×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë të çokollatës dhe ëmbëlsirave, mund të shoqërohen me një rritje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme, sipas një studimi të botuar në BMC Medicine.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit identifikuan dy dieta që shoqëroheshin me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme. E para përfshinte shumë çokollatë, pasta, gjalpë dhe bukë të bardhë dhe disa fruta dhe perime të freskëta. E dyta përfshinte shumë pije me sheqer, lëngje frutash, çokollatë, pasta, sheqer dhe konservantë, dhe pak gjalpë dhe djathë me yndyrë të lartë.

Për të shqyrtuar efektet e dietës në rrezikun dhe vdekshmërinë kardiovaskulare, autorët analizuan të dhënat nga 116,806 të rritur në Angli, Skoci dhe Uells, të moshës 37 deri në 73 vjeç, me një moshë mesatare 56 vjeç. Pjesëmarrësit raportuan ushqimin që hëngrën gjatë 24 orëve të fundit dhe më pas studiuesit identifikuan lëndët ushqyese në grupet e ushqimit që pjesëmarrësit kishin konsumuar dhe llogaritën incidencën e sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë përmes dosjeve të pranimeve në spitale deri në vitin 2017 dhe vdekjeve. dhe 2020 respektivisht.

Studiuesit zbuluan se ata që ndoqën dietën e parë ose kishin më shumë gjasa të ishin burra, të rinj, të pafavorizuar financiarisht, duhanpirës, ​​më pak aktivë fizikisht, obezë ose hipertensivë në krahasim me ata, dietat e të cilëve nuk ishin të pasura me ushqime në këtë dietë. Në grupin e parë të dietave, njerëzit që ishin më të rinj se 60 vjeç ose mbipeshë ose obezë kishin një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare sesa ata mbi 60 vjeç ose me peshë normale.

Nga ana tjetër, pjesëmarrësit në llojin e dytë të dietës u zbuluan se kishin një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë, megjithëse ata kishin tendencë të ishin më aktivë fizikisht dhe kishin më pak gjasa të pinin duhan ose të vuanin nga obeziteti, hipertensioni, diabeti, në krahasim me ata që nuk e ndoqën këtë dietë. Gratë, njerëzit nën moshën 60 vjeç, ose ato me obezitet në veçanti kishin një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare nëse hanin një dietë të lartë në dietën e dytë.

Autorët paralajmërojnë se natyra vëzhguese e studimit nuk lejon përfundime në lidhje me një lidhje shkakësore midis dietës, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë. Përveç kësaj, pasi të dhënat ushqyese janë marrë nga vlerësimet individuale 24-orëshe dhe jo nga një periudhë e vazhdueshme kohore, ato mund të mos jenë përfaqësuese të dietave të pjesëmarrësve për një kohë të gjatë. Hulumtimet e ardhshme mund të eksplorojnë arsyet e mundshme për korrelacionet midis dietave të shqyrtuara në këtë studim dhe sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë.

“Hulumtimi ynë sugjeron që konsumi më i ulët i çokollatës, ëmbëlsirave, gjalpit, bukës me fibra të ulëta, pijeve me sheqer, lëngjeve të standardizuara të frutave, sheqerit të tryezës dhe konservantëve mund të shoqërohen me rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës ose rrezik më të ulët. Zbulimet tona janë gjithashtu të rëndësishme për një studim i mëparshëm që sugjeroi që ngrënia e ushqimeve që përmbajnë më pak sheqer dhe kalori mund të shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare. dhe të zvogëlojë rrezikun e tyre nga sëmundjet kardiovaskulare”, tha Carmen Piernas, autore e studimit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Alec Baldwin/ Momentet e fundit të Halina Hutchins: Nuk i ndjej më këmbët e mia!

Publikuar më 25.10.2021
Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drej...

Të dhënat e reja për mënyrën tragjike se si humbi jetën drejtoresha e fotografisë Halina Hutchins 42-vjeçare gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, dalin në dritë, përmes një hetimi të përgatitur nga zyra e sherifit në Santa Fe. Sipas dokumentit, të cituar nga Washington Post dhe media të tjera të mëdha amerikane, Alec Baldwin përdori armën, […]

Lexo më shumë

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Vajza bën FOTO provokuese përpara arkivolit të të atit

Publikuar më 25.10.2021
Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bër...

Një grua është kritikuar ashpër në rrjetet sociale, pasi bëri “selfie” seksi në funeralin e babait të saj. Çuditërisht, gruaja kishte zgjedhur madje ta mbante arkivolin e tij të hapur si sfond për foton provokuese, duke shkaktuar zemërim në internet. Në foto, gruaja, e cila është e veshur me një fustan të zi pa rripa […]

Lexo më shumë

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Shefja më e mirë në botë/ Ajo i dha secilit punonjës 10.000 dollarë dhe 2 bileta ajrore të klasit të parë (Video)

Publikuar më 25.10.2021
Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që ...

Sara Blakely adhurohet nga punonjësit e saj për dhuratat që u ka bërë. Të gjithë do të donin që shefat e tyre, kur vlera e biznesit të tyre ulet, të merrnin një dhuratë. Megjithatë, kjo nuk bëhet kudo. Ose më saktë, për të qenë të saktë, bëhet në pak punë. ‘Spanx’ por i përkasin përjashtimeve […]

Lexo më shumë

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

“Kjo NUK është normale”: punonjësit e Facebook-ut shfryjnë ankthin e tyre ndaj gjigandit të mediave sociale

Publikuar më 25.10.2021
Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të ve...

Facebook ka polarizuar prej kohësh radhët e punonjësve të vet, dhe sfera e dokumenteve të brendshme të zbuluara të sinjalizuesit, Frances Haugen paraqet një pamje të re të asaj se si dukej ky dialog pas dyerve të mbyllura në gjigantin e mediave sociale. Një temë e zakonshme është zemërimi. Punonjësit shpesh pyesnin atë që bënin […]

Lexo më shumë

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Fauci merr kritika të ashpra/ SHBA miraton eksperimentin e këlyshëve ku mushkonjat i hanë të gjallë kokat e tyre të futura në kafaze!

Publikuar më 25.10.2021
Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës...

Një reagim i ashpër ka shpërthyer në SHBA me rastin e dritës jeshile të dhënë nga epidemiologu kryesor amerikan, Anthony Fauci, për të financuar një eksperiment çnjerëzor me qentë, ku mushkonjat i hanë të gjallë, pasi shkencëtarët i kanë imobilizuar së pari, duke ua future  kokën në kafaze. Lajmi po bën xhiron e mediave ndërkombëtare, […]

Lexo më shumë

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Një grua pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate dhe burri i saj e ka ndihmuar!

Publikuar më 24.10.2021
Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një na...

Një grua që pretendon se ka fjetur me 18 burra brenda një nate, tregon përvojën e saj. Louise është në mesin e të 30-ave, ajo punon me kohë të pjesshme, është e martuar lumturisht me dy fëmijë dhe jeton në Western Sydney, jo shumë larg vendit ku u rrit në një familje fetare të lidhur […]

Lexo më shumë

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Shuplakë e tmerrshme në skenë nga politikani iranian/ “Gruaja ime nuk duhet të ishte vaksinuar nga mjeku mashkull” (Video)

Publikuar më 24.10.2021
Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në...

Një skenë e pabesueshme ka ndodhur në Iran dhe madje edhe në skenë, teksa “viktima” ishte në skenë dhe po fliste për publikun. Një politikan iranian doli në skenë dhe iu afrua guvernatorit të ri Abedin Khorram, i cili po fliste në atë kohë, dhe e goditi drejtpërdrejt në fytyrë, pa asnjë bisedë, dhe më […]

Lexo më shumë

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Tragjedia në sheshin e xhirimit të aktorit Alec Baldwin, njihuni me armët që përdoren në filma (Foto-Video)

Publikuar më 22.10.2021
Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot...

Dalin në dritë të tjera detaje nga tragjedia që tronditi sot botën e filmit, ku aktori Alec Baldwin vrau një kineaste dhe plagosi rëndë regjisorin në sheshin e xhirimit të filmit të tij “Rust”. Tragjedia ndodhi pasi aktori Baldwin shkrepi me armë zjarri në xhirime të enjten. Por çfarë është saktësisht një armë për xhirime […]

Lexo më shumë