×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Turizem

Siguria e jetës, këshilla që duhet ta dinë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare

Siguria e jetës, këshilla që duhet ta dinë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare

Publikuar më 28.06.2020
Siguria në plazh dhe rëndësia e një pike vrojtimi, flet për ...

Siguria në plazh dhe rëndësia e një pike vrojtimi, flet për “Shekulli”-n Instruktori i Vrojtuesve të Plazhit, Studim Hysa Briselda Hoxha Roli i vrojtuesve të plazhit gjatë kësaj vere është më i rëndësishëm se sezonet e viteve të tjera, kjo për shkak të situatës që ka sjellë pandemia. Protokolli që duhet të zbatohet nga pushuesit […]

Lexo më shumë

Shqipëria është e vetmja zgjedhje për pushime! 5 destinacionet turistike që nuk duhet t’i humbisni

Shqipëria është e vetmja zgjedhje për pushime! 5 destinacionet turistike që nuk duhet t’i humbisni

Publikuar më 27.06.2020
Shqipëria na mbetet e vetmja zgjedhje për verën e këtij viti...

Shqipëria na mbetet e vetmja zgjedhje për verën e këtij viti, ndaj nuk duhet ta humbisni si mundësi për t’u njohur me bukuritë e vendit. Blogerja e udhëtimeve, Delinda Muçollari sugjeron 5 destinacionet që duhet t’i vizitojmë patjetër këtë vit në Shqipëri. Lorena Resulaj Pandemia ndryshoi çdo plan që kishim thurur për verën e këtij […]

Lexo më shumë

(VIDEO) Deti Jon zbukurohet nga Delfinët, pamje fantastike

(VIDEO) Deti Jon zbukurohet nga Delfinët, pamje fantastike

Publikuar më 27.06.2020
Kishim kohë pa e parë një mrekulli të tillë. Disa pamje të r...

Kishim kohë pa e parë një mrekulli të tillë. Disa pamje të rralla janë rregjistruar mëngjesin e sotëm në plazhin e Livadhit në Himarë. Në to shihen disa delfinë të cilët notojnë fare pranë siperfaqes në një nga plazhet më të bukura të Shqipërisë. Siç duket ujrat e detit Jon janë të preferuar për delfinët, […]

Lexo më shumë

Mbërrijnë në Rinas 170 turistët e parë ukrainas, gati për të ikur drejt jugut

Mbërrijnë në Rinas 170 turistët e parë ukrainas, gati për të ikur drejt jugut

Publikuar më 26.06.2020
Ashtu sic u tha ditën e djeshme, sot në Rinas kanë ardhur rr...

Ashtu sic u tha ditën e djeshme, sot në Rinas kanë ardhur rreth 170 turistë ukrainas të cilët kanë zgjedhur që të kalojnë pushimet e tyre në bregdetin tonë. Ukrainasit do të pushojnë kryesisht në zonën e jugut të Shqipërisë ku edhe kanë bërë pronotime për disa ditë. Turistët do të qëndrojnë rreth 15 ditë, […]

Lexo më shumë

Shtohen turistët në Rinas, pas Bjellorusisë vjen charter-i i parë nga Ukraina

Shtohen turistët në Rinas, pas Bjellorusisë vjen charter-i i parë nga Ukraina

Publikuar më 25.06.2020
Të premten mbërrin në Rinas charter-i i parë me turistë nga ...

Të premten mbërrin në Rinas charter-i i parë me turistë nga Ukraina, pas bjellorusëve. Ky lajm u dha nga Tirana International Airlines, në njoftimin që bëri për fluturimet që do të operojnë gjatë ditës së nesërme. Më herët, filloi fluturimet Belavia, në linjën Tiranë –Minsk, me turistë nga Bjellorusia, që pushuan kryesisht në Durrës, Vlorë […]

Lexo më shumë

Vëzhgimi/ Saranda kthehet në qytet ‘varrezë’, një sezon turistik me ‘ngjyra dimri’

Vëzhgimi/ Saranda kthehet në qytet ‘varrezë’, një sezon turistik me ‘ngjyra dimri’

Publikuar më 16.06.2020
Një vëzhgim i bërë nga “Shekulli”, sjell Sarandë...

Një vëzhgim i bërë nga “Shekulli”, sjell Sarandën me një panoramë ndryshe nga një vit më parë, me rrugët, parqet e trotuaret bosh dhe me një numër fare të vogël njerëzish Briselda Hoxha  Pas një vëzhgimi të bërë nga “Shekulli”, ka rezultuar se ky sezon turistik në këtë vend aq të pëlqyer dhe frekuentuar nga turistët […]

Lexo më shumë

Turizmi rural/ Masat në kohën e COVID-19 dhe avantazhet

Turizmi rural/ Masat në kohën e COVID-19 dhe avantazhet

Publikuar më 13.06.2020
Turizmi në Shqipëri në total, duke përfshirë ndikimin indire...

Turizmi në Shqipëri në total, duke përfshirë ndikimin indirekt të trefishtë shkon në 25% të PBB-së dhe punësimit, ndërsa mbulon 50% të eksporteve, dhe ishte një sektor me një rritje më të lartë se rritja mesatare ekonomike e vendit (5,7% në 2018). Turizmi është një nga sektorët më të prekur në të gjithë botën nga […]

Lexo më shumë

Turistet bjelloruse në bregdetin shqiptar, zbresin nga avioni dhe shkojnë në Vlorë

Turistet bjelloruse në bregdetin shqiptar, zbresin nga avioni dhe shkojnë në Vlorë

Publikuar më 13.06.2020
Turistët bjellorus të ardhur me chartër ditën e djeshme në v...

Turistët bjellorus të ardhur me chartër ditën e djeshme në vendin tonë kanë zgjedhur Vlorën si destinacion pushimi. Nga bordi i tij zbritën 198 turistë të cilët do të qëndrojnë disa ditë apo disa javë në vendin tonë. Aspak të trembur nga Covid – 19 ata shprehen se Shqipëria është një vend më i shëndetshëm […]

Lexo më shumë