×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë ndodh përgjatë kufirit shqiptaro – grek? Pse është kthyer në problem për BE?

Shqiptarët kanë kaluar dhe vazhdojnë të kalojnë kufirin nga Shqipëria drejt Greqisë.

Llogaritet se kufiri ndërmjet shtetit shqiptar dhe atij grek është kaluar në mënyrë të parregullt në mënyrë të përsëritur që nga viti 1990 dhe se vazhdon të mbetet problem edhe sot e kësaj dite, pavarësisht se kohët kanë evoluar dhe shqiptarët lëvizin lirshëm në hapësirën e BE. Megjithatë, shqiptarët kanë të drejtë të udhëtojnë në vende të BE-së, por jo edhe të punojnë. Për në Greqi, ata shkojnë më së shumti për të punuar si emigrantë ekonomikë. Ky emigracion ekonomik ndodh masivisht edhe sot, për shkak se shqiptarët vazhdojnë të punojnë në të zezë te pronarët në shtetin grek dhe se këta të fundit (pronarët grekë më shumë) rrallë ndiqen penalisht, shkruan agjencia europiane e lajmeve “Fontex”.

Shqiptarët punojnë në mënyrë sezonale në Greqi, kryesisht në ndërtim dhe në bujqësi. Numër të madh e problematik ka pasur më herët, por edhe gjatë viteve të fundit, kufiri në fjalë mbetet ndër më problematikët e hapësirës së BE-së. Mbi 5000 persona kanë kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë përgjatë vitit 2016, gati 8000 kanë kaluar më 2015. Kjo ndodh në një kohë që ka edhe liberalizim vizash për shtetasit shqiptarë.  /D.Xh/

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara në dëborë për më shumë se 20 orë (VIDEO)

Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara në dëborë për më shumë se 20 orë (VIDEO)

Publikuar më 25.01.2022
Reshjet e dendura të dëborës të ditëve të fundit që kanë për...

Reshjet e dendura të dëborës të ditëve të fundit që kanë përfshirë kryeqytetin grek, Athinën, kanë krijuar një situatë kaotike në rrugët e vendit.  1.200 automjete kanë ngecur në “Atiki Odo” për mbi 20 orë pasi lëvizja është bërë gati e pamundur për shkak të dëborës. Pa ngrohje të “dorëzuar” në temperaturat nën zero, pa ushqim […]

Lexo më shumë

Rrëfimi tronditës i vajzës shqiptare në Athinë: Prifti grek më dhunoi jo vetëm trupin, por edhe shpirtin

Rrëfimi tronditës i vajzës shqiptare në Athinë: Prifti grek më dhunoi jo vetëm trupin, por edhe shpirtin

Publikuar më 22.01.2022
Detaje tronditëse janë zbuluar nga arrestimi i një prifti në...

Detaje tronditëse janë zbuluar nga arrestimi i një prifti në Greqi i cili akuzohet se ka përdhunuar për disa vite me radhë një vajzë të mitur. Mësohet se vajza e mitur është shqiptare. Prifti 37-vjeçar u arrestua ditën e djeshme nga policia greke, ndërsa denoncimi është bërë nga vetë shqiptarja 17 -vjeçare që u abuzua […]

Lexo më shumë

Sipërmarrësi shqiptar në Amerikë urdhërohet t’i kthejë shtetit 64.6 milionë dollarë

Sipërmarrësi shqiptar në Amerikë urdhërohet t’i kthejë shtetit 64.6 milionë dollarë

Publikuar më 15.01.2022
Martin Shkreli, ish-drejtuesi i firmës së barnave, ‘Pharma B...

Martin Shkreli, ish-drejtuesi i firmës së barnave, ‘Pharma Bro’, që ndikoi në rritjen dramatike të çmimit të një ilaçi që shpëton jetën, është përjashtuar nga industria amerikane përgjithmonë. Në një vendim të premten, gjyqtarja Denise Cote e urdhëroi atë të kthente 64.6 milionë dollarë (47 milionë £) në fitimet që ai bëri nga skema. Ajo vendosi se […]

Lexo më shumë

Përmbyset makina, aksidenti tragjik i merr jetën 29-vjeçarit shqiptar në Greqi

Përmbyset makina, aksidenti tragjik i merr jetën 29-vjeçarit shqiptar në Greqi

Publikuar më 23.12.2021
Një 29-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në Kretë si pasojë e...

Një 29-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në Kretë si pasojë e një aksidenti tragjik. I ndjeri është Enkeled Biba nga Lezha që dyshohet se humbi drejtimin e automjetit e për pasojë makina doli nga rruga dhe u përmbys. U desh ndërhyrja e forcave zjarrfikëse për nxjerrjen e trupit të viktimës. Aksidenti i rëndë ka ndodhur 30 minuta […]

Lexo më shumë

Çifti shqiptar u vra mizorisht nga babai i 25-vjeçares, rrëfimi prekës i vëllait të dhëndrit

Çifti shqiptar u vra mizorisht nga babai i 25-vjeçares, rrëfimi prekës i vëllait të dhëndrit

Publikuar më 22.12.2021
Një ngjarje e rëndë ndodhi në fund të vitit 2019, në Melburn...

Një ngjarje e rëndë ndodhi në fund të vitit 2019, në Melburn në Australi, ku një baba shqiptar, Osman Shaptafaj, vrau vajzën e tij Lindita Musai 25 vjeç dhe dhëndrin e tij Vetonin 29 vjeç para shtëpisë së tyre. Çifti kishte dalë për të festuar 1 vjetorin e martesës, festime që u përmbyllën në mënyrën […]

Lexo më shumë

Dita e Emigrantëve, Kokëdhima: Edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdhe ditën kur Shqipëria të mos jetë më peng i politikanëve të korruptuar

Dita e Emigrantëve, Kokëdhima: Edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdhe ditën kur Shqipëria të mos jetë më peng i politikanëve të korruptuar

Publikuar më 18.12.2021
Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, përkujtoi 18 ...

Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, përkujtoi 18 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare të Emigrantëve, duke u shprehur se Shqipëria është ndër vendet e para në botë që ka më shumë shtetas në emigrim se sa në atdhe. Sipas tij, çdo shqiptar i përzënë, madje edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdheun e tyre, ditën […]

Lexo më shumë

Greqia mbyll dyert deri më 10 janar, rregullat e reja për t’u futur

Greqia mbyll dyert deri më 10 janar, rregullat e reja për t’u futur

Publikuar më 17.12.2021
Masat e reja për hyrjen në Greqi janë publikuar sot në Fleto...

Masat e reja për hyrjen në Greqi janë publikuar sot në Fletoren Zyrtare duke bërë që vendi të “blindohet”deri më datë 9 janar vitit 2022. Vendimi i parë ndalon futjen e të gjithë qytetarëve të shteteve të huaja në Greqi me përjashtim atyre të Bashkimit Europian  përgjatë periudhë 19 dhjetor 2021 – 10 janar 2022. “Ndalimi i […]

Lexo më shumë

Nderimet e fundit për ish-senatorin Bob Dole, kush është shqiptari që qëndroi afër Presidentit Biden

Nderimet e fundit për ish-senatorin Bob Dole, kush është shqiptari që qëndroi afër Presidentit Biden

Publikuar më 10.12.2021
Dje janë bërë nderimet e fundit për mikun e madh të Kosovës,...

Dje janë bërë nderimet e fundit për mikun e madh të Kosovës, ish- senatorin Bob Dole, i cili vdiq të hënën. Në ceremoninë e nderimit bashkë me Presidentin e ShBA-së, Joe Biden, Zonjën e Parë, Jill Biden, ka marrë pjesë edhe biznesmeni shqiptar, Jim Xhema. Xhemail (Jim) Xhema është një veprimtar dhe biznesmen i dalluar […]

Lexo më shumë