×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Chimera po vihet në zbatim”/ Biden nuk fton Rusinë dhe Kinën në ‘Samitin e Demokracisë’, vjen reagimi i ashpër nga Moska

Kremlini e konsideron ‘Samitin e Demokracisë’, të iniciuar nga presidenti amerikan Joe Biden, në të cilin as Rusia dhe as Kina nuk janë ftuar, si “ndarje” e botës, duke e quajtur atë një përpjekje të SHBA për të “përvetësuar” demokracinë.

Zëdhënësi i presidentit rus Dmitry Peskov e përshkroi videokonferencën e 9-10 dhjetorit si një “përpjekje të SHBA-së për të krijuar vija të reja ndarëse”, duke theksuar se Rusia ishte kundër takimit.

“Kjo nuk është asgjë më shumë se një përpjekje për të krijuar menjëherë linja të reja ndarëse. Ne luftuam fort në fillim të viteve 1990 për të reduktuar dhe eliminuar vijat ndarëse, por sot Shtetet e Bashkuara preferojnë të krijojnë linja të reja ndarëse dhe t’i ndajnë vendet në të mira në perceptimin e tyre dhe keq në perceptimin e tyre”, tha Peskov.

Peskov tha gjithashtu se Uashingtoni po përpiqet t’u imponojë vendeve të tjera konceptin e vet të demokracisë dhe të përvetësojë fjalën. “Ata po përpiqen të përvetësojnë fjalën “demokraci”. Me fjalë të tjera, demokracia është vetëm ajo që korrespondon me perceptimin e Uashingtonit”, tha Peskov.

Më herët, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se “Samiti i Demokracisë” i organizuar nga Shtetet e Bashkuara kishte për qëllim “ndarjen e njerëzve, vendeve në demokraci dhe jodemokraci”, ndërsa zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova këtë samit e cilësoi si “Chimera” që duhet të tregojë se Perëndimi kolektiv ka një axhendë konstruktive, unifikuese.

Joe Biden ka ftuar rreth 110 vende dhe territore në “Samitin e Demokracisë” duke përfshirë aleatët kryesorë perëndimorë të Shteteve të Bashkuara. Çuditërisht, Kina dhe Rusia, rivalët kryesorë gjeopolitikë të Uashingtonit, nuk janë në listën e të ftuarve. Presidenti amerikan nuk e ka fshehur se këto vende i konsideron “diktatura” kundër të cilave duhet të ngrihen demokracitë.

Një tjetër pikë e diskutueshme në këtë drejtim është se Presidenti Biden ka ftuar Tajvanin, të cilin Shtetet e Bashkuara nuk e njohin si një vend të pavarur, por që dëshirojnë ta shohin si një model demokracie ndaj Kinës, e cila e konsideron ishullin si një nga provincat e saj, që do të kthehet në gjiret e saj.

“Samiti i Demokracisë” është një premtim i fushatës së Joe Biden. Në versionin e parë, do të mbahet online nëpërmjet video-konferencës më 9 dhe 10 dhjetor dhe një vit më vonë live.

Tensionet midis Uashingtonit dhe Moskës janë përshkallëzuar muajt e fundit, pavarësisht synimit të presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden gjatë një samiti në Gjenevë në qershor.

Çështja e fundit që ka ndezur tensione është lëvizja e trupave ruse rreth Ukrainës, ku përleshjet po zhvillohen midis Kievit dhe separatistëve prorusë në pjesën lindore të vendit që nga viti 2014. Ditët e fundit, Shtetet e Bashkuara, NATO dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur vazhdimisht shqetësimin për këtë çështje.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

“Unë do të ngas me shpejtësi”/ Papa Gjon Pali, Ferrari dhe… thirrja për kufizim të shpejtësisë, ja si policët ndaluan makinën e shternjtë në Romë

Publikuar më 05.12.2021
Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madj...

Papa Gjon Pali II e vizitonte shumë shpesh Ferrarin dhe madje bekoi njerëzit dhe makinat e tij në fabrikë. Për vizitën e tij, zyrtarët e Ferrarit duhej të gjenin një automjet. Për shkak se nuk kishin një makinë në dispozicion, morën një prototip të Ferrari Mondial-it të hapur dhe hoqën sediljen e pasagjerit. Kështu Papa […]

Lexo më shumë

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Cila është vendndodhja e vërtetë e imazhit më të njohur të Microsoft Windows?

Publikuar më 05.12.2021
Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, n...

Imazhi i paraqitur më lart, është realizuar në vitin 1998, nga fotograf i ‘National Geographic’, Charles O’Rear, duke vozitur përgjatë Avenue 121 në Kaliforni, duke u nisur për në San Francisko, ku do të takonte partneren e tij. Në provincën e Sonomës ai vuri re nga dritarja e tij një pamje veçanërisht spektakolare: një livadh […]

Lexo më shumë

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Misteri/ Shqiptari vret veten brenda furgonit të policisë greke

Publikuar më 05.12.2021
Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar...

Vetëvritet brenda furgonit të policisë një i dënuar shqiptar ne Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të enjten, por është publikuar sot. Ai po transportohej nga spitali i Amfisës drejt burgut te Malandrinos, ku ka ndërmarrë aktin tragjik, sipas medieve greke. 38-vjeçari mësohet se ka varur veten me lidhëset e këpucëve ne dritaren e furgonit […]

Lexo më shumë

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

“Mamaja ime është kaq e nxehtë saqë e tregoj gjithmonë, kështu që djemtë e dinë që edhe unë do të jem MILF” (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e...

Një grua ka treguar se si ajo foto0grafon gjithmonë mamanë e saj, në mënyrë që djemtë të dinë se ajo do të “bëhet gjithashtu një MILF” kur të rritet. Trajnerja personale Julia Perfetto, 22 vjeçe, ngarkoi një video të mamasë së saj dhe shumë njerëz komentuan se ato mund të ishin motra. Ajo shkroi: “Duke […]

Lexo më shumë

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Studimi: Vaksinat mRNA ofrojnë mbrojtje afatgjatë edhe ndaj mutacioneve të reja

Publikuar më 05.12.2021
Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive...

Vaksinat SARS-CoV-2 mRNA janë treguar të jenë shumë efektive në parandalimin e COVID-19, dhe në veçanti sëmundjet e rënda. Megjithatë, shfaqja e “shtresave të reja të shqetësimit”, siç karakterizohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, mutacionet e SARS-CoV-2 me potencial të lartë transmetimi, ngre shqetësime për kohëzgjatjen dhe shkallën e mbrojtjes pas vaksinimit. Mjekët e Klinikës […]

Lexo më shumë