishëm. Sidoqoftë, për shkak se viruset efektivë mbijetojnë dhe replikohen më shpejt dhe ata të pasuksesshëm vdesin, […]

Lexo më shumë